Arról a munka szerződéseket szabályozó törvényről vitáznak Britanniában, amelyet nulla órásként ismernek a csatornán túl, és amely a “hakni gazdaságban” dolgozók jogairól szól. Magát a konstrukciót a Canterbury érsek „az ősi gonosz reinkarnációjaként” emlegette.
A munkaközvetítők által foglalkoztatott “nulla órás” munkásokat védi az a brit kormány által hozott új jogszabály, amely napokban lépett életbe, és amelynek értelmében a munkavállalókat már az első munkanapon tájékoztatni kell a jogaikról, beleértve a fizetett és a betegszabadságra való jogosultságot is.
A BBC beszámolója szerint a munkavállalóknak joguk van ahhoz, hogy kiszámíthatóbb legyen, mikor és mennyi munkaórával kell számolniuk.
A Munkáspárt és a szakszervezetek szerint azonban a reformok nem elegendőek.
A kormány azt hangsúlyozza, hogy az új jogszabály bezárja azt a kiskaput, amely lehetővé tette, hogy a munkaközvetítők által foglalkoztatott munkavállalók kevesebb bért kapjanak, mint az állandó alkalmazottak.
Biztosítja a rendelkezés azt is – érvel a kabinet -, hogy a munkások már az első munkanapjukon megismerjék azt, hogy milyen fizetett szabadságra szereznek jogosultságot, beleértve a táppénzt és a szülési szabadságot.
Hozzáteszik: súlyosan büntetik, 5000 helyett 20 000 fontra emelték azt a maximális összeget, amelyre a munkavállaló igényt tarthat, amennyiben új munkahelyén rosszakaratot, bosszút vagy súlyos hiányosságokat tapasztal.
A törvény hasznosságának tartják, hogy a vállalatoknak, a fizetett szabadságot 52 hétre kell kiszámítaniuk, szemben a 12 hetes időtartammal: így az idényjellegű vagy atipikus jellegű munkában dolgozók is megkapják az őket illető fizetett szabadsághoz való jogot.
Greg Clark az üzleti ügyekért felelő államtitkár szerint az új szabályozás a munkavállalói jogokban kulcsfontosságú szerepet tölt be, egy olyan munkaerőpiac megteremtésében kap szerepet, amely jutalmazza az embereket a kemény munkáért, megbecsüli a jó munkavállalókat, valamint növeli a termelékenységet az Egyesült Királyságban.
Miközben a vállalkozók örömmel fogadták a változást, hangoztatva, hogy az a rugalmasabb munkaszervezést is lehetővé teszi, Frances O’Grady, a szakszervezeti szövetség főtitkára szerint a részmunkaidőben foglalkoztatottaknak ezáltal nem lesz több lehetőségük, mint amennyi Twist Olivérnek volt (amikor a dologházban tengette kilátástalan napjait – a szerk). Szerinte a megoldást az jelenthetné, ha a szakszervezetek egyezségre juthatnának az olyan, több ezer embert pótolható, munkaerőként kezelő céggel, mint amilyen az Uber és az Amazon.
Az, hogy az úgynevezett nulla órás szerződések, amelyekben a munkáltatónak nem kötelező munkát adnia, és a munkavállalónak kérésre nem kötelessége dolgozni, rendkívül ellentmondásosak, jól mutatja, hogy ezt a konstrukciót Canterbury érseke „az ősi gonosz reinkarnációjának” nevezte.