Kezdőlap Gazdaság Hirtelen eltűnt néhány millió a kincstári számlájáról? Itt a magyarázat
No menu items!

Hirtelen eltűnt néhány millió a kincstári számlájáról? Itt a magyarázat

Kép forrása: Magyar Államkincstár

Tömegek kereshetik kétségbeesetten a pénzüket a Magyar Államkincstárnál, a kamatfizetés előtti napon ugyanis a rendszerből hirtelen eltűnnek a kamatok, amiket viszont még kifizetve se találnak a tulajdonosok. Ezzel a frászt hozzák az ügyfelekre, de nem kell aggódni, sok esetben ennek technikai oka van. Aki azonban az ügyfélszolgálattól vár magyarázatot, hosszas várakozásra számíthat, a csalóknak viszont kapóra jöhet ez az anomália – figyelmeztet a Bank360.hu. 

Egyik napról a másikra eltűnt bő 3,5 millió forint az egyik ügyfél Magyar Államkincstárnál vezetett értékpapírszámlájáról. Az előző napon még 54 millió forint feletti egyenleg másnapra alig 50 millióra csökkent, sem a pénzszámlán, sem az értékpapírok piaci értékénél nem látszott az összeg. A számlatörténetben nem látszott olyan esemény, hogy bárki kivett volna pénzt a számláról, az egyetlen furcsaság az volt, hogy a kamatfizetés előtt álló 2028/I sorozatú Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) árfolyama visszaesett. A rémült ügyfél a Bank360.hu szakértőihez fordult tanácsért, akik szerint az eset nem egyedi, sok ezer kisbefektető tapasztalhatja ezt az államkincstár online rendszerében.

Technikai okok állnak az háttérben

Az ügyfél kétségbeesetten kereste, hová tűnt a pénz, de a magyarázatra várnia kellett. A kincstárnál ugyanis nincs 24/7-es ügyfélszolgálat, csak “hivatali időben” érhetők el az ügyintézők. Általában 8-17 óráig, szerdán este 8-ig, pénteken pedig csak délután 2-ig fogadják a hívásokat. Másnap reggel pontban 8 órakor hívta az ügyfélszolgálatot, ahol fél órás várakozás után egy kissé ingerült ügyintéző közölte vele, a hiánynak technikai oka van. A kamat már nem látszik az állampapír-sorozaton, mivel annak a jóváírása most folyik, délután 2-től kezd megjelenni a számlákon. Magát az állampapírt viszont már csak a kamat nélküli, 99 százalékos árfolyamon lehet eladni.

Az ügyintéző azt is elárulta, hogy sokan hívják emiatt az ügyfélszolgálatot. Arra a felvetésre, hogy mi lenne, ha ezt az információt az elektronikus felületeken is megjelenítenék, hogy az ügyfelek ne pánikoljanak, hanem nyugodtan hajthassák álomra a fejüket, közölte: folyamatosan fejlesztik a rendszereket.

Sok százezer ember lehet érintett

Nem csak a 2028/I, de a többi lakossági állampapír esetében is ugyanez a helyzet. Most pedig, hogy február második felében szinte naponta fizetnek kamatot a sorozatok, sőt van, hogy egy napon több állampapír kamatfizetése is esedékes, a jellemzően stabilan emelkedő kincstári egyenlegek a már említett technikai okok miatt ingadozhatnak.

Sok kisbefektetőt érinthet ez, hiszen lakossági állampapírban 822 ezer, ezen belül PMÁP-ban 550 ezer embernek van megtakarítása. Akadnak, akik rendszeresen tettek félre ezekbe az állampapírokba, több sorozatban is van pénzük, emiatt minden kamatfizetésnél megtapasztalhatják ezt az anomáliát, ha éppen abban az időszakban lépnek be a Webkincstárba vagy a Mobilkincstárba, amikor a kamatok már nem látszanak az értékpapír árfolyamában, de a jóváírásuk sem történt még meg.

Ha a számlatörténetben nem látszik, hogy bárki idegen kivett volna pénzt az értékpapírszámláról, és éppen csak a legközelebb esedékes kamat összege hiányzik, nem kell aggódni, hamarosan magától rendeződni fog az egyenleg. A kincstárból idegen számlára egyébként is nehéz átutalni a pénzt, hiszen csak regisztrált bankszámlára enged utalni a rendszer. Ráadásul az sem megy azonnal, a regisztráció után 24 órán át várni kell, csak ezt követően indulhat el a kiutalás. Az ügyfelek az újonnan regisztrált bankszámlákról is értesítést kapnak, ahogy a kiutalásokról is. Emiatt jóformán lehetetlen észrevétlenül, a beleegyezésük nélkül elvinni a pénzt a kincstárból.

