Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Globalizáció. A németek a nyertesei, mégsem kérnek belőle
No menu items!

Globalizáció. A németek a nyertesei, mégsem kérnek belőle

Németország export világhatalom. A szabadkereskedelemre épül a németek jóléte. A többség, 58 százalékuk mégis inkább a globalizáció árnyoldalait látja – derül ki a Spiegel friss felméréséből.

Profitálnak belőle, mégsem akarják

A németeknek elegük van a globalizációból. Az ország sokáig a világ legnagyobb exportőre volt. Tavaly 1.500 milliárd eurós kivitellel a dobogó harmadik helyén állt Kína és az USA mögött. Fizetési mérleg többletben világelsők a németek. 2019-ben 300 milliárddal többet exportáltak, mint importáltak. Ez a GDP 7,4 százalékának megfelelő többlet. Az ország a szabadkereskedelem, a globalizáció egyik legnagyobb nyertese.

A munkahelyek harmada közvetlenül a külkereskedelemtől függ. A német gazdaság gerincének számító középvállalatok nagy része exportra termel. A németek tisztában vannak a szabadkereskedelem előnyeivel és az egyik legtöbbet nyaraló nemzet tagjaiként az utazási szabadságot is kiélvezik.

Sokáig alapvetően nem láttak kivetnivalót a folyamatban. Most változott a helyzet. A Spiegel reprezentatív felmérése szerint egyre kritikusabban nézik a globalizációt. A középosztályban különösen nagy a változás.

Pártállástól függetlenül nő a szkepszis

A felmérés szerint a németek már csak 38 százaléka lát a globalizációban ’inkább lehetőséget’. 58 százalék ’inkább rizikónak’ véli. 2017-ben, amikor a Spiegel a legutóbbi kutatása készült még fordított, 63-38 volt az arány.

A hosszabb időn keresztül ismételt adatfelvétel világossá teszi, hogy a járvány megérkezésével hirtelen megugrott a globalizációtól félők aránya, de a támogatók száma már régebb óta fokozatosan csökkent.

A pártpreferenciákból az látszik, hogy a konzervatívok (CDU/CSU), a szociáldemokraták (SPD) és a zöldek szavazói között körülbelül fele-fele a támogatók és az ellenzők aránya. A Demokratikus Szocializmus Pártja (Linke, 53%) és a nemzeti-konzervatívok (AfD, 79%) táborában többségben vannak a globalizációellenesek. Csak a liberálisok (FDP, 54%) többsége támogatja a globalizációt.

A Linke, az AfD és az FDP táborában alig volt változás. A most kiegyenlített képet mutató három másik pártnál viszont egyértelműen csökkent a globalizáció-pártiak aránya.

A politika a felelős?

Gabriel Felbermayr

A Spiegelben megszólaló gazdasági elemzők aggodalommal tekintenek az adatokra. „Németországban egy különös vita vette kezdetét” – mondja Gabriel Felbermayr, a Kiel-i Világgazdasági Kutatóintézet (IfW) elnöke.

Ennek kezdetét az amerikai kereskedelmi háború beindulására teszi. Az új politika, mi szerint függetleníteni kellene az országot a behozataltól, népszerű a választók körében. Több hazai terméket szeretnének, nagyobb önellátásra apellálnak. „A német gazdaságnak nem lenne annál károsabb, mintha az egész világ így kezdene gondolkozni. Mi éppen abból élünk, hogy a német termékek világszerte keresettek.

Az IfW elnökét a Brexit előtti helyzetre emlékezteti a német politikai osztály viselkedése.  „Londoni politikusok elhitették a britekkel, hogy minden rossz Brüsszelből jön. Most ugyan ezt teszi a német vezetők.”

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megkapták a bérüket a Dunaferr dolgozói, a kormány fizetett

A Lyberty Steel acélipari vállalat többszöri felszólításra sem tett...

Rohamosan terjed a gyilkos kór itthon: egyre több térségben fertőz

Október 1-jétől több mint 150 madárinfluenza-kitörést regisztrált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.

Bánhegyi Zsófia: a női karrier alapja az önazonosság és egymás támogatása

Ahhoz, hogy egy női munkavállaló sikeres legyen a karrierépítésben...

30 százalékos béremelés a vízügyi terület dolgozóinak januártól

A 2022-es rendkívüli aszály megmutatta, hogy milyen fontos lételeme Magyarországnak a víz -.
Hirdetés

Hírek

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...

Történelmi csúcson a bitcoin

A bitcoin eddigi történelmi csúcsa 73 ezer 777 dollár volt, ezt idén március 14-én érte el.

Hát ezt is megértük! Már dolláros nyugdíjra is spórolhatunk

Ehhez persze be kellett fektetni az eurót és a dollárt is, amit egyre többen megtesznek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint.