Pálmafák, kitűnő klíma, akár ergonomikus íróasztal és szék, monitor és nyomtató, stabil WLAN, tengerpart – hirdetik magukat hotelek. Új célközönségüket szólítják meg így a nyaralóhelyek. A koronavírus miatti visszaesés enyhítésére találták ki a home office e sajátos formáját a szállodák világszerte – Európában, még az alpesi hotelek is.
A világ legszebb irodái
Videókonferencia a medence melletti nyugágyról, íróasztal a tengerre nézőablak előtt – ami korábban kevesek kiváltsága volt, a koronavírus-válsággal széles rétegek számára vált elérhetővé. A munkaadóknak végeredményben mindegy, hogy dolgozóik otthonukban végzik el a munkát a későőszi Közép-Európában vagy egy tengerparti hotelben. Fontos, hogy időre elvégezzék feladataikat és elérhetők legyenek. Ezért egyre több hotel áll elő speciális ajánlatokkal a dolgozószobájukat a pálmák alatt elképzelőknek.
Egy közülük a ’Robinson-Club Hotel Jandia Playa’ a Kanári-szigetekhez tartozó Fuertaventurán: ergonomikus íróasztal és szék, monitor és nyomtató, gyerekmegőrzés és teljes ellátás éjszakánként 91 euróért. A négycsillagos tengerparti hotel általában drágábban adja a szobákat, most viszont rá van utalva minden fillérre. Az idei minden idők leggyengébb szezonja.
A karib-tengeri Barbados, Bermud, Anguillan újranyitotta határait, a szállodák pedig felkészültek a dolgozó turisták fogadására. Igaz, mélyebben a zsebébe kell nyúlnia és néhány kellemetlenséggel kell számolnia annak, aki a Karib-tenger partján robotolna: a vízum 2.000 USD, szükséges a negatív CODIV-teszt, a hotelt pedig 10 napig nem szabad elhagyni a karantén szabályok miatt.
Az Indiai-óceánon elterülő Mauritius golfpályákkal, nagysebességű internettel és ingyenes vízummal akarja megnyerni a home officeban dolgozókat. Egy Maldív-szigeteki luxusresortban 21 napért két személynek 52.000 USD-t kell fizetnie, hogy a világ minden bizonnyal egyik legszebb helyén fekvő íróasztalánál dolgozhasson.
Nincs új a nap alatt
A hotelek a home officeban dolgozókkal igyekeznek helyettesíteni az elmaradó üzleti utazókat és a nyaralókat. Több online portál kifejezetten ezt a közönséget célozza meg: workation.de, sunny-office.com, thesurfoffice.com. Kínálatukban a tengerparti nyaralóhelyek mellett alpesi hotelek is szerepelnek. Budapest sem maradt el az új Home Office kínálati palettáról.
Angolban kifejezés is van már a vírussal együtt terjedő munkaformára: ’workation’, amely a ’work’ (dolgozni) és a ’vacation’ (nyaralni) szavakból áll össze.
A jelenség nem új. Az után, hogy az okostelefonok általánossá váltak és a gyors internet a Karib-tenger legkisebb szigeteit is elérte, voltak, akik rögtön úgy döntöttek, hogy az otthoni dolgozószobánál, vagy a munkahelyi íróasztalnál kellemesebb környezetben szeretnének dolgozni. De korábban elsősorban szabadúszók engedhették ezt meg maguknak. A koron-krízissel sokak számára lehetségessé vált a választás.
A főnök dönt
Munkajogászok figyelmeztetnek: a munkaadó engedélye nélkül ne helyezzük át irodánkat egy egzotikus tengerpartra!
Aki főnöket tudta és engedélye nélkül utazik egy rizikóövezetbe, betegség elesik a táppénztől, sőt a rendkívüli felmondásra is okot ad. Arról viszont nem kell tájékoztatni a munkaadót, ha abban a városban költözünk hotelbe, ahol lakunk.
Utóbbit is egyre többen teszik, akiknek túl monoton hónapig ugyan ott élni és dolgozni. Őket üzleti utazóknak minősülnek, így nem esnek a legtöbb országban november elején ismét bevezetett turisztikai célú szálláskiadás tilalma alá.
A Német Szállásadók és Étteremüzemeltetők Szövetségének (DEHOGA) felmérése szerint Közép-Európában minimális az ilyen célú szobakiadások száma. Legfeljebb rövid időre menthetik meg a csődtől a legrosszabbul álló hoteleket.