A kiberbűnözőknek kapóra jöhet ez a hiba

A csalóknak ugyanakkor nagyon is kedvezhet az államkincstári rendszer virtuális kamateltüntetése, hiszen a kiberbűnözők előszeretettel hívják fel az ügyfeleket azzal, hogy támadás érte a számlájukat, és ajánlják fel, hogy biztonságba helyezik a pénzüket – figyelmeztet Herman Bernadett, a Bank360.hu pénzügyi szakértője. Természetesen hazudnak, a biztonságba helyezés az esetükben a pénz ellopását jelenti. Sajnos ezek a próbálkozások hitelesnek tűnhetnek, ha a tapasztalatlan ügyfél azt látja, hogy tényleg hiányzik egy jelentősebb összeg a kincstárban vezetett számlájáról. A következő napokban, a kamatfizetések idején éppen ezért különösen fontos, hogy ne hallgassanak ezekre a bűnözőkre azok, akik még nem ismerik az államkincstári rendszernek ezt a sajátosságát, és tényleg a várva várt kamatuk eltűnétől tartanak.

Befektetési ajánlatok is érkezhetnek az állampapírpénzekért

Az ügyfelek persze olyan megkereséseket is kaphatnak ezekben a hetekben, amelyeket érdemes megfontolniuk. A kamatforduló után vonzerejüket vesztő PMÁP-okban lévő pénz és a most kapott kamatok újrabefektetéséért az állam mellett a bankok, alapkezelők és biztosítók is harcba szállnak.

Aki állampapír helyett inkább bankba tenné már a pénzét, az sem csak a nagy hitelintézeteknél szokásos, szinte nulla százalékos betétek közül válogathat, találhat akár 5-6 százalék feletti lekötési ajánlatot is. A befektetési alapok már tavaly is nagy konkurensei voltak az állampapírnak, és a hozamért nagyobb kockázatot is vállalók további megtakarításokat tehetnek át ebbe a befektetési formába, ahogy közvetlenül a részvényekbe is.

Az inkább biztos kamatot akaróknak az állampapírok és bankbetétek mellett már biztosítást is kínálnak. A Groupama például akciós életbiztosítási ajánlatában évi  bruttó 7 százalékos garantált hozamot fizet az április 30-ig beérkező új pénzekre a beérkezés dátumától december 31-ig tartó időszakra.

Aki sok pénzt tart állampapírokban, az más értékpapírok és bankbetétek mellett az a lakásvásárlást is megfontolhatja, hiszen a piaci elemzők egybehangzóan kiemelkedő áremelkedésre számítanak az idén is az ingatlanpiacon.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Négy magyarországi szállodával bővül a Hilaris Hotels

Tovább folytatódik a Hilaris Hotels dinamikus növekedése: májusban négy új szálloda csatlakozik a lánchoz, tovább erősítve ezzel a lánc jelenlétét az észak-magyarországi és a balatoni régióban.

Megkezdte működését Debrecenben a Zöld őrszem környezeti ellenőrző rendszer

Kiépült és elkezdte működését Debrecenben a Zöld őrszem elnevezésű környezeti ellenőrző rendszer

Történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1340,64 pontos, 1,42 százalékos emelkedéssel 95 473,35 ponton, új történelmi csúcson zárt szerdán.

A magyar borágazat jövője a minőség és az innováció

A magyar borok képesek felvenni a versenyt a világ legnevesebb borvidékeivel minőség, sajátosság és sokszínűség tekintetében.
Hirdetés

Hírek

Megkezdte működését Debrecenben a Zöld őrszem környezeti ellenőrző rendszer

Kiépült és elkezdte működését Debrecenben a Zöld őrszem elnevezésű környezeti ellenőrző rendszer

Történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1340,64 pontos, 1,42 százalékos emelkedéssel 95 473,35 ponton, új történelmi csúcson zárt szerdán.

A magyar borágazat jövője a minőség és az innováció

A magyar borok képesek felvenni a versenyt a világ legnevesebb borvidékeivel minőség, sajátosság és sokszínűség tekintetében.

1,8 tonnányi, a Velencei-tóban elpusztult halat szállítottak el

Kedd délig 1800 kilogrammnyi elhullott halat szállítottak el a Velencei-tó mellől.

A Magyar Telekom részvény-visszavásárlást indít

A Magyar Telekom május 19-től kezdődően részvény-visszavásárlási tranzakciókat tervez végrehajtani a Budapesti Értéktőzsdén legfeljebb 39,1 milliárd forint értékben - közölte a cég a tőzsde honlapján szerdán.

Sok tízezer forinttal csábítják a bankok a diákokat

Díjmentes számlavezetés, bankkártya mellé több tízezer forintos ajándékot kaphatnak azok a diákok, akik most nyitnak újonnan bankszámlát. A ballagási pénzeket megéri bankszámlán tartani, a fesztiválok is egyre inkább készpénzmentesek ma már

Nacsa Lőrinc: ötödik alkalommal rendezik meg a Nagy Ipoly-takarítást

Ötödik alkalommal rendezik meg a Nagy Ipoly-takarítást augusztus 7. és 10. között, a környezetvédelmi akcióra július 15-ig lehet jelentkezni

103 millió forint bírságot szabott ki az MNB kilenc biztosítóra

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 103 millió forint bírságot szabott ki kilenc biztosítóra a csoportos hitelfedezeti biztosítások termékfelügyeleti és -irányítási problémái miatt
Hirdetés

Gazdaság

Az MNB üdvözli a jegybanktörvény módosítását

A jegybank a jövőben kizárólag a törvényben meghatározott alapfeladatok ellátására fókuszál, elkötelezett az intézmény átlátható és hatékony működése mellett

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit