2021 augusztus
KSH: a nettó átlagkereset 283 ezer forint volt augusztusban
Augusztusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 426 500, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 283 600 forint volt, egyaránt 8,9 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Fizetési mérleg. Egymilliárd eurós hiány augusztusban
Augusztusban 1,035 milliárd euró deficittel zárt a folyó fizetési mérleg a júliusi 267 millió és az első félévi 598 millió euró hiányt követően - közölte a Magyar Nemzeti Bank.
KSH: megtört az építőipar lendülete augusztusban
Augusztusban az építőipari termelés 10,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A júliusi magas bázishoz mérten viszont 5,8 százalékkal kisebb lett a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított termelés - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Tovább nőttek az agrárárak – a növényi termékek húzták a drágulást
Augusztusban már negyedik hónapja gyorsult a mezőgazdasági felvásárlási árak emelkedése: a júliusi 21,3 százalékról 24,1 százalékra emelkedett a drágulás mértéke.
KSH: harmadával esett vissza a járműgyártás augusztusban
Augusztusban az ipari termelés 2,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, munkanaphatástól megtisztítva a termelés 0,6 százalékkal emelkedett. Az előző hónaphoz viszonyítva 2,7 százalékkal csökkent a szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari kibocsátás - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Külkereskedelem. 467 millió euró hiány augusztusban
Augusztusban az export euróban számított értéke 5,2, az importé 16,0 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában. A külkereskedelmi mérleg 811 millió euróval romlott és 467 millió euró deficitet mutatott a júliusi 210 millió euró hiány után - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
KSH – augusztus: a belföldi vendégforgalom felülmúlta a járvány előttit
Augusztusban a kereskedelmi szálláshelyeken 24,2 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek el, mint júliusban és 11,3 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A belföldi vendégek 1,4 százalékkal több vendégéjszakát regisztráltak, mint 2019. augusztusában.
OECD – infláció. Nagyot drágult az energia
Elsősorban az energiaárak emelkedése miatt a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamaiban 4,3 százalékra gyorsult a fogyasztói árak éves emelkedése augusztusban. Júliusban 4,2 százalékos inflációt mértek.
Augusztusban élénkült a kiskereskedelmi forgalom
Augusztusban a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers adat szerint 4,6 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 4,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
KSH: alig nőtt az ipari termelés augusztusban
Augusztusban az ipari termelés 2,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, munkanaphatástól megtisztítva 0,6 százalékkal nőtt. Az előző hónaphoz képest 2,7 százalékkal csökkent a szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari kibocsátás - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
KSH: augusztusban is nőtt a foglalkoztatottság
Augusztusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos havi létszáma 4 millió 678 ezer volt, ami 24 ezerrel több az egy évvel korábbinál, és 26 ezerrel kevesebb az előző havinál - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
KSH: augusztusban mérséklődött a természetes fogyás
Augusztusban 8178 gyermek született és 9678-an haltak meg. Tavaly augusztushoz viszonyítva az élveszületések száma kismértékben nőtt, a halálozásoké pedig csökkent. Eszerint augusztusban mérséklődött, de az év elejétől nézve nőtt a természetes fogyás - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Államháztartás. 1900 milliárd forint fölé nőtt a hiány
Augusztusban az államháztartás központi alrendszere 97,0 milliárd forint hiánnyal zárt, amely alig különbözik az egy évvel korábbi 96,3 milliárd forinttól. Az év első nyolc hónapjában 1900,7 milliárd forintot tett ki a deficit, a tavalyi 2270,3 milliárd forintnál 369,6 milliárddal kevesebbet - közölte a Pénzügyminisztérium.
Augusztusban alig drágultak az albérletek
Augusztusban az előző hónaphoz képest országosan és a fővárosban is 1 százalék körüli mértékben - országosan 1,1, Budapesten 1,2 százalékkal - drágultak a kiadó lakások - állapította meg KSH-ingatlan.com-lakbérindex alapján a Központi Statisztikai Hivatal.
Lakáspiac – áremelkedés. Vidéken nyugati megye a legdrágább
Győr-Moson-Sopron megyében 5 százalékkal nőttek az ingatlanárak január és augusztus között az előző év azonos időszakához képest. S bár drágulás mértéke nem érte el a 8-10 százalékos országos átlagot, a térség így is az egyik legdrágább régiónak számít.
Budapest Airport – 78 százalékkal több utas augusztusban
Augusztusban meghaladta a 700 ezret az utasok száma a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, ami 78 százalékkal több a tavalyi azonos időszakhoz képest. A koronavírus-járvány kialakulása óta ez volt a legforgalmasabb hónap - közölte a Budapest Airport.
Uniós infláció. Három tagállamban is 5 százalékos drágulás
Augusztusban a magas energiaárak miatt tízéves csúcsra gyorsult az infláció az euróövezetben. Az Európai Unióban szintén emelkedtek a fogyasztói árak, a legmagasabb inflációt Lengyelországban, Észtországban és Litvániában mérték.
Infláció – MNB: az üzemanyagok és az élelmiszerek ára is nőtt
Az infláció augusztusban 0,3 százalékponttal 4,9 százalékra emelkedett az előző hónaphoz képest. A drágulás hátterében az üzemanyagok, az iparcikkek és a feldolgozatlan élelmiszerek inflációjának növekedése állt - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank.
Államháztartás. Nyolc hónap alatt 1900 milliárd hiány
Az államháztartás központi alrendszerének hiánya 97,0 milliárd forintot tett ki augusztusban, alig tért el az egy évvel korábbi 96,3 milliárd forinttól. Az év első nyolc hónapjában 1900,7 milliárd forint volt a deficit a múlt évi 2261,3 milliárd forinttal szemben.
KSH: újra 5 százalék közelében az infláció
Az infláció augusztusban 4,9 százalékos volt, a fogyasztói árak ennyivel nőttek egy év alatt. Júliushoz képest pedig átlagosan 0,2 százalékkal voltak magasabbak - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Friss
AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.
Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...
Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság
Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...
Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása
A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...
A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat
A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...
Hírek
Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?
Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...
A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában
Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...
Erősödött csütörtök reggelre a forint
A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.
Erősödött a forint szerdán
Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Vegyesen mozgott a forint kedd reggel
Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.
Gyengült a forint hétfő reggel
Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.
Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint
Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Gazdaság
Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény
Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.
Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH
A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.
Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra
A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet