Az európai agráriumra telepedett szélsőséges zöld ideológia teljesen megakadályozza a versenyképességet és azt, hogy az uniós mezőgazdaságnak jövője legyen – jelentette ki a magyar agrárminiszter Brüsszelben kedden.
Nagy István a tagországok agrárminisztereinek tanácsülését követően magyar újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta, a zöld ideológiával terhelt uniós agrárpolitika nemcsak a gazdálkodókra nézve veszélyes, hanem a fogyasztókra is, hiszen korlátlan mennyiségben, minden vám nélkül kerül be Ukrajnából az ellenőrizetlen körülmények közepette termelt mezőgazdasági termék az Európai Unió piacaira.
A miniszter ugyanakkor “nagy eredménynek” nevezte a közös agrárpolitika (KAP) egyszerűsítésére, a gazdálkodók adminisztratív terheinek enyhítésére és a termelési körülmények javítására vonatkozó módosító javaslatok keddi elfogadását. Részleteket ismertetve egyebek között kiemelte: az elfogadott javaslatok szerint a KAP szabályainak való nem megfelelés esetén a 10 hektárnál kisebb termőterülettel rendelkező gazdák mentesülnek minden ellenőrzés és szankció alól. Nem lesz kötelező a parlagoltatás, vagy területpihentetés. Azok a gazdálkodók, akik már betervezték a parlagoltatást, kárpótolva lesznek. A vetésforgó helyett elegendő lesz a terménydiverzifikációt alkalmazni. Az intézkedések a Közös Agrárpolitika ciklusának végéig, azaz 2027-ig lesznek érvényben.
Nagy István szerint Magyarország több mint 45 módosító javaslattal élt, hogy a termelési körülmények egyszerűbbek legyenek.
A problémát továbbra is az Ukrajnából Európába beáramló nagy mennyiségű olcsó gabonatermékek importja okozza, amivel az európai gazdák nem tudnak versenyezni. Az ukrán mezőgazdasági termékek kiszorították az európai gazdák termékeit – mondta.
Közölte: ukrán tájékoztatás szerint a fekete-tengeri kikötők ismét szabaddá váltak, és már több mint 17 millió tonna gabona el is hagyta Ukrajna területét. Amennyiben szabad a tengeri útvonal, megvédve az európai uniós piacokat az EU úgy vethet ki korlátozást az ukrán mezőgazdasági termékekre, hogy azokkal nem árt Ukrajnának, sőt segíti, hogy a termékek visszatérjenek a hagyományos piacaikra, Közel-Keletre, Ázsiába és Afrikába – vélekedett.
Az ukrán mezőgazdasági termékek uniós behozatalával kapcsolatban leszögezte: Magyarország határozottan ragaszkodik ahhoz, hogy a gabonafélék és az olajos magvak kereskedelmének kérdése rendezve legyen az autonóm kereskedelemliberalizációs intézkedés (ATM-rendelet) keretében, hiszen – emelte ki – a fő problémát ezen termékek okozzák.(MTI)