Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Eurózóna - IHS Markit: nem fenyeget újabb nagy visszaesés
No menu items!

Eurózóna – IHS Markit: nem fenyeget újabb nagy visszaesés

A járvány terjedését akadályozó szigorú intézkedések újbóli bevezetése miatt gyengült az euróövezeti feldolgozóipar teljesítménye, de a gazdaságot nem fenyegeti a második negyedévihez hasonló visszaesés – közölte az IHS Markit.

A feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) 53,8 pontra süllyedt novemberben. A végleges érték 0,2 ponttal haladja meg az előzetesen megadott 53,6 pontot, ám egy teljes ponttal elmarad az októberi, 32 havi csúcsot jelentő 54,8 ponttól.

A feldolgozóipar kibocsátását mérő alindex, amely a kompozit BMI egyik alkotóeleme, és jól tükrözi a gazdaság állapotát, 58,4 pontról 55,3 pontra esett novemberben.

A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi. Az 50 pont feletti érték esetében a csökkenés a növekedési ütem lassulására utal.

Az euróövezeti feldolgozóipar teljesítménymutatója 2019 januárja óta először júliusban került az 50 pontos küszöb fölé, és értéke novemberig minden hónapban emelkedett.

Az adatokat kommentálva Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza rámutatott: jóllehet a feldolgozóipar teljesítménye elmaradt az októberitől az újabb zárlatok elrendelésének közepette, a növekedés fennmaradása segíthet enyhíteni a járványnak a gazdaságra mért csapását, amely keménynek bizonyult a szolgáltató szektor esetében.

A felmérés adatai azt mutatják, hogy az euróövezet gazdaságát nem fenyegeti a második negyedévihez hasonló mértékű visszaesés az év utolsó negyedében – hangoztatta Williamson.

A vizsgált nyolc euróövezeti ország közül ismét Németország teljesített legjobban, 0,4 ponttal, 57,8 pontra – 2 havi mélypontra – csúszott vissza a feldolgozóipar beszerzésimenedzser-indexe novemberben.

Hollandiában viszont 4,0 ponttal, 54,4 pontra, 22 havi csúcsra, Írországban pedig 1,9 ponttal, 52,2 pontra, 3 havi csúcsra emelkedett a BMI. Ausztriában 51,7 ponttal (-2,3 pont) 2 havi, Olaszországban 51,5 ponttal (-2,3 pont) 5 havi, Spanyolországban 49,8 ponttal(-2,7 pont) ugyancsak 5 havi, Franciaországban 49,6 ponttal (-1,7 pont) 6 havi, Görögországban pedig 42,3 ponttal (-6,4 ponttal) szintén 6 havi mélypontra esett az index.

Európa túlnyomó részében újult erővel lángolt fel a koronavírus-járvány az ősz beköszöntével, és az euróövezet közel egy évtizede óta először ismét duplaaljú recesszió felé tart közgazdászok várakozásai szerint. Az IHS Markit BMI-felmérése szerint a kereslet gyengült és a gyárak ismét csökkentették munkavállalóik számát novemberben,

de a jövőt illetően nőtt az optimizmus a Covid-19 betegség elleni védőoltások sikeres fejlesztéséről szóló híreknek köszönhetően.

A termelés várható alakulását tükröző alindex értéke 62,7 pontról 64,8 pontra, 2018 márciusa óta a legmagasabb szintre emelkedett. A védőoltások tömeges forgalomba hozatalának köszönhetően a következő hónapokban erősödhet a feldolgozóipar teljesítménye a járvány terjedését fékező korlátozások lazításával és a kiadások, különösen a beruházások emelkedésével párhuzamosan.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Trump nem lesz jó hatással a a zöld gazdaságra. A kérdés a mérték.

Mindezt azt mutatja, hogy a fenntartható befektetési közösség lassan és óvatosan közelíti meg az új kormányzatot.

Megkapták a bérüket a Dunaferr dolgozói, a kormány fizetett

A Lyberty Steel acélipari vállalat többszöri felszólításra sem tett...

Rohamosan terjed a gyilkos kór itthon: egyre több térségben fertőz

Október 1-jétől több mint 150 madárinfluenza-kitörést regisztrált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.

Bánhegyi Zsófia: a női karrier alapja az önazonosság és egymás támogatása

Ahhoz, hogy egy női munkavállaló sikeres legyen a karrierépítésben...
Hirdetés

Hírek

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Vegyesen mozgott a forint árfolyama

Az eurót hétfőn reggel 404,15 forinton jegyezték a péntek esti 404,09 forint után.

Gazdaság

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...

Történelmi csúcson a bitcoin

A bitcoin eddigi történelmi csúcsa 73 ezer 777 dollár volt, ezt idén március 14-én érte el.

Hát ezt is megértük! Már dolláros nyugdíjra is spórolhatunk

Ehhez persze be kellett fektetni az eurót és a dollárt is, amit egyre többen megtesznek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint.