Kezdőlap Gazdaság Egyre fehérebb a banki ügyfelek feketelistája
No menu items!

Egyre fehérebb a banki ügyfelek feketelistája

Miközben a lakossági hitelezés felpörgött 2024-ben, egyre kevesebb rossz adós kerül fel a feketelistára a friss adatok szerint. A személyi kölcsönök számítanak a legproblémásabbnak, a vállalati hiteleknél stagnál a mulasztások száma. A cégek is szépen fizetnek, nem támogatott hitelt viszont leginkább devizában vesznek fel – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. 

Egyre jobb adósok a bankok lakossági ügyfelei, akik több hitelt is vesznek fel a BISZ Központi Hitelinformációs Zrt. legfrissebb adatai szerint. A lakossági hitelpiac ismét nő, májusban és júniusban már emelkedett a fennálló szerződések száma. A félév végén a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR) 6,887 millió fennálló hitelszerződést és 2,196 megszűnt szerződést tartottak nyilván. Az adósok száma ugyanakkor valamelyest csökkent, 5,045 millió ügyfélnek van valamilyen kölcsöne. Ez alapján milliós nagyságrendű lehet az olyan banki ügyfelek száma, akiknek egyszerre több hitelük is van.

Kevesebb a mulasztás

Miközben a hitelszerződések száma nő, a rossz adósok banki feketelistáján egyre kevesebb magánszemély szerepel. 545 ezerre csökkent a fennálló mulasztások száma, ez 40 ezerrel kevesebb, mint 2023 végén. A megszűnt mulasztások száma is mérséklődött, 9 ezerrel 215 ezerre. A feketelistára (korábban BAR-lista) azok kerülnek fel, akiknek legalább 90 napon át folyamatosan az aktuális minimálbér összegét meghaladó lejárt banki tartozásuk van.

Ez azt jelenti, hogy például egy 100 ezer forintos törlesztőrészletű hitelnél akár fél év nem fizetés is eltelik, mire a bank felteheti az ügyfelet a negatív listára – hívja fel a figyelmet Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője. Ha az adósl ismét fizetni kezd, és lekerül a negatív listáról, még egy éven át szerepel a hitele a feketelistán a megszűnt szerződések között.

A lakossági hitelpiacon minden mutató javult

A BISZ mutatói is alapján is egyre jobban fest a lakossági hitelezés. Az új lakáshitelek száma és állománya is megugrott, de a személyi kölcsönök is szárnyalnak az idén. A lakás­kölcsönök év eleji kimagasló teljesítése tovább folytatódott, a kihelyezés összege közel háromszorosára, 177 százalékkal emelkedett, míg da­rab­számban 70 százalékos volt a növekedés az egy évvel korábbihoz képest. A személyi kölcsönöknél 48 százalékkal nőtt az új szerződések összege.

Eközben az ügyfelek fizetési fegyelme is erős. Az azzal kapcsolatos félelmek, hogy a lakosság a moratóriumok után nem fog tudni törleszteni, nem igazolódtak be, hiszen folyamatosan javul a teljesítési index. A második negyedévben a fizetési képesség is nőtt az előző évhez és 2024 első negyedévéhez viszonyítva is. A fizetési problémák 55 százaléka a személyi kölcsönöknél jelentkezett.

A vállalatoknál nem ennyire rózsás a helyzet

A vállalati hitelek piaca stagnál az idén, a KHR-ben lévő szerződések száma kicsit emelkedett, 386 ezer fennálló szerződés volt június végén. Ezerrel több, mint márciusban, de éves szinten 11 ezerrel csökkent.

A megszűnt szerződések száma pedig gyorsabban növekszik, 719 ezer ilyen vállalati hitel van most a rendszerben. Vagyis azok a cégek, amelyek visszafizették a hiteleiket, nem vettek fel újat. A bankok vezetői is megerősítették, hogy a vállalati hitelpiac az idén a földbe állt.

134 ezer vállalkozásnak van jelenleg hitele, ez a szám változatlan, tehát egy cég átlagosan három kölcsönt fizet. A feketelistán 17 ezer aktív vállalati mulasztás szerepel, ez a szám stagnál már gyakorlatilag 2022 óta. A megszűnt mulasztások száma lassan emelkedik, 135 ezernél tart most. A vállalati mulasztásokat – szemben a lakosságiakkal – csak öt év után törlik a KHR-ből a rendezésük után, ez az oka annak, hogy a megszűnt mulasztások száma a sokszorosa a fennállóknak.

Pang a piac a többi mutató alapján is

A vállalati hitelszerződések számában az idén 2023-hoz képest növekedést mértek, de csak 14 százalékosat. A cégek a BISZ szerint vagy a támogatott konstrukciókat keresik, amilyenek például a Széchenyi Hitelek, vagy pedig a kedvezőbb kamatozású devizahiteleket választják. A piaci kamatozású vállalati hitelek 56 százaléka az idén deviza alapú volt. A cégek továbbra is fegyelmezetten fizetik a tartozásaikat, és a BISZ szerint ez várhatóan így is marad majd.

A vállalatok krízismutatója kis mértékben emelkedett, ez azt jelenti, hogy meg­tor­pa­nt a problémás állapotú szerződések szá­má­nak csökke­né­se. Aggodalomra azonban az BISZ szerint nincs ok, feltehetően nem fog megfordulni az elmúlt időszakban tapasztalt pozitív trend, mivel az újonnan megjelenő fizetési késedelmek száma csökkent.

Hirdetés

Zöld Stratégia 2026: a fenntartható értékteremtés példái. Nemzetközi konferencia december 9.
Egyre több vállalkozás ismeri fel, hogy a zöld átállás nem elsősorban kötelezettség, hanem kézzelfogható előny: alacsonyabb energia- és működési költségek, stabilabb finanszírozás, erősebb márka és kiszámíthatóbb beszállítói pozíció.
A versenyképesség ma már részben azon múlik, ki mennyire ügyesen építi fel saját fenntarthatósági rendszerét.

További információért kattintson ide.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Kovács Árpád: a jó vezető egyensúlyt teremt a gyors reakció és a stratégiai gondolkodás között

Az Üzlet portálon idén először hirdettük meg azt a...

A cégek többsége emeli a fizetéseket jövőre egy felmérést szerint

Az előző évekhez hasonlóan a Magyarországon működő cégek többsége 2026-ban is emeli a fizetéseket.

Közel 8 ezer katás vállalkozót érinthet a kataalanyiság megszűnése adótartozás miatt

Csaknem 8 ezer katás vállalkozót érinthet a kataalanyiság megszűnése, mivel nettó 100 ezer forintot elérő adótartozásuk van, az érintetteknek a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a napokban figyelmeztető levelet küld.

A megítélt támogatások 70 százalékát már kifizették a Napenergia Plusz Programban

A modern napelemes rendszerek telepítését ösztönző pályázaton az elutalt összegek meghaladták a 60 milliárd forintot. Több mint 21 ezer család összesen mintegy 86 milliárd, egyenként több mint 4 millió forintos támogatással csökkentheti áramszámláit saját eszközzel zöldenergiát termelve és tárolva
Hirdetés

Hírek

A cégek többsége emeli a fizetéseket jövőre egy felmérést szerint

Az előző évekhez hasonlóan a Magyarországon működő cégek többsége 2026-ban is emeli a fizetéseket.

Közel 8 ezer katás vállalkozót érinthet a kataalanyiság megszűnése adótartozás miatt

Csaknem 8 ezer katás vállalkozót érinthet a kataalanyiság megszűnése, mivel nettó 100 ezer forintot elérő adótartozásuk van, az érintetteknek a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a napokban figyelmeztető levelet küld.

A megítélt támogatások 70 százalékát már kifizették a Napenergia Plusz Programban

A modern napelemes rendszerek telepítését ösztönző pályázaton az elutalt összegek meghaladták a 60 milliárd forintot. Több mint 21 ezer család összesen mintegy 86 milliárd, egyenként több mint 4 millió forintos támogatással csökkentheti áramszámláit saját eszközzel zöldenergiát termelve és tárolva

Októberben a kártyabirtokosok 14 százalékkal többet költöttek SZÉP-kártyáikról

A családok gondtalan pihenését a kormány a SZÉP-kártyán keresztül kiemelten támogatja, amely októberben a belföldi turizmus egyik legfontosabb hajtóereje volt: a kártyabirtokosok összesen 36,3 milliárd forintot használtak fel kártyáikról, ami több mint 14 százalékos növekedést jelent tavalyhoz képest - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

Emirates -Emirates Asia Pass – több úti cél egyetlen repjeggyel

Az Emirates egy új utazási lehetőséget mutat be a Délkelet-Ázsia iránt érdeklődő magyar utazóknak.

KSH: októberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 3,1, az előző havit 0,5 százalékkal haladta meg

A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és gépjárműalkatrész-üzletek volumene 3,1 százalékkal nőtt

Egyhangúlag szavazott az alapkamat tartásáról az MNB Monetáris Tanácsa novemberben

Az iparcikkek ára ugyanakkor nem változott érdemben, az élelmiszerárak pedig az elmúlt hónapok során még csökkentek is, a beérkező inflációs adat pedig összhangban alakult a szeptemberi Inflációs jelentés előrejelzésének alappályájával - írták.

Nacsa Lőrinc: tízéves a szórványmagyarságot segítő Petőfi Sándor Program

Az elmúlt évek során a Petőfi Sándor Program, valamint a Kőrösi Csoma Sándor Program keretében több mint 1000 ösztöndíjas segítette a diaszpórában és szórványban élő magyar közösségeket.
Hirdetés

Gazdaság

NGM: Magyarország pénzügyei rendezettek, a költségvetés stabil

Októberben (egy hónap alatt) a központi alrendszer 339,0 milliárd forint hiánnyal zárt, szemben az előző évi azonos havi 427,0 milliárd forintos hiánnyal.

10 újdonság, amit a magyar revolutosok megkaphatnak a közeljövőben

Érkeznek a hírek a sajtóban arról, hogy a Revolut megnyitotta a magyarországi fióktelepét. De azt már kevesen tudják, hogy az jogilag már évek óta...

Nem a párna a pénz legjobb helye az inflációban

Akciós bankbetétekkel rövid távon is kivédhető a pénzromlás

Óvatosan fektetnek be a magyarok, a pénzügyi műveltség és a digitális bizalom erősítésre szorul

Az XTB egy nemzetközi befektetési applikáció, amelynek világszerte több mint 2 millió felhasználója van. A befektetési szolgáltató XTB csoport több mint 1300 munkavállalót foglalkoztat.