Kezdőlap Autóipar Leáll a Lada-gyár, mert nincs alkatrész
No menu items!

Leáll a Lada-gyár, mert nincs alkatrész

Az izsevszki Lada-gyár. Kép forrása: Bigstock

Az orosz Lada autómárka gyártója komoly válságban van, mivel a nyugati szankciók miatt a cