Néhány évvel ezelőtt Indián kívül kevesen hallottak Gautam Adaniról. Mostanra az indiai üzletember – aki először gyémántkereskedőként próbált szerencsét, majd a szén felé fordult – a világ harmadik leggazdagabb embere lett.
Ez az első alkalom, hogy egy ázsiai ember bejutott a Bloomberg Billionaires Index első három helyezettje közé. Honfitársa, Mukesh Ambani és a kínai Jack Ma soha nem jutott ilyen messzire. Adani 137,4 milliárd dolláros vagyonával megelőzte a francia Bernard Arnault-t, és már csak Elon Musk és az amerikai Jeff Bezos van mögötte a rangsorban.
A 60 éves Adani az elmúlt néhány évet azzal töltötte, hogy a szénszállítással foglalkozó konglomerátumát bővítette, és az adatközpontoktól kezdve a cementig, a médiáig és a timföldig mindenféle területen megmerítkezett. A csoportja tulajdonában van India legnagyobb magánszektorbeli kikötő- és repülőtér-üzemeltetője, városi gázforgalmazója és szénbányászata. Bár az ausztráliai Carmichael bányát a környezetvédők bírálták, novemberben ígéretet tett arra, hogy 70 milliárd dollárt fektet be a zöld energiába, hogy a világ legnagyobb megújulóenergia-termelőjévé váljon.
Miközben birodalma a világ egyik legnagyobb konglomerátumává bővült – ami a figyelemre méltó vagyongyarapodást táplálja -, a gyors növekedés miatt egyre nagyobb aggodalmak merültek fel. Adani üzletkötési hullámát túlnyomórészt adósságból finanszírozta, és birodalma “mélyen túlhitelezett”, írja a CreditSights e havi jelentésében.
Egyes törvényhozók és piaci megfigyelők aggodalmukat fejezték ki az Adani-csoport vállalatainak átláthatatlan részvényesi struktúrái és az elemzői lefedettség hiánya miatt is. A részvények mégis szárnyaltak – némelyikük 2020 óta több mint 1000%-kal, az értékelések pedig elérték a nyereség 750-szeresét -, mivel a mágnás olyan területekre összpontosított, amelyeket Narendra Modi miniszterelnök kulcsfontosságúnak tart India hosszú távú céljainak eléréséhez.
A zöld energiára és az infrastruktúrára való áttérés olyan cégek befektetéseit hozta meg, mint a Warburg Pincus és a TotalEnergies SE, és ezzel Adani belépett abba a világba, amelyeket korábban az amerikai technológiai mogulok uraltak. Az elmúlt hónapokban a szén árának emelkedése tovább gyorsította a felemelkedését.
Összességében Adani csak 2022-ben 60,9 milliárd dollárral gyarapította vagyonát, ötször többel, mint bárki más. Februárban előzte meg Ambanit, mint a leggazdagabb ázsiai, áprilisban lett százmilliárdos, és a múlt hónapban megelőzte Bill Gatest, mint a világ negyedik leggazdagabb emberét.
Adani részben azért tudta megelőzni a világ leggazdagabb amerikai milliárdosainak egy részét, mert a közelmúltban fellendítették jótékonysági tevékenységüket. Gates júliusban közölte, hogy 20 milliárd dollárt utal át a Bill és Melinda Gates Alapítványnak, míg Warren Buffett már több mint 35 milliárd dollárt adományozott a jótékonysági szervezetnek.
Ők ketten, Gates volt feleségével, Melinda French Gates-szel együtt 2010-ben indították el a Giving Pledge (Adakozási ígéret) kezdeményezést, amelyben megfogadták, hogy életük során vagyonuk nagy részét elajándékozzák. A jótékonykodásra fordított dollármilliárdok miatt a Bloomberg vagyoni rangsorában lejjebb kerültek. Gates most az ötödik, Buffett pedig a hatodik helyen áll.
Adani is növelte jótékonysági adományait. Júniusban ígéretet tett arra, hogy 60. születésnapja alkalmából 7,7 milliárd dollárt adományoz társadalmi célokra. (Bloomberg)