2020 június
KSH: a nettó átlagkereset 262 ezer forintra nőtt
Az első félévben a bruttó átlagkereset 395 ezer forint, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 262 600 forint volt. Mindkettő 9,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva - jelentette a KSH.
ÉVOSZ: felére estek az önkormányzati megrendelések
Idén eddig a június volt a legjobb hónap az építőiparban, ekkor volt a legtöbb munka, ugyanakkor az önkrományzati megrendelések nagyon visszaestek - mondta az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke.
KSH: 15 százalék feletti az építőipar júniusi visszaesése
Az építőipari termelés volumene júniusban a nyers adatok szerint 15,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi, magas bázistól - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Ipar. Közel 13 százalékos visszaesés az első félévben
Az ipari termelés volumene 7,8 százalékkal maradt el júniusban az egy évvel korábbitól, az első hat hónapban pedig 12,8 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Külkereskedelem. 697 millió euró többlet júniusban
Júniusban az export euróban számított értéke 3,1, az importé 5,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A termék-külkereskedelmi egyenleg 201 millió euróval javult, és elérte a 697 millió eurót - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Szálláshelyek: belföldi vendégekkel indult a szezon
Júniusban a koronavírus-járvány hatására a külföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma 93,2 százalékkal, a belföldi vendégek által eltöltötteké 59,2 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
A magyar ipar az autógyártás talpraállásától függ
Folytatódott a kilábalás, április-májushoz képest kedvezőbben alakult az ipari termelés júniusban, a nagy súlyú járműgyártás ugyanakkor még nem talált magára - kommentálták a KSH legfrissebb adatait makrogazdasági elemzők.
KSH: nőtt az ipari termelés májusról júniusra
Az ipari termelés volumene 7,8 százalékkal elmaradt júniusban az egy évvel korábbitól, ugyanakkor májushoz viszonyítva 17,1 százalékkal nőtt - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal első becslése alapján.
Keveset tankoltunk – alig bővült a kiskereskedelem
Az üzletek júniusban már járványügyi korlátozások nélkül lehettek nyitva az egész országban, de forgalmuk volumene a nyers adat szerint mindössze 0,8 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
BÉT – Július: nyárias forgalom mellett csökkent a BUX
Júliusban a BUX értéke 35 818 pontról 34 692 pontra csökkent, elsősorban a Mol és OTP gyengülése miatt. Ezzel szemben az indexben kisebb súlyú CIG Pannónia közel megduplázta árfolyamát - közölte a Budapesti Értéktőzsde.
KSH: nőttek a ipari termelői árak júniusban
Júniusban az ipar belföldi értékesítési árai átlagosan 1,1 százalékkal csökkentek, az exportértékesítés árai viszont 5,2 százalékkal magasabbak voltak. Együttesen a termelői árak 3,1 százalékkal nőttek tavaly júniushoz képest - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Eurózóna. Kétszázezerrel több munkanélküli júniusban
Enyhén emelkedett a munkanélküliségi ráta az euróövezetben júniusban, párhuzamosan azzal, hogy a legtöbb tagállamban elkezdték lazítani a koronavírus-járvány terjedésének megfékezését célzó intézkedéseket.
Újraindult a gazdaság – javulhat a foglalkoztatás?
A gazdaság újraindulása az év második felében javíthatna a foglalkoztatási helyzeten, de a nyár végére kifutnak, illetve átalakulnak a kormányzati támogatások, miközben a megrendelések és a vállalatok várható bevételei nem térnek vissza a kívánt szintre - kommentálták elemzők a friss munkaerőpiaci statisztikát.
KSH: májusról júniusra 25 ezerrel nőtt a munkanélküliek száma
Az április-júniusi időszakban a munkanélküliek átlagos létszáma 214 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,6 százalékos volt. Júniusban az előző hónaphoz viszonyítva 25 ezerrel nőtt a munkanélküliek száma - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Államháztartás – Fél év alatt 500 százalékos hiány
A járványügyi kiadások, a gazdaságvédelmi intézkedések és az uniós fejlesztések előfinanszírozásának eredményeként az év első hat hónapjában az államháztartás központi alrendszere 1837 milliárd forintos hiánnyal zárt - közölte a Pénzügyminisztérium.
Az olcsó használt autók húzzák a piacot
Visszatértek a vevők a használt autók piacára, júniusban már 11,5 százalékkal több használt autó tulajdonosváltását regisztrálták. Az új autók piacán ezzel szemben 23,7 százalékos volt a visszaesés - közölte a Használtautó.hu.
MNB – mérleg: nőtt a hosszúlejáratú hitelek állománya
A koronavírus-járvány miatti pénzpiaci feszültségek enyhítése érdekében bevezetett új, hosszú lejáratú hitelek átlagállománya 319 milliárd forinttal 1131,9 milliárd forintra nőtt júniusban - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikai mérlegéből.
Uniós infláció. A magyar a harmadik legnagyobb
Júniusban az infláció az euróövezetben 0,3 százalékra, az Európai Unió egészében pedig 0,6 százalékra gyorsult. A magyar adatnál csak a lengyel és a cseh volt nagyobb - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat.
Magához tért a lakáspiac – drágult a tégla, olcsóbb a panel
Júniusban országosan 11 186 ingatlant adtak el, ami kissé meghaladja az egy évvel korábbi 11 069-et, az előző hónaphoz képest pedig újabb 33 százalékos emelkedést jelez - áll a Duna House elemzésében.
Csehország. Az étkezés és a lakhatás is drágult
Júniusban 3,3 százalékra nőtt az éves szintű infláció Csehországban a májusi 2,9 százalékról, elsősorban az élelmiszerek és a lakhatási kiadások drágulása miatt - közölte a cseh statisztikai hivatal.
Friss
AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.
Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...
Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság
Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...
Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása
A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...
A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat
A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...
Hírek
Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?
Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...
A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában
Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...
Erősödött csütörtök reggelre a forint
A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.
Erősödött a forint szerdán
Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Vegyesen mozgott a forint kedd reggel
Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.
Gyengült a forint hétfő reggel
Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.
Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint
Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Gazdaság
Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény
Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.
Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH
A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.
Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra
A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet