Kezdőlap Világgazdaság Gazdasági hangulat. Uniós átlag felett javult a magyar
No menu items!

Gazdasági hangulat. Uniós átlag felett javult a magyar

A vártnál nagyobb mértékben emelkedett az euróövezet és az Európai Unió gazdasági hangulatindexe decemberben. Érezhetően nőtt a bizalom a feldolgozóiparban és a fogyasztók körében, kisebb mértékben pedig az építőiparban. A magyar mutató több mint négy ponttal javult.

Az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (EcFin) jelentése szerint az euróövezetben decemberben 2,7 ponttal 90,4 pontra kúszott fel a fogyasztóknak a gazdaságba vetett bizalmát tükröző gazdasági hangulatindex (Economic Sentiment Indicator, ESI) értéke. Elemzők kisebb emelkedésre, 90,0 pontos értékre számítottak a novemberi 87,7 pont után.

Az Európai Unióban 2,8 ponttal 89,5 pontra nőtt a gazdasági hangulatindex.

A gazdasági hangulatindex hosszú távú átlaga 100 pont minden tagállam esetében. A 100-nál magasabb pontszám a gazdaságot derűlátóan megítélők túlsúlyára utal, az alacsonyabb viszont borús kilátásokat tükröz.

Az euróövezetben a gazdasági hangulatot leginkább az javította, hogy sokkal bizakodóbbá váltak a feldolgozóipar szereplői és a fogyasztók, viszont a kiskereskedelemben és a szolgáltatási szektorban tovább romlott a hangulat.

A 19 tagú euróövezetben az ipari bizalmi index 2,9 ponttal, mínusz 7,2 pontra emelkedett. Elemzők mínusz 8,1 pontot vártak. A szolgáltatások bizalmi indexe 0,3 ponttal, mínusz 17,4 pontra süllyedt, így nagyon messze áll a 6,3 pontos hosszú távú átlagtól. Elemzők javulásra, mínusz 15 pontra számítottak.

A fogyasztási bizalmi index értéke 3,7 ponttal mínusz 13,9 pontra, míg az építőipari 1,4 ponttal mínusz 7,9 pontra nőtt.

A legnagyobb euróövezeti gazdaságban, Németországban 0,1 ponttal, 94,3 pontra, Franciaországban 2,1 ponttal 89,2 pontra, Olaszországban 6,8 ponttal, 88,3 pontra, Spanyolországban pedig 3,3 ponttal, 90,8 pontra emelkedett a gazdasági hangulatindex értéke decemberben.

A magyarországi ESI értéke 84,8 pontra kúszott fel a novemberi 80,6 pontról.

Az alindexek közül a szolgáltatásoké 9,2 ponttal, mínusz 31,6 pontra, a kiskereskedelmi 5,6 ponttal, mínusz 16,6 pontra, az ipari 6 ponttal, mínusz 11,3 pontra, az építőipari pedig 2,8 ponttal, mínusz 8,0 pontra javult. Egyedül a fogyasztói bizalmi mutató romlott, mínusz 23,3 pontról mínusz 26,2 pontra.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Több mint ötvenezren igényelték a falusi csokot

Átlépte az ötvenezret a falusi csokot igénylő családok száma.

Idén már 21 kutyabarát strand és fürdetőhely várja országszerte a kutyásokat

Gyarapodott a hazai kutyabarát strandok száma: tíz éve csak 8, idén már 21 kutyabarát strand és fürdetőhely várja országszerte a kutyásokat.

Megerősítette az MVM befektetési ajánlású osztályzatát az S&P, negatív kilátással

Megerősítette az MVM Zrt. befektetési ajánlású, "BBB mínusz" szintű osztályzatát csütörtökön az S&P Global Ratings.

Vegyesen alakult péntek reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama péntek reggelre a főbb devizákkal szemben a szerda esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Hirdetés

Hírek

Vegyesen alakult péntek reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama péntek reggelre a főbb devizákkal szemben a szerda esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Káosz Spanyolországban és Portugáliában: áram nélkül maradtak a nagyvárosok

Nagy kiterjedésű áramkimaradás sújtja Spanyolország és Portugália jelentős részeit, beleértve a fővárosokat, Madridot és Lisszabont is.

A városi közlekedés jövője a WEMOVE Mobilitási Parkban

Megnyitott Budapest első integrált közlekedési kiállítási és képzési tere, a WEMOVE a városi mobilitás jövőjét mutatja be a Jövő Mobilitása Szövetség, a Magyar Autóklub és a Westend együttműködésében

Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója

Az OTP történelmének legsikeresebb évét zárta 2024-ben, a bank kiemelkedő jövedelmezőséget ért el, tőkehelyzete rendkívül stabil, a régióban piacvezető

Tanulsz? Lakást kapsz! Bécsben

Bécs városa 2025. május 1-jétől új lakhatási akciót indít a felsőoktatásban tanuló diákok számára, aminek keretében akár 1.000 önkormányzati lakás válik elérhetővé számukra.

Új ökoturisztikai központ lesz a Nagyszéksós-tónál

Kiemelkedő ökoturisztikai beruházás kezdődik a Nagyszéksós-tónál 1,4 milliárd forintos uniós támogatással.

Zebrák a falvakban

Kihirdeti kedden a kormány az utcák és járdák felújítására szóló pályázatát a falusi önkormányzatok számára.

450 ittas sofőr ellen intézkedtek húsvétkor

A húsvéti ünnepek négy napja alatt 450 ittas járművezetőt szűrtek ki a forgalomból a rendőrök.
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.