Bill Gates a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségek híve, és gyakran megismétli, hogy szerinte a ChatGPT alapjául szolgáló modellek a személyi számítógép megjelenése óta a technológia legfontosabb fejlődését jelentik. Most kifejtette, miért gondolja így.
A Microsoft társalapítója szerint bár a mesterséges intelligencia megjelenése olyan problémákhoz vezethet, mint a deepfake, az elfogult algoritmusok és az iskolai csalás, azt jósolja, hogy a technológiából eredő problémák megoldhatók.
“Egy dolog világos mindabból, amit eddig a mesterséges intelligencia kockázatairól írtak, hogy senkinek sincs mindenre válasza” – írta Gates egy blogbejegyzésben a héten. “Egy másik dolog, ami számomra egyértelmű, hogy a mesterséges intelligencia jövője nem olyan borús, mint ahogy egyesek gondolják, vagy olyan rózsás, mint mások gondolják” – tette hozzá a CNBC beszámolója szerint.
A mesterséges intelligencia kockázatainak középutas szemlélete a technológia körüli vitát a világvége-forgatókönyvektől a jelenlegi kockázatokat kezelő, korlátozottabb szabályozás felé terelheti, miközben a kormányok világszerte azzal küzdenek, hogyan szabályozzák a technológiát és annak lehetséges buktatóit.
Gates az egyik legjelentősebb hangadó a mesterséges intelligenciával és annak szabályozásával kapcsolatban. Emellett továbbra is szoros kapcsolatban áll a Microsofttal, amely befektetett az OpenAI-ba, és a ChatGPT-t integrálta alapvető termékeibe, köztük az Office-ba.
A blogbejegyzésben Gates arra hivatkozik, hogy a társadalom hogyan reagált a korábbi fejlesztésekre, hogy alátámassza, az emberek a múltban is alkalmazkodtak a nagy változásokhoz, és ezt fogják tenni a mestersges intelligencia esetében is.
“Például nagy hatással lesz az oktatásra, de ugyanez történt néhány évtizeddel ezelőtt a kézi számológépekkel, és nemrégiben a számítógépek tantermi használatának engedélyezésével is” – írta Gates.
Ugyanakkor Gates szerint a technológiának olyan szabályozásra van szüksége, mint a közlekedésben a “sebességkorlátozás és biztonsági öv“.
“Nem sokkal azután, hogy az első autók megjelentek az utakon, bekövetkezett az első autóbaleset. De nem tiltottuk be az autókat, hanem sebességkorlátozásokat, biztonsági előírásokat, engedélyezési követelményeket, ittas vezetésre vonatkozó törvényeket és egyéb közlekedési szabályokat fogadtunk el” – írta a milliárdos.
Gates emellett aggodalmát fejezte ki a technológia elfogadásából adódó néhány kihívás miatt, többek között amiatt, hogy hogyan változtathatja meg az emberek munkáját, illetve amiatt is, hogy a ChatGPT-hez hasonló modellek hajlamosak arra, hogy tényeket és embereket “találjanak ki“.
Példaként említi a deepfake problémáját, vagyis azokat a programokat, amelyek a mesterséges intelligencia segítségével lehetővé teszik, hogy az emberek könnyen készítsenek hamis videókat, amelyek felhasználhatók mások átverésére – írja, hozzátéve, bízik benne, hogy az emberek egyre jobban felismerik majd a deepfake-eket.
Végül megjegyezte, egy globális szabályozó testület létrehozását javasolja a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség mintájára.