A napokban új csúcsot döntött az arany. A kérdés az, miért fordulnak a befektetők ismét a klasszikus nemesfém felé?
Miért döntött új rekordot az arany ára a napokban, miközben más nyersanyagok ára – beleértve az olaj árát is – szintén emelkedett. A közelmúltban reggel 2300 dollár fölé kúszott troy unciánként az arany árfolyama, ezzel új rekordot állított fel, miközben a befektetők továbbra is a menedéknek tartott eszköz felé özönlenek.
Az Euronews tudósítása szerint a növekvő geopolitikai bizonytalanságok, különösen a közelmúltban, az iráni szíriai nagykövetség elleni április eleji izraeli támadás hatása, azt eredményezte, hogy a befektetők erőteljesen a nemesfém felé fordultak.
Emellett az arany jelentős lökést kapott az olyan jelentős központi bankoktól is, mint az amerikai Federal Reserve, a Bank of England és az Európai Központi Bank, utalva arra, hogy az elkövetkező néhány hónapban megkezdik a kamatcsökkentést.
Piero Cingari, a pénzügyi hírekkel foglalkozó Benzinga munkatársa elmondta : „A vártnál magasabb inflációs adatok miatti aggodalmak ellenére a Federal Reserve továbbra is elkötelezett amellett, hogy három 25 bázispontos csökkentést tervez idén. Jerome Powell, a Fed elnöke a közelmúltban olyan megjegyzéseket tett, amelyek megerősítették a piaci várakozásokat a júniusi kamatcsökkentéssel kapcsolatban, amelyet már 80%-os valószínűséggel figyelembe vettek.
Európában a Bank of England márciusi ülésén egyetlen tag sem szavazott az emelés mellett, ellentétben a korábbi ülésekkel. Andrew Bailey kormányzó „helyesnek” ismerte el a piac idei kamatcsökkentési előrejelzéseit.
Russ Mould, az AJ Bell befektetési igazgatója az arany rekordpályáját feljegyezve e-mailben a következőket mondta: “Ennek az lehet az oka, hogy az amerikai infláció ragadósnak bizonyul, mivel az amerikai gazdaság a vártnál jobban fut, vagy hogy a központi bankok továbbra is megszerzik az aranyat, hogy diverzifikálják és talán növeljék a tartalékaik minőségét. Emellett az is lehet, hogy a befektetők alternatív menedéket keresnek, mivel az amerikai kincstárjegyek árai csökkennek.
Az aranyárak és az amerikai kincstárjegyek árai közötti eltérés különösen megdöbbentő, és arra utal, hogy az áru- és kötvénypiacok kezdik beárazni a hosszabb időre magasabb inflációs rátát, ami semmiképpen sem illik bele a részvénypiacok által preferált narratívába, ami az infláció lehűléséről, a gazdaság puha leszállásáról és a központi bankok kamatcsökkentésére való átállásról szól. Ez meggyőzhet néhány befektetőt, hogy ismét elgondolkodjon az aranyon, bár a hozam és az ipari felhasználás hiánya, valamint a készpénzhez viszonyított negatív reálhozam sokakat elriaszthat.
Emellett a kínai kereslet is nagymértékben hozzájárul az arany támogatásához. Kína és India az arany két legnagyobb fogyasztója, különösen, ha arany ékszerekről van szó. A Kínai Népi Bank 2023-ban a jelentések szerint mintegy 225 tonna aranyat vásárolt, így a teljes tartaléka 2235 tonnára emelkedett. Indiában pedig az aranyékszerek iránti kereslet 2023-ban mintegy 562,3 tonnát tett ki az Arany Világtanács szerint.
Ross Norman, a MetalsDaily vezérigazgatója kifejtette: “A rendelkezésre álló mintegy 20 billió jüannyi lakossági megtakarítás, a szabadesésben lévő részvénypiac és az ingatlanszektor nem realizált veszteségei mellett az arany a kevés biztos és megbízható befektetés egyikét jelenti. 2024 januárjában megdöbbentő 271 tonna aranyat vontak ki a sanghaji aranytőzsdéről, amely a helyi kereslet helyettesítőjének tekinthető. Azt is hallottuk, hogy a biztonsági cégek jóval az átlagosnál nagyobb mennyiségű aranyszállítmányt szállítottak Nyugatról Keletre, de ez megint csak nem elég ahhoz, hogy az arany rally módját és mértékét meg lehessen magyarázni.”
A kínai kereslet azonban átláthatatlan, és a hírek és a beszámolók gyakran anekdotikusak. Néhány import belépési pontot jól felügyelnek, különösen Hongkongot, de más útvonalakat kevésbé. A helyi felárak ismertek, de ez gyakran félrevezető lehet. A magas prémiumok oka lehet a nagy kereslet, vagy egyszerűen az, hogy a rendelkezésre álló mennyiség alacsony” – tette hozzá Norman.
Érsek M. Zoltán