2022 július
Hatalmas volt a fizetési mérleg hiánya júliusban
Júliusban 1,674 milliárd euró volt a folyó fizetési mérleg hiánya, több mint duplája a júniusi 806 millió eurónak - derül ki a Magyar Nemzeti Bank előzetes havi adataiból.
Hatalmas volt a magyar külkereskedelmi hiány júliusban
Júliusban az export euróban számított értéke 12,9, az importé 22,7 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Az áruforgalmi egyenleg 975 millió euróval romlott, 1,150 milliárd euró deficitet mutatott - közölte első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal.
Lassult az infláció az OECD országaiban
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó országokban a fogyasztói árnövekedés éves szinten átlagosan 10,2 százalékra lassult júliusban az egy hónappal korábbi 10,3 százalék után, ami 1988 óta a legnagyobb volt.
KSH: júliusban közel 40 százalékkal nőttek a termelői árak
Júliusban az ipar belföldi értékesítés árai 52,7, az exportárak 30,4 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál, az ipari termelői árak átlagosan 37,9 százalékkal nőttek - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Nőtt a késedelmesen fizető cégek aránya
Nőtt a késedelmesen fizető cégek aránya az elmúlt egy évben: a 2021 júliusi 64 százalékról 6 százalékponttal emelkedett - közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézete (GVI).
Nincs megállás: tovább drágult a villamos energia
A villamos energia másnapi (DAM) árai júliusban is nagyságrendekkel magasabbak voltak, mint tavaly ugyanebben az időszakban. A hónapban a legmagasabb havi átlagárat - 456 euró/MWh - Olaszországban regisztrálták – derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) júliusi villamosenergia-piaci jelentéséből.
Államháztartás: többlet júliusban
Júliusban az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt központi alrendszere 255,7 milliárd forint többletet ért el, így a múlt hónap végére a központi alrendszer hiánya 2636,5 milliárd forintra csökkent, ami az idei évre tervezett deficit 83,6 százaléka - erősítette meg részletes jelentésében a Pénzügyminisztérium (PM).
Történelmi csúcson az infláció az eurózónában
Az euróövezet éves inflációs rátája júliusban új rekordra, 8,9 százalékra emelkedett a júniusi 8,6 százalékról. Az EU-ban 9,8 százalékot jegyeztek fel a júniusi 9,6 százalékot követően - derült ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat előzetes adatokon alapuló jelentéséből.
Negyven éve nem történt olyan Nagy-Britanniában, mint most
Negyven év óta először mértek Nagy-Britanniában tíz százalék fölötti éves inflációt: a brit statisztikai hivatal (ONS) beszámolója szerint a lakhatási költségek nélkül számolt fogyasztói árak (CPI) júliusban 10,1 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban.
Romániában is lassult az infláció
Enyhén lassult Romániában az éves inflációs ráta, amely júliusban 15 százalék volt a júniusi 15,1 százalék után - közölte a román országos statisztikai intézet.
Lassult a drágulás Amerikában, de még közel a csúcs
Az Egyesült Államokban 8,5 százalékos volt a fogyasztói árak emelkedése júliusban az egy évvel korábbihoz képest - közölte az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala.
Tovább enyhült az inflációs nyomás Németországban
Júliusban a várakozásoknak megfelelően tovább enyhült az inflációs nyomás Németországban. Az inflációt továbbra is az energia- és az élelmiszerárak emelkedése hajtja - jelentette a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis.
KSH: júliusban is gyorsult az infláció, leginkább az élelmiszerek drágultak
Júliusban a fogyasztói árak átlagosan 13,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Az elmúlt egy évben az élelmiszerek és a tartós fogyasztási cikkek ára emelkedett a leginkább - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Júliusban többlettel zárt az államháztartás
Júliusban az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt központi alrendszere 255,7 milliárd forint többletet ért el, ezzel július végére 2636,5 milliárd forintra csökkent az év elejétől halmozódó deficit - derül ki a Pénzügyminisztérium (PM) gyorstájékoztatójából.
Júliusban nagyot romlott a turisztikai cégek helyzete
A turizmus minden alágazatára kiterjedő, reprezentatív Turizmus konjunktúraindex (tki) júliusban mínusz 3 ponton állt a mínusz 100 és plusz 100 közötti skálán, ami azt jelenti, hogy az ágazat szereplői immár a stagnálásnál kissé rosszabb helyzetet érzékelnek.
Csendes volt a július a magyar tőzsdén – emelkedett a BUX
A Budapesti Értéktőzsde vezető részvényindexe, a BUX júliusban 41 805,3 ponton zárt, 6,5 százalékot emelkedett az előző hónaphoz képest.A BÉT közölte: a magyar részvénypiacot...
Beszerzésimenedzser-index: átlag feletti július
A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júliusi értéke 57,8 pont, tovább emelkedett a júniusi 57,0 pontról - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).
Júliusban 47 éve a legmagasabb inflációt mérték Ausztriában
Júliusban 47 éve a legmagasabb infláció alakult ki Ausztriában az osztrák statisztikai hivatal első becslése szerint.
Nagyot romlott a gazdasági hangulat az euróövezetben
Júliusban a tavaly februári szintre esett vissza az euróövezet gazdasági hangulatindexe, a fogyasztói hangulatindex pedig új mélypontot ért el - közölte felmérése alapján az Európai Bizottság.
Recesszió közeleg Németországban
Tovább romlott júliusban a DIW Berlin német gazdaságkutató intézet konjunktúrabarométere, ami recesszióra enged következtetni a harmadik negyedévben.
Friss
A DZT bevezeti az innovatív MI-influenszert az Úticél Németország számára
A DZT weboldalán már 2020-óta egy a mesterséges intelligencia által támogatott chatbot válaszolja meg az ügyfelek kérdéseit a nap minden órájában.
Mozi a bécsi Mozart-házban
Az eseménysorozat a Mozart-ház és a bécsi Lengyel Intézet szervezésében valósul meg.
A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött
A bitcoin jegyzése az év eleje óta több mint a kétszeresére emelkedett.
Fokozódhat a kereslet a lakáspiacon jövőre
A rövid távra kiadott lakások koncentráltan Budapesten az V., VI., VII., és a VIII. kerületében jelennek meg nagyobb számban, itt a lakásállomány 10 százalékát is elérhetik.
Hírek
Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama
Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.
Gyengült a forint árfolyama
Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.
BÉT – Mínuszban zárt a BUX
A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.
Gyengült pénteken a forint
Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.
Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel
Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról
Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként
Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.
Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel
Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.
Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását
Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.
Gazdaság
A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal
Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.
Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok
A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.
Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete
A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.