A vállalatirányítási rendszerekre is kihatással van a hazai felhőinformatikai piac dinamikus bővülése. A rendszerek cseréjénél ugyanis több mint érdemes megfontolni az üzleti folyamatok felhőbe költöztetését. A folyamatról Balogh Pétert, az SAP Hungary szakértőjét kérdeztük.
– Milyen a hazai cégek vállalatirányítási rendszer (ERP) ellátottsága? Mire használják ezt a megoldást?
– Egyszemélyes vállalkozások is használnak itthon vállalatirányítási rendszert, a több mint 50 főt foglalkoztató cégeknél látható, hogy e nélkül már nem működtethető hatékonyan a szervezet. Úgy tapasztalom, mára egy ERP rendszer a vállalati informatika legfontosabb elemévé vált. Jellemzően pénzügyi rendszerként szolgál, de erőforrás menedzsmentre, kapacitástervezésre, beszerzésre, üzleti folyamatok automatizálására és megannyi más terület támogatására is használják. Egy modern, digitális magként üzemelő vállalatirányítási rendszer a digitális átállás biztos támaszaként is szolgál.
– Mit tapasztal? Hogyan viszonyulnak a felhőtechnológiához a magyar vállalatok, tekintve, hogy korábban a biztonsági tényező volt a fő aggály?
– Az elmúlt években jelentős fejlődés zajlott le a piacon, és eddig nem látott nyitottsággal fordulnak a cégek a felhős technológiához, amely sok esetben már a céges stratégia része. Ebben bizonyára szerepet játszik, hogy egyre több nemzetközi nagyvállalat már teljes rendszereiket üzemeltetik e technológián, és ez a hazai piacon is követőkre talál.Ezen megoldások biztonsági szintje, a rendelkezésre állás olyan magas, amit még a hagyományos, on-premise rendszerek esetében is kihívás elérni. A felhős megoldásokat jellemzően azért választják a cégek, hogy a lehető legrövidebb idő alatt használhassák e megoldásokat, és a legújabb fejlesztések, az úgynevezett release-k azonnal beépülhessenek a mindennapi folyamatokba, még hatékonyabbá téve azokat.
Az előfizetéses modell másik előnye, hogy a szolgáltatás mindent tartalmaz, amire a cégeknek szükségük van. Az infrastruktúrától kezdve, a szoftverhasználaton át egészen a karbantartási, üzemeltetési költségig. Dinamikus keresletnövekedés várható a felhős piacon, amely a vállalatirányítási rendszerek cseréjét is felgyorsíthatja.
– Milyen újdonságai vannak a mai, modern ERP-nak?
– Egy mai, modern ERP-ban elengedhetetlen a mobilon keresztüli elérés, a mesterséges intelligencia, a kiemelkedő felhasználói élmény megléte. Utóbbi azt is jelenti, hogy a kezelőfelület kellően egyszerű és szerepspecifikus. Azaz csak a szükséges folyamatok jelennek meg a felhasználók számára.
Egy modern ERP teljes mértékben támogatja az üzleti folyamatokat, tökéletesen integrált, villámgyorsan működik nagy tömegű adatok esetén is, és lehetőséget ad a szükség szerinti bővítésre, melynek köszönhetően akár az ügyfélélmény mérése, menedzselése is elérhető. Ha ugyanis egy rendszerben lehet mérni, kezelni a vállalati/operatív és az ügyfelek visszajelzéseivel kapcsolatos adatokat, azonnali információt kaphat a vállalat, mit kedvelnek, mit nem az ügyfelei, és ez hogyan hat az akár pénzügyi mutatószámokra.
– Ha egy cég a régi ERP-jét szeretné egy modernre lecserélni, az mit jelent, hogyan lehet a megtérülést kiszámítani?
– Elsőként érdemes felmérést készíteni a meglévő rendszerről, melynek segítségével információt kaphatunk a jövőbeli váltás hatékonyságáról, eredményéről, a váltás által érintett folyamatokról. Egy számomra érdekes példa az volt, amikor egy üzleti folyamatot vizsgálva egy régi ERP-n megközelítőleg 3 perc alatt végezte el egy felhasználó a szükséges lépéseket, majd ugyanez a lépés egy felhőalapú ERP-ban mindössze 1 perc alatt megvolt. A megtérülés kiszámítása alapvetően pont ezzel, a hatékonyságnövelés összvállalati szintű kimutatásával, összetett metrika alkalmazásával kezdődik. Jellemző az is, hogy egy modern ERP-ra költözést a cégek összekötik egy üzleti folyamattervezéssel, átvilágítással, így ez hosszabb, több hónapot magába foglaló folyamat is lehet.
A SAP-nál külön csapat segíti a régi verziójú ERP rendszereinkről való átállást. 2025-től megszűnik e megoldások támogatása, és szeretnénk az ügyfeleinknek minden segítséget megadni, hogy a leggyorsabban kihasználhassák a legújabb generációs rendszerünk, az SAP S/4HANA-t előnyeit, akár a felhőből.