A világ legnagyobb kriptopénz tőzsdéjének volt főnökét négy hónapra börtönbe zárták pénzmosás engedélyezése miatt.
Az ítéletet a Binance alapítójára, Changpeng Zhaóra, becenevén CZ-re szabták ki, miután bűnösnek vallotta magát a terrorizmus finanszírozásának és a szankciókkal sújtott országokba irányuló pénzek áramlásának megakadályozására szolgáló amerikai pénzmosás elleni törvények megsértésében.
A börtönbüntetés jóval kevesebb volt, mint amennyit az amerikai ügyészek kértek, akik három évet akartak – a szövetségi büntetési irányelvek által ajánlott maximális 18 hónap kétszeresét -, hogy keményen bánjanak azzal az emberrel, akit egykor a kriptovilág legbefolyásosabb személyének tartottak.
A védelem próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetést kért védencének. Zhao ugyan már befizette az 50 millió dolláros (40 millió font) bírságot, de a hatalmas bírság ellenére továbbra is milliárdos és a Forbes szerint a leggazdagabb kripto vezető, akinek a magazin 33 milliárd dollárra teszi a vagyonát.
Zhao az ítélethirdetés előtt bocsánatot kért a seattle-i bíróságon, és így nyilatkozott: “Itt kudarcot vallottam. Mélységesen megbántam a kudarcomat, és sajnálom”. Richard Jones kerületi bíró azonban közölte vele: “Önnek megvoltak a lehetőségei, a pénzügyi képességei és az emberi hatalma ahhoz, hogy minden egyes előírásnak eleget tegyen, és ezért kudarcot vallott ezzel a lehetőséggel.”
Nem ő az első nagy kriptofőnök, aki börtönbe kerül. Múlt hónapban az FTX alapítóját, Sam Bankman-Friedet 25 évre ítélték, amiért több milliárd dollárt lopott el az időközben csődbe ment kriptotőzsdéről. Bankman-Fried fellebbezett az elítélése és a büntetése ellen.
Zhao novemberben lemondott a Binance-nél betöltött szerepéről, miután ő és a vállalat elismerte, hogy kijátszotta az amerikai banktitoktartási törvény szerinti követelményeket. A vállalat 4,3 milliárd dolláros (3,4 milliárd font) büntetésbe egyezett bele, mivel az ügyészek szerint egy “vadnyugati” modellt használt, amely nem jelentett 100 000 gyanús, terrorista csoportokat érintő tranzakciót. Az ügyészek azt is állították, hogy a Binance támogatta a gyermekek szexuális zaklatásával kapcsolatos anyagok értékesítését, és zsarolószoftveres kibertámadásokból származó bevételeket kapott.
Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.
A Binance ellen egy másik amerikai hatóság, az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet is vizsgálatot folytat és perel. Az ügylet jelentőségét mutatja, hogy a vállalat egykor az összes kriptopénz-tranzakció mintegy kétharmadát bonyolította le.
Kocsis Erika