A magánegészségügy számára természetes, hogy a kiélezett járványhelyzetben segítséget nyújt az állami ellátórendszernek – fejtette ki Leitner György a Primus Magán Egészségügyi Szolgáltatók Egyesületének elnöke. Hozzátéve, a magánszolgáltatók remélik, hogy a kritikus helyzet kezelésére irányuló párbeszéd a magánegészségügy teljes elismeréséhez is hozzájárulhat.
A magánegészségügy legnagyobb érdekképviseleti szervezetének, a Primus Magán Egészségügyi Szolgáltatók Egyesületének elnöke szerint tagjaik számára egy percig sem volt kérdés, hogy a járvány okán előbb-utóbb extra szerepet vállaljanak. Tagjaik részben a maguk területén, már korábban is az állami egészségügyi rendszerrel partnerségben, ahhoz szorosan kapcsolódva végezte munkáját.
– Amikor a magánegészségügy szerepvállalása most, a kiélezett járványhelyzetben felmerült, elsőként azt kell megvizsgálni, hol lehet szükség a plusz segítségre. Az ágykapacitás tekintetében nem mutatkozik hiány, ugyanakkor a humánerőforrás, vagyis az egészségügyi dolgozói létszámot tekintve egyértelműen segítségre szorul az állami egészségügy. Ennek kapcsán ugyanakkor, már csak a magánegészségügyre jellemző kompetenciák okán is azt mondjuk, hogy mi elsősorban nem a speciális szaktudást és felszereltséget követelő Coviddal összefüggő területen tudjuk tehermentesíteni az állami ellátórendszert.
A szakember szerint ezt az is alátámasztja, hogy a nagyjából ötven nagyobb magánegészségügyi szolgáltató közül maximum 10 rendelkezik – nem túl nagy -, a járvány szempontjából értelmezhető kórházi jellegű infrastruktúrával. Ugyanakkor az általuk képviselt eszköztárból így is felajánlják azt, ami segítséget jelenthet: például a piacvezető képalkotó szolgáltató, az Affidea ügyvezetőjeként 4-5 oltópont kialakításáról kezdett tárgyalásokat.
– A magánszektor értéke ebben a helyzetben a szolgáltatók által képviselt szervezettség és szaktudás – mondta Leitner György. Az ütemezhető kezelések és dignosztikák területén tudnánk nagymértékben tehermentesíteni az állami ellátást, különösen ott, ahol komoly várólisták alakultak ki. Mindenképpen bíztatónak tartom – folytatta -, hogy a napokban megkezdődött a tárgyalás a Primus és az egészségügyi kormányzat között. A kompetenciák és a logisztikai képességek felmérése és egyeztetése folyik, valamint az ellátás költségszintjének és elszámolhatóságának számbavétele.
A magánegészségügyi szolgáltatók úgy érzik, ha a kritikus helyzetben egyenrangúként kezelik őket a döntéshozók, talán hosszú távon is partnerként tekintenek majd rájuk: egymás kompetenciájának elismerése, a szinergiák kihasználása az egész egészségügy helyzetének javítását szolgálhatná.
Érsek M. Zoltán