Kezdőlap Címkék 2020 június

2020 június

KSH: a nettó átlagkereset 262 ezer forintra nőtt

Az első félévben a bruttó átlagkereset 395 ezer forint, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 262 600 forint volt. Mindkettő 9,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva - jelentette a KSH.

ÉVOSZ: felére estek az önkormányzati megrendelések

Idén eddig a június volt a legjobb hónap az építőiparban, ekkor volt a legtöbb munka, ugyanakkor az önkrományzati megrendelések nagyon visszaestek - mondta az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke.

KSH: 15 százalék feletti az építőipar júniusi visszaesése

Az építőipari termelés volumene júniusban a nyers adatok szerint 15,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi, magas bázistól - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Ipar. Közel 13 százalékos visszaesés az első félévben

Az ipari termelés volumene 7,8 százalékkal maradt el júniusban az egy évvel korábbitól, az első hat hónapban pedig 12,8 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Külkereskedelem. 697 millió euró többlet júniusban

Júniusban az export euróban számított értéke 3,1, az importé 5,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A termék-külkereskedelmi egyenleg 201 millió euróval javult, és elérte a 697 millió eurót - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Szálláshelyek: belföldi vendégekkel indult a szezon

Júniusban a koronavírus-járvány hatására a külföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma 93,2 százalékkal, a belföldi vendégek által eltöltötteké 59,2 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

A magyar ipar az autógyártás talpraállásától függ

Folytatódott a kilábalás, április-májushoz képest kedvezőbben alakult az ipari termelés júniusban, a nagy súlyú járműgyártás ugyanakkor még nem talált magára - kommentálták a KSH legfrissebb adatait makrogazdasági elemzők.

KSH: nőtt az ipari termelés májusról júniusra

Az ipari termelés volumene 7,8 százalékkal elmaradt júniusban az egy évvel korábbitól, ugyanakkor májushoz viszonyítva 17,1 százalékkal nőtt - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal első becslése alapján.

Keveset tankoltunk – alig bővült a kiskereskedelem

Az üzletek júniusban már járványügyi korlátozások nélkül lehettek nyitva az egész országban, de forgalmuk volumene a nyers adat szerint mindössze 0,8 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

BÉT – Július: nyárias forgalom mellett csökkent a BUX

Júliusban a BUX értéke 35 818 pontról 34 692 pontra csökkent, elsősorban a Mol és OTP gyengülése miatt. Ezzel szemben az indexben kisebb súlyú CIG Pannónia közel megduplázta árfolyamát - közölte a Budapesti Értéktőzsde.

KSH: nőttek a ipari termelői árak júniusban

Júniusban az ipar belföldi értékesítési árai átlagosan 1,1 százalékkal csökkentek, az exportértékesítés árai viszont 5,2 százalékkal magasabbak voltak. Együttesen a termelői árak 3,1 százalékkal nőttek tavaly júniushoz képest - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

Eurózóna. Kétszázezerrel több munkanélküli júniusban

Enyhén emelkedett a munkanélküliségi ráta az euróövezetben júniusban, párhuzamosan azzal, hogy a legtöbb tagállamban elkezdték lazítani a koronavírus-járvány terjedésének megfékezését célzó intézkedéseket.

Újraindult a gazdaság – javulhat a foglalkoztatás?

A gazdaság újraindulása az év második felében javíthatna a foglalkoztatási helyzeten, de a nyár végére kifutnak, illetve átalakulnak a kormányzati támogatások, miközben a megrendelések és a vállalatok várható bevételei nem térnek vissza a kívánt szintre - kommentálták elemzők a friss munkaerőpiaci statisztikát.

KSH: májusról júniusra 25 ezerrel nőtt a munkanélküliek száma

Az április-júniusi időszakban a munkanélküliek átlagos létszáma 214 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,6 százalékos volt. Júniusban az előző hónaphoz viszonyítva 25 ezerrel nőtt a munkanélküliek száma - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

Államháztartás – Fél év alatt 500 százalékos hiány

A járványügyi kiadások, a gazdaságvédelmi intézkedések és az uniós fejlesztések előfinanszírozásának eredményeként az év első hat hónapjában az államháztartás központi alrendszere 1837 milliárd forintos hiánnyal zárt - közölte a Pénzügyminisztérium.

Az olcsó használt autók húzzák a piacot

Visszatértek a vevők a használt autók piacára, júniusban már 11,5 százalékkal több használt autó tulajdonosváltását regisztrálták. Az új autók piacán ezzel szemben 23,7 százalékos volt a visszaesés - közölte a Használtautó.hu.

MNB – mérleg: nőtt a hosszúlejáratú hitelek állománya

A koronavírus-járvány miatti pénzpiaci feszültségek enyhítése érdekében bevezetett új, hosszú lejáratú hitelek átlagállománya 319 milliárd forinttal 1131,9 milliárd forintra nőtt júniusban - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikai mérlegéből.

Uniós infláció. A magyar a harmadik legnagyobb

Júniusban az infláció az euróövezetben 0,3 százalékra, az Európai Unió egészében pedig 0,6 százalékra gyorsult. A magyar adatnál csak a lengyel és a cseh volt nagyobb - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat.

Magához tért a lakáspiac – drágult a tégla, olcsóbb a panel

Júniusban országosan 11 186 ingatlant adtak el, ami kissé meghaladja az egy évvel korábbi 11 069-et, az előző hónaphoz képest pedig újabb 33 százalékos emelkedést jelez - áll a Duna House elemzésében.

Csehország. Az étkezés és a lakhatás is drágult

Júniusban 3,3 százalékra nőtt az éves szintű infláció Csehországban a májusi 2,9 százalékról, elsősorban az élelmiszerek és a lakhatási kiadások drágulása miatt - közölte a cseh statisztikai hivatal.

Friss

A DZT bevezeti az innovatív MI-influenszert az Úticél Németország számára

A DZT weboldalán már 2020-óta egy a mesterséges intelligencia által támogatott chatbot válaszolja meg az ügyfelek kérdéseit a nap minden órájában.

Mozi a bécsi Mozart-házban

Az eseménysorozat a Mozart-ház és a bécsi Lengyel Intézet szervezésében valósul meg.

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

A bitcoin jegyzése az év eleje óta több mint a kétszeresére emelkedett.

Fokozódhat a kereslet a lakáspiacon jövőre

A rövid távra kiadott lakások koncentráltan Budapesten az V., VI., VII., és a VIII. kerületében jelennek meg nagyobb számban, itt a lakásállomány 10 százalékát is elérhetik.

Hírek

Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal

Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.

Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok 

A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.