orosz-ukrán háború
Uniós főképviselő: globális élelmiszerválsághoz vezet Oroszország döntése
Globális élelmiszerválsághoz fog vezetni, hogy Oroszország felmondta a Fekete-tengeren keresztül történő ukrán gabonaexportról szóló megállapodást - figyelmeztetett Josep Borrell kül- és biztonságpolitikáért felelős uniós főképviselő az EU-tagállamok külügyminisztereinek brüsszeli tanácskozására érkezve.
Londoni elemzők: Oroszország várhatóan visszatér a fekete-tengeri gabonaegyezményhez
Londoni iparági elemzők véleménye szerint Oroszország várhatóan visszatér az ukrán gabona fekete-tengeri exportjáról kötött egyezményhez, amely július 18-án nulla órakor lejárt.
Moszkva a Carlsberg és a Danone üzemeit is elkommunizálja
A nyugati vállalatokat ismételten arra biztatják, hogy vonuljanak ki Oroszországból, de ez buktatókkal jár, mint azt a Carlsberg és a Danone is tapasztalja: Moszkva állami igazgatás alá helyezi a holdingjaikat, köztük az ország legnagyobb sörgyárát.
Putyin élelmiszerválságot zúdítana a világra
Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint Moszkva akár ki is léphet a fekete-tengeri gabonaegyezményből, mondván, hogy a mezőgazdasági megállapodásból eddig csak Ukrajna profitált.
Nagy István: meg kell hosszabbítani a fekete-tengeri gabonamegállapodást
Meg kell hosszabbítani és ki kell terjeszteni az egy hét múlva lejáró fekete-tengeri gabonamegállapodást annak érdekében, hogy az ukrán mezőgazdasági termékek ismét a hagyományos útvonalakon tudjanak eljutni a dél-európai tagállamokba, Afrikába és a Közel-Keletre - közölte az agrárminiszter, aki Ankarában egyeztetett Ibrahim Yumakli török mezőgazdasági és erdészeti miniszterrel.
Hiába az ukrán feketelista, az oroszok vígan nyalhatják a Magnumot
A Magnumot is gyártó Unilever továbbra is sok pénzt keres Oroszországban. Ukrajna ezért felvette a "nemzetközi háborús szponzorok" listájára, és azt követeli, hogy vonuljon ki az országból. A cégnek azonban esze ágában sincs távozni az orosz piacról.
IEA: hiba volt függővé válni az orosz energiahordozóktól
Sok európai ország "stratégiai és történelmi léptékű" energiaellátási hibákat követett el, és ezek egyike az volt, hogy ezek az országok túlzottan függővé váltak "egyetlen beszerzési forrástól", vagyis Oroszországtól - jelentette ki a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) igazgatója.
Az Eurasia Group főnöke nem kötne életbiztosítást Prigozsinra
Jevgenyij Prigozsin orosz zsoldosfőnök gyakorlatilag "halott ember", miután a hétvégén sikertelen lázadást vezetett Vlagyimir Putyin ellen - véli Ian Bremmer, az Eurasia Group politikai kockázati tanácsadó cég elnöke.
Újabb Oroszország elleni szankciócsomagot fogadott el az EU
Az uniós tagállamok kormányait tömörítő Tanács hivatalosan is elfogadta az Oroszország elleni legújabb, immáron tizenegyedik szankciócsomagot, amelynek többek között az a célja, hogy megakadályozza a Moszkva ellen korábban bevezetett szankciók végrehajtásának megkerülését - közölte a testület.
Putyin nukleáris robbanófej-hordozóval erősít
Oroszország hamarosan harci szolgálatba állítja a Szarmat interkontinentális ballisztikus rakéták új generációját, amelyek tíz vagy több nukleáris robbanófej hordozására képesek - jelentette be Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Hatalmasat zuhant az orosz kőolajtermékek uniós behozatala
Az Oroszországból az Európai Unióba irányuló teljes kőolaj- és kőolajtermékimport 1,4 millió tonnára csökkent 2023 márciusában, ami 90 százalékos visszaesés a 2019-től 2022-ig tartó három év átlagos havi 15,2 millió tonnájához képest - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat.
