Okostelefon és tablet nélkül ma már elképzelhetetlen az élet. Használatuk azonban egyet jelent a lemerülő akkumulátorokkal vívott folyamatos harccal. Mit tehetünk a “digitális vakság” ellen.
Ki ne érezte volna, hogy a telefonja a legrosszabbkor merül le – teljesen? Az interneten keringenek a tippek és tanácsok, hogyan tudjuk az akkukat a legoptimálisabban tölteni, miként lehet belőlük a maximumot kihozni. Persze ki egész nap használja a telefonját, akkor tesz a legbölcsebben, ha egy powerbank, tehát egy külső akku nélkül nem indul el otthonról.
Lemerülés elleni receptek
Teljesen feltölteni és az újabb töltéssel megvárni, amíg az akku a teljes lemerülés határán van – hangzott évekig a biztosnak tartott megoldás. Ez napjainkban, a lítium akkumulátorok korában már biztos, hogy nem jó taktika. A lemerítés károsítja ezeket az energiatárolókat. A túl gyakori 100%-os feltöltés se jó nekik. A szakértők szerint az akkunak a legjobb, ha a töltöttségük folyamatosan a 30-70%-os tartományban mozog. 70% felett nem tanácsos a telefont a töltőbe dugni.
A legtöbb gyártó 1000-1200 töltésig garantálja az akkumulátorai optimális működését. Ez után időszerű lehet a csere. Ez viszont a legújabb okoskeszülékeknél nem is olyan egyszerű. A gyártók az új készülék eladásában érdekeltek, ezért az akkumulátorokat sok modellből nem lehet kivenni, vagy, ha mégis, szerszám és szakértelem kell hozzá.
A kicserélhetetlenségnek nem csak a gyártók gazdasági érdeke az oka. A vásárlók mind vékonyabb telefonokat várnak el, és egyre többeknek már nem elég, ha az okoskészülék cseppálló, a ‘fürdést‘ is ki kell bírnia. Ez azonban szükségszerűen azzal jár, hogy a hátlap sokszor nem eltávolítható, ragasztva van.
A kicserélhető akkukból hatalmas a választék az interneten. Nagyok az árkülönbségek. Van pár ezer forintért, de több tízezerbe kerülő is. Az előbbiek nagy valószínűséggel után gyártottak, bármit is állít az eladó. Ezeknél nem kizárt, hogy a minőség az eredeti színvonalától távol áll.
Az akku számos ritka fémet tartalmaz. A környezetvédők mellett már a politika és a gazdasági szereplők is meg akarják akadályozni, hogy a konyhai kukába kerüljenek. Egyfelől, mert erősen szennyezik a környezetet, másfelől, mert kifizetődő az újrahasznosításuk. Ezért a jogszabály minden telefon-, illetve akkueladót visszavételre kötelez. Ezt már a legtöbb vásárló is tudja. Azzal viszont csak kevesen vannak tisztában, hogy a visszaadás nem csak joguk, de kötelezettségük is.
Ez biztos, hogy miként lehet a legtöbbet kihozni egy akkuból viszont továbbra is bizonytalan.