Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az EU szankcióinak bumeránghatása minimális
No menu items!

Az EU szankcióinak bumeránghatása minimális

Illusztráció: Bigstock

Az Európai Unió Oroszország ellen hozott szankcióinak a saját gazdaságára gyakorolt hatása eddig csupán néhány konkrét ágazatra korlátozódott – derül ki az EU végrehajtó szerve által készített értékelésből, amely szerint túlzók a szankciókkal szembeni magyar kritikák.

A korlátozó intézkedések ellátási problémákat okoztak olyan ágazatokban, mint a fa és a nemesfémek, de a szélesebb körű zavarok leginkább a globális piaci trendek, Oroszország ukrajnai háborúja és Moszkva saját megtorló lépései miatt következtek be – mondta a Bloombergnek egy, az elemzést ismerő személy.

A tagállamok által kért hatásvizsgálatra akkor kerül sor, amikor az uniós országok megvitatják a kilencedik szankciócsomagra vonatkozó javaslatokat, amelyek Oroszország drónokhoz való hozzáférését céloznák, és további korlátozásokat vezetnének be a befektetésekre, a bankokra és a technológiai exportra vonatkozóan.

Az unió megpróbálta úgy alakítani szankcióit, hogy azok inkább Moszkvát, mint saját tagállamait büntessék. Magyarország, amely ellenállt az EU egyes konkrét célpontok szankcionálására irányuló törekvéseinek, a gazdasági nehézségeiért a blokk szankcióit okolta, de az elemzés szerint ez a kritika túlzó.

November végéig az EU több mint 150 nemzeti intézkedést hagyott jóvá az Ukrajna elleni orosz invázió okozta sokk enyhítésére egy ideiglenes válságkezelési keret részeként, amely rugalmasságot tesz lehetővé az állami támogatási szabályokon belül – közölte a névtelenséget kérő személy.

Az intézkedések összesen 525,5 milliárd eurót (554 milliárd dollár) tesznek ki az értékelés szerint.

Az EU megpróbálta pontosítani, sőt módosítani a szankciókat, hogy azok ne érintsék az Oroszországból származó élelmiszerexportot, illetve ne korlátozzák túlságosan erősen az olajeladásokat.

Oroszország inváziója előtt az EU gazdasága jelentős bővülés előtt állt, nagyrészt visszatért volna a járvány előtti termelési szintre. Ehelyett a háború magasabb árakhoz és az ellátási lánc megszakadásához vezetett, és megterhelte az államháztartást, mivel a kormányok megpróbálták enyhíteni a megugró energiaköltségek hatását.

Az energiaárak megugrása az USA-hoz és Japánhoz képest különösen súlyos volt az EU-ban, ami kihívások elé állította a versenyképességet, és számos üzem termelésének csökkentését eredményezte. A tagállamok által a magas energiaárak háztartásokra és vállalatokra gyakorolt hatásának korlátozására bevezetett intézkedések az értékelés szerint 2022-ben az EU bruttó hazai termékének 0,9%-át kitevő nettó költségvetési költséggel járnak.

Az Európa Oroszországtól való függőségének fokozatos megszüntetésére irányuló politikai törekvést és a tengeri szállítású nyersolaj betiltását követően a Moszkvából származó gáz- és kőolajimport jelentősen csökkent, és jelenleg az év eleji szint harmadát teszi ki – állapította meg az értékelés. A tengeri szállítású kőolaj betiltására vonatkozó átmeneti időszak, valamint a csővezetéken keresztül szállított nyersolajra vonatkozó mentességek lehetővé tették a piaci szereplők számára, hogy egyelőre elegendő alternatívát biztosítsanak, kezeljék az infrastrukturális szűk keresztmetszeteket és korszerűsítsék a finomítókat.

Az értékelés szerint azonban az orosz gázellátás folyamatos zavarai ronthatják az inflációs és gazdasági kilátásokat. A szállítások több útvonalon már most is szünetelnek.

