Kezdőlap Világgazdaság Komoly válaszút előtt áll a földgáz ára
No menu items!

Komoly válaszút előtt áll a földgáz ára

Egyelőre a Kreml továbbra is élvezheti a magas bevételeket és a kényszerítő befolyást. Illusztráció: Bigstock

Az európai földgázárak még mindig jóval a márciusban elért történelmi csúcs alatt vannak. Ha azonban egy kicsit mélyebbre ásunk, akkor az árak hosszabb ideig tartó zavarokat jeleznek, mint amire a piacok közvetlenül Vlagyimir Putyin ukrajnai inváziója után számítottak.

Míg a gázpiac akkor egy rövid életű, talán néhány hónapig tartó válságot árazott be, most a következő télre, 2023-ra és egyre inkább 2024-re is rendkívüli veszélyt jelez. Az elmúlt napokban az egész európai gázárgörbe sokkal magasabb szintre árazódott.

A határidős görbe eltolódása volt az elmúlt hónap legjelentősebb fejleménye a gázpiacon, amely nem kapott elég figyelmet az európai fővárosokban. Az iparág azonban nagyon is tudatában van ennek, mivel viseli a költségeket. Márciusban egy német gyártó megawattóránként 80 euróért köthette le a gázárakat 2023 egészére, most pedig rekordmagas, 145 eurót kell fizetnie ugyanezen árkockázat fedezésére.

A múlt héten a szorosan vett holland TTF-szerződés, az európai spot benchmark 175 euró körüli szintre emelkedett, egy hónap alatt megduplázódva, miután Oroszország leállította az Északi Áramlat-1 gázvezetéken keresztül Németországba irányuló szállításokat. A spot gázárak még így is 30 százalékkal elmaradnak a háború kezdeti napjaiban elért 227 eurós rekordtól. Ami aggasztó, de nem riasztó: az árak magasak, de nem olyan magasak. Azok után, amit a piac márciusban átvészelt, érthető, hogy a politikai döntéshozók miért nem pánikolnak.

De csak akkor, ha figyelmen kívül hagyjuk a görbe hátsó végén zajló eseményeket. Március 5-én – amikor a spot gázárak 185 euró körüli szintre emelkedtek – a 2022 decemberi szállításra szóló szerződés csak 155 euró körüli szintre emelkedett.

A múlt héten, amikor a spot ár valamivel alacsonyabb volt, a decemberi szerződéssel közel 195 euróért kereskedtek.

Egy évvel azután, hogy Oroszország elkezdte manipulálni az európai gázellátást, a piac végre meggyőződött arról, hogy Moszkva folytatni fogja ezt a tevékenységet, és talán még intenzívebben.

Az első teszt a következő két hétben következik. Az Északi Áramlat-1 gázvezeték, az Oroszország és az Európai Unió közötti legfontosabb gázösszeköttetés július 11. és július 21. között éves karbantartáson esik át. Berlin attól tart, hogy Moszkva ürügyet talál arra, hogy végleg lezárja a vezetéket, és ezzel teljesen megszakítja a gázszállítást Németországba.

Ugyanakkor Oroszország talán szeretné fenntartani a gázellátást, hogy megőrizze hosszú távú befolyását. Játékelméleti szempontból ennek van értelme. Ha Oroszország egyszer teljesen leállítja a szállítást, nem tud többé nyomást gyakorolni. Taktikailag Moszkva valószínűleg továbbra is mozgásban tartja a gázmennyiséget, fenntartva magának a lehetőséget, hogy amikor csak akarja, csökkentse vagy lelassítsa a gázszállítást.

Ráadásul a Goldman Sachs szerint az Északi Áramlat-1 a TTF-szerződéshez viszonyított orosz gáz fő útvonala Európába. Ha a karbantartási leállás után nem nyitják meg újra a vezetéket, az korlátozza a Gazprom, az orosz állami tulajdonú gázóriás által az egekbe szökött gázárakból származó nyereségét.

Oroszország egyértelműen leírta gázkapcsolatát Európával. Egyelőre azonban a Kreml továbbra is élvezheti a magas bevételeket és a kényszerítő befolyást. Céljai eléréséhez Oroszországnak továbbra is el kell adnia némi gázt Németországba, de csökkentett áron, ahogy jelenleg is teszi.

A piacnak igaza van a gázgörbe átárazásával. A kérdés csak az, hogy miért tartott ilyen sokáig. További kockázatok állnak előttünk: Moszkva valamikor teljesen elzárja a csapot, valószínűleg még a tél előtt, hogy megpróbálja térdre kényszeríteni a német gazdaságot. Ezt az eredményt a piac még nem árazta be. (Bloomberg)

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.