Az elismert német gazdaságkutató intézet, a müncheni Ifo-Institut szerint Kína lehet a gyenge jüan legnagyobb vesztese.
A kínai fizetőeszköz hónapok óta egyre kevesebbet ér. Donald Trump manipulációval vádolja az ázsiai országot. A német elemzőintézet nem foglalt állást a kérdésben, hogy Peking tudatosan gyengíti-e saját fizetőeszközét, azt viszont megállították, hogy Kína lesz a romló árfolyam igazi vesztese.
2018 tavaszához viszonyítva 13 százalék a jüan dollárhoz képesti értékvesztése. A Fehér Ház szerint ez a kínai nemzeti bank devizapiaci manipulációinak az eredménye. Peking így akarja megőrizni az USA-ba exportált árui versenyképességét az amerikai büntetővámok ellenére – állítják Washingtonban.
A müncheni Ifo-nál úgy vélik, a gyenge jüan az USA-nak segít a kereskedelmi háborúban. A Kínába exportáló amerikai cégek reálbevétele ugyanis növekszik. A Kínában jüanban értékesített termékeikért több dollárt kapnak. Az intézet számítása szerint a jüan 10 százalékos gyengülése esetén ennek köszönhetően évi 397 millió dollárra csökken az USA gazdaságának a kínai büntetővámok és az ezek miatt visszaesett export miatti vesztesége.
Első pillantásra Németország is nyer. A tanulmány idevágó számítást is tartalmaz: 10 százalékos gyengülés évi 413 millió euróval több bevételt jelent a Kínába exportáló német vállaltoknak. Többet, mint az amerikaiaknak, mert több árut vesznek a kínaiak Németországból, mint az USA-ból. Az Ifo-nál rámutatnak az érem másik oldalára is. A kínai áru automatikusan 10 százalékkal olcsóbbá válnak Európában, csökken tehát a német termékek versenyképessége.
Kína számára viszont csak negatív hatás van. Az exportáló országok egyenkénti nyeresége nála, mint importőrnél veszteségként összeadódik. Az olcsóbban behozott áruk miatt 10%-os gyengülésnél évi 29 milliárd euró vámbevételtől esik el a kínai költségvetés.