Prigozsin most már Putyinnál is kihúzhatta a gyufát
A héten feszültségek alakultak ki a Kreml és az orosz katonai magáncég, a Wagner-csoport vezetője között, mivel Vlagyimir Putyin elnök a jelek szerint állást foglalt az orosz zsoldosok és a védelmi minisztérium között régóta húzódó vitában.
Az európai bankok még bőven üzletelnek Oroszországgal
Az euróövezet bankjai még mindig üzletelnek Oroszországban. Az Európai Központi Bank (EKB) most nagyobb nyomást akar gyakorolni az általa felügyelt pénzintézetekre, de gyakran az orosz hatóságok nehezítik a kivonulást.
Elkészült Németország első nemzeti biztonsági stratégiája
Elkészült Németország első nemzeti biztonsági stratégiája, a dokumentumot szerdán fogadta el a szövetségi kormány.
Megvan a terv: a kiolvasztott orosz pénzek is Ukrajna újjáépítésére mehetnek
Az Európai Unió egyre közelebb kerül egy részletes terv kidolgozásához arról, hogy a befagyasztott orosz vagyont hogyan lehetne felhasználni Ukrajna újjáépítésének finanszírozására - nyilatkozta egy magas rangú uniós tisztviselő.
Fitch: nagy bajban lennének a fejlesztési bankok, ha Ukrajna csődöt jelentene
Komolyan megterhelné a nagy fejlesztési bankokat és más szupranacionális intézményeket, köztük az EBRD-t Ukrajna velük szemben beálló esetleges törlesztési csődje - áll a Fitch Ratings szektorelemzésében.
Nagy buktába fut, aki eladja az oroszországi cégét
Hónapokig tartó tárgyalások után a finn Nokian Tyres a tavalyi év végén már a küszöbén állt annak, hogy véglegesítse oroszországi üzletágának 400 millió eurós eladását. Aztán Moszkva ismét megváltoztatta a szabályokat, és végül csak 286 millió euróért tudták nyélbe ütni az üzletet. Ez a kálvária jól illusztrálja, hogy mekkora ellenszéllel szembesülnek az Oroszországot elhagyó nyugati vállalatok.
Az EU megduplázta a Moldovának szánt támogatást
Az Európai Unió Tanácsa csaknem megkettőzte, 295 millió euróra (mintegy 112 milliárd forint) emelte a Moldovának szánt, egy évvel ezelőtt jóváhagyott makroszintű pénzügyi támogatás összegét.
Oroszország az Északi-sarknál fordít hátat a szankcióknak
Oroszország erőteljesen kívánja folytatni az Északi-sarkvidéken átvezető új hajózási útvonalak fejlesztését, hogy jobban ki tudjon bújni a Nyugat által bevezetett szankciók alól. A környezetvédelmi szervezetek megdöbbentek.
Kína akar lenni a békebíró, de nem érdekli, ki lesz a győztes Ukrajnában
Kínát nem igazán érdekli, hogy ki nyeri a háborút Ukrajnában, vagy hogy milyen formában születik meg a békeszerződés, csak az, ő legyen az a nemzetközi partner, amely tárgyalóasztalhoz ülteti a feleket, és - főként önérdekektől vezérelve - elősegíti a háború befejezését - állítják Kína-szakértők és politikai elemzők.
Friss
A DZT bevezeti az innovatív MI-influenszert az Úticél Németország számára
A DZT weboldalán már 2020-óta egy a mesterséges intelligencia által támogatott chatbot válaszolja meg az ügyfelek kérdéseit a nap minden órájában.
Mozi a bécsi Mozart-házban
Az eseménysorozat a Mozart-ház és a bécsi Lengyel Intézet szervezésében valósul meg.
A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött
A bitcoin jegyzése az év eleje óta több mint a kétszeresére emelkedett.
Fokozódhat a kereslet a lakáspiacon jövőre
A rövid távra kiadott lakások koncentráltan Budapesten az V., VI., VII., és a VIII. kerületében jelennek meg nagyobb számban, itt a lakásállomány 10 százalékát is elérhetik.
Hírek
Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama
Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.
Gyengült a forint árfolyama
Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.
BÉT – Mínuszban zárt a BUX
A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.
Gyengült pénteken a forint
Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.
Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel
Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról
Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként
Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.
Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel
Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.
Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását
Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.
Gazdaság
A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal
Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.
Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok
A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.
Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete
A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.