Kezdőlap Világgazdaság Az EU szankcióinak bumeránghatása minimális
No menu items!

Az EU szankcióinak bumeránghatása minimális

Illusztráció: Bigstock

Az Európai Unió Oroszország ellen hozott szankcióinak a saját gazdaságára gyakorolt hatása eddig csupán néhány konkrét ágazatra korlátozódott – derül ki az EU végrehajtó szerve által készített értékelésből, amely szerint túlzók a szankciókkal szembeni magyar kritikák.

A korlátozó intézkedések ellátási problémákat okoztak olyan ágazatokban, mint a fa és a nemesfémek, de a szélesebb körű zavarok leginkább a globális piaci trendek, Oroszország ukrajnai háborúja és Moszkva saját megtorló lépései miatt következtek be – mondta a Bloombergnek egy, az elemzést ismerő személy.

A tagállamok által kért hatásvizsgálatra akkor kerül sor, amikor az uniós országok megvitatják a kilencedik szankciócsomagra vonatkozó javaslatokat, amelyek Oroszország drónokhoz való hozzáférését céloznák, és további korlátozásokat vezetnének be a befektetésekre, a bankokra és a technológiai exportra vonatkozóan.

Az unió megpróbálta úgy alakítani szankcióit, hogy azok inkább Moszkvát, mint saját tagállamait büntessék. Magyarország, amely ellenállt az EU egyes konkrét célpontok szankcionálására irányuló törekvéseinek, a gazdasági nehézségeiért a blokk szankcióit okolta, de az elemzés szerint ez a kritika túlzó.

November végéig az EU több mint 150 nemzeti intézkedést hagyott jóvá az Ukrajna elleni orosz invázió okozta sokk enyhítésére egy ideiglenes válságkezelési keret részeként, amely rugalmasságot tesz lehetővé az állami támogatási szabályokon belül – közölte a névtelenséget kérő személy.

Az intézkedések összesen 525,5 milliárd eurót (554 milliárd dollár) tesznek ki az értékelés szerint.

Az EU megpróbálta pontosítani, sőt módosítani a szankciókat, hogy azok ne érintsék az Oroszországból származó élelmiszerexportot, illetve ne korlátozzák túlságosan erősen az olajeladásokat.

Oroszország inváziója előtt az EU gazdasága jelentős bővülés előtt állt, nagyrészt visszatért volna a járvány előtti termelési szintre. Ehelyett a háború magasabb árakhoz és az ellátási lánc megszakadásához vezetett, és megterhelte az államháztartást, mivel a kormányok megpróbálták enyhíteni a megugró energiaköltségek hatását.

Az energiaárak megugrása az USA-hoz és Japánhoz képest különösen súlyos volt az EU-ban, ami kihívások elé állította a versenyképességet, és számos üzem termelésének csökkentését eredményezte. A tagállamok által a magas energiaárak háztartásokra és vállalatokra gyakorolt hatásának korlátozására bevezetett intézkedések az értékelés szerint 2022-ben az EU bruttó hazai termékének 0,9%-át kitevő nettó költségvetési költséggel járnak.

Az Európa Oroszországtól való függőségének fokozatos megszüntetésére irányuló politikai törekvést és a tengeri szállítású nyersolaj betiltását követően a Moszkvából származó gáz- és kőolajimport jelentősen csökkent, és jelenleg az év eleji szint harmadát teszi ki – állapította meg az értékelés. A tengeri szállítású kőolaj betiltására vonatkozó átmeneti időszak, valamint a csővezetéken keresztül szállított nyersolajra vonatkozó mentességek lehetővé tették a piaci szereplők számára, hogy egyelőre elegendő alternatívát biztosítsanak, kezeljék az infrastrukturális szűk keresztmetszeteket és korszerűsítsék a finomítókat.

Az értékelés szerint azonban az orosz gázellátás folyamatos zavarai ronthatják az inflációs és gazdasági kilátásokat. A szállítások több útvonalon már most is szünetelnek.

Bár az EU GDP-je az idei év első felében bővült, a blokk éves inflációs rátája októberben elérte a 11,5%-ot, és a növekedés nem volt egyenletes a blokkban, egyes országok alacsony vagy negatív rátákat regisztráltak. A fogyasztói bizalom rekordalacsony szinten van, és az illető szerint nem zárható ki a recesszió.

Az EU exportkorlátozásait úgy alakították ki, hogy minimalizálják az ellátási láncokra gyakorolt hatást.

Az Oroszországból származó behozatal a háború előtti 40-45%-ról a teljes bejövő kereskedelem mintegy 9%-ára esett vissza, és a legfontosabb importtermékek helyét olyan országok vették át, mint Törökország, Brazília, Dél-Korea és India.

Az értékelés szerint a fára vonatkozó tilalom mégis hozzájárult az áremelkedéshez, és a rétegelt lemez és a tölgyfa esetében továbbra is fennállnak bizonyos ellátási problémák.

Egyes termékekből a háború és a Moszkva által hozott intézkedések miatt van hiány, nem pedig a szankciók következményeként. A forgácsgyártáshoz szükséges ritka gázok, például a neon és a xenon behozatala összeomlott.

A kritikus nyersanyagok – amelyek ellen nem hoztak szankciókat – kereskedelmét eddig többnyire elkerülte az összeomlás. Az értékelés szerint az alumínium, a nikkel és a titán behozatala nőtt, a palládiumé és a rézé pedig kissé csökkent.

Az elemzés szerint az ukrajnai háború azért is hatalmas probléma, mert az EU a Kínával folytatott teherforgalomban az oroszországi vasútvonalakra és folyosókra támaszkodik. A kérdés valószínűleg hatással lesz a szállítási költségekre, és a légi árufuvarozással kapcsolatos kihívások, valamint a főként kínai kikötőkben jelentkező hajózási nehézségek mellett jelentkezik.

Az élelmiszerek és a mezőgazdasági termékek ára az értékelés szerint csökkenni kezdett, részben a fekete-tengeri gabonaszállítmányoknak és az úgynevezett szolidaritási sávok létrehozásának köszönhetően.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tajvan szerint indokolatlanok az amerikai vámok

A tajvani kormány csütörtökön kiadott közleményében észszerűtlennek nevezte az Egyesült Államok által Tajvan termékeire kivetett 32 százalékos vámot

Kína és az EU újrakezdi az ármegállapodási tárgyalásokat az elektromos járművek ügyében

Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat

Brit miniszterelnök: Nagy-Britanniának nem érdeke a kereskedelmi háború

Trump bejelentése után a Brit Iparszövetség (CBI) állásfoglalásban szólította fel a brit kormányt a vámjellegű ellenlépések elkerülésére.

Az olasz kormányfő szerint el kell kerülni a kereskedelmi háborút

Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vámháború egyik félnek sem érdeke, megállapodásra kell jutni a kereskedelmi háború elkerülésével
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet