Az Európai Unió olyan megoldást kínál gázimportőreinek, amellyel elkerülhető a szankciók megsértése az Oroszországtól történő vásárlás során, és mégis hatékonyan teljesíthetők Vlagyimir Putyin elnök rubelben történő fizetésre vonatkozó követelései.
Az Európai Bizottság a gázfizetésekről szóló új iránymutatásába foglalta, hogy a vállalatoknak egyértelmű nyilatkozatot kell tenniük arról, hogy kötelezettségeiket teljesítettnek tekintik, ha euróban vagy dollárban fizetnek, a meglévő szerződéseknek megfelelően – állítják az ügyet ismerő diplomaták. Az EU végrehajtó szerve közölte a kormányokkal, hogy az iránymutatás nem akadályozza meg a vállalatokat abban, hogy számlát nyissanak a Gazprombanknál, vagyis lehetővé teszi számukra, hogy az Oroszország ukrajnai invázióját követő uniós szankciókkal összhangban vásároljanak gázt – tették hozzá a források.
Az európai vállalatok hetek óta azon fáradoznak, hogy kitalálják, hogyan tudnák kielégíteni Moszkva igényeit, és hogyan tudnák fenntartani a létfontosságú gáz áramlását anélkül, hogy megsértenék az orosz központi bankkal szembeni szankciókat. Putyin március 31-én közölte, hogy ha a fizetések nem rubelben történnek, leállítják a gázexportot.
Az EU eredetileg úgy ítélte meg, hogy a Putyin által követelt fizetési mechanizmus Moszkva teljes ellenőrzését teremti meg a folyamat felett, szerződésszegést valósít meg, és – ami döntő fontosságú – sérti a blokk szankcióit.
Pénteken a bizottság egy zárt ajtók mögött tartott ülésen közölte a tagállamokkal, hogy a frissített iránymutatás egyértelművé teszi, hogy a vállalatok euróban vagy dollárban is nyithatnak számlát a Gazprombanknál, ahogyan azt a Kreml elrendelte – közölték a nevük elhallgatását kérő személyek, akik a találkozó zártkörű voltára hivatkozva nem kívánták személyazonosságukat feltárni.
Az EU végrehajtó szerve azonban nem nyilatkozott arról, hogy a rubelben vezetett számla – az orosz rendeletben szereplő lépés – összhangban van-e az uniós előírásokkal. Korábban tisztviselők jelezték, hogy egy ilyen számlanyitás sérti a szankciókat. Az aktualizált iránymutatás, ahogyan azt a tagállamoknak bemutatták, nem foglalkozik ezzel a konkrét ponttal – mondták az diplomaták.
Az iránymutatás másik fontos pontja az, hogy amint az európai vállalatok euróban vagy dollárban teljesítenek egy kifizetést, és kötelességüket teljesítettnek nyilvánítják, az orosz fél részéről nem követelhetnek tőlük további lépéseket a kifizetéssel kapcsolatban.
Az óra ketyeg, mert sok cégnek még ebben a hónapban lejár a fizetési határideje, és ha nem fizetnek, a gázáramlás megszűnhet. Lengyelországban és Bulgáriában már korábban is megszakadt a gázszállítás, miután nem tettek eleget az orosz követeléseknek.
Putyin rubelben való fizetésre vonatkozó követelései megosztották az uniós tagállamokat, rávilágítva egyes nemzetek orosz importtól való függőségére. Mario Draghi olasz miniszterelnök a hét elején azt mondta, hogy az európai vállalatok a szankciók megsértése nélkül is fizethetnek rubelben a gázért.
A pénteki ülésen a kormányok képviselői is megosztottak voltak az egyik forrás szerint. Míg Németország, Magyarország, Olaszország és Franciaország nagyjából támogatta a bizottság tervét, Lengyelország szerint az nem nyújt jogi egyértelműséget, és azt kérte, hogy az uniós nagykövetek vitassák meg a kérdést. Másokat megzavart a rubelben történő számlanyitással kapcsolatos konkrét útmutatás hiánya.
Németország az ülésen elmondta, hogy konzultált a javaslattal kapcsolatban a vállalataival, és pozitív visszajelzéseket kapott – tette hozzá az illető. Az ajánlások finomhangolására is törekedett, tisztázva, hogy az uniós szankciók nem tiltják a Gazprombanknál történő többszörös számlanyitást.
Mint ismert, Putyin rendelete felszólította a vállalatokat, hogy nyissanak két számlát a Gazprombanknál – egyet euróban, egyet pedig rubelben –, és előírta, hogy a gázfizetéseket addig nem egyenlítik ki, amíg az eurót át nem váltják rubelre.
Oroszország e hónap elején pontosította rendeletét, és kijelentette, hogy a devizában érkező kifizetéseket az orosz Nemzeti Elszámoló Központnál vezetett számlákon keresztül váltják át rubelre, és a Gazprom további biztosítékokat nyújtott a vevőknek arra vonatkozóan, hogy a központi bank nem vesz részt az átváltási folyamatban. (Bloomberg)