Bár az EU GDP-je az idei év első felében bővült, a blokk éves inflációs rátája októberben elérte a 11,5%-ot, és a növekedés nem volt egyenletes a blokkban, egyes országok alacsony vagy negatív rátákat regisztráltak. A fogyasztói bizalom rekordalacsony szinten van, és az illető szerint nem zárható ki a recesszió.

Az EU exportkorlátozásait úgy alakították ki, hogy minimalizálják az ellátási láncokra gyakorolt hatást.

Az Oroszországból származó behozatal a háború előtti 40-45%-ról a teljes bejövő kereskedelem mintegy 9%-ára esett vissza, és a legfontosabb importtermékek helyét olyan országok vették át, mint Törökország, Brazília, Dél-Korea és India.

Az értékelés szerint a fára vonatkozó tilalom mégis hozzájárult az áremelkedéshez, és a rétegelt lemez és a tölgyfa esetében továbbra is fennállnak bizonyos ellátási problémák.

Egyes termékekből a háború és a Moszkva által hozott intézkedések miatt van hiány, nem pedig a szankciók következményeként. A forgácsgyártáshoz szükséges ritka gázok, például a neon és a xenon behozatala összeomlott.

A kritikus nyersanyagok – amelyek ellen nem hoztak szankciókat – kereskedelmét eddig többnyire elkerülte az összeomlás. Az értékelés szerint az alumínium, a nikkel és a titán behozatala nőtt, a palládiumé és a rézé pedig kissé csökkent.

Az elemzés szerint az ukrajnai háború azért is hatalmas probléma, mert az EU a Kínával folytatott teherforgalomban az oroszországi vasútvonalakra és folyosókra támaszkodik. A kérdés valószínűleg hatással lesz a szállítási költségekre, és a légi árufuvarozással kapcsolatos kihívások, valamint a főként kínai kikötőkben jelentkező hajózási nehézségek mellett jelentkezik.

Az élelmiszerek és a mezőgazdasági termékek ára az értékelés szerint csökkenni kezdett, részben a fekete-tengeri gabonaszállítmányoknak és az úgynevezett szolidaritási sávok létrehozásának köszönhetően.

Hirdetés
Nemzetközi ESG konferencia közhelyek nélkül, csak a lényegről.
A legjobb magyar és nemzetközi előadókkal a bevezetés és a sikeres napi gyakorlat jó példái. Mert: a fenntarthatóság, az ESG, ma már mérettől függetlenül minden vállalkozás számára megkerülhetetlen! Mert az ESG messze több, mint a fenntarthatóság! Mert folyamatosan nő az érintettek köre! Mert a beszállítóktól is elvárják az ESG megfelelést! Mert a német beszállítói törvény új korszakot hoz a magyar KKV-knak is. Mert folyamatosan születtek, születnek az új jogszabályok. Ezért segíti a cégeket AzÜzlet november 26.-i ESG konferenciája, ahol Ön is mindent megtudhat az ESG keretrendszerről, kapcsolatokat építhet és személyesen is kérdezhet a téma legjobb előadóitól.
https://azuzletkonferenciakozpont.hu/esg-a-bevezetes-buktatoi-es-sikeres-napi-gyakorlat-konferencia/
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

700 millió palackot gyűjtött össze a MOHU hat hónap alatt

A MOHU 40 milliárd forint értékben építette ki a palack visszaváltó rendszer első szakaszát.

A DZT bevezeti az innovatív MI-influenszert az Úticél Németország számára

A DZT weboldalán már 2020-óta egy a mesterséges intelligencia által támogatott chatbot válaszolja meg az ügyfelek kérdéseit a nap minden órájában.

Mozi a bécsi Mozart-házban

Az eseménysorozat a Mozart-ház és a bécsi Lengyel Intézet szervezésében valósul meg.

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

A bitcoin jegyzése az év eleje óta több mint a kétszeresére emelkedett.
Hirdetés

Hírek

Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal

Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.

Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok 

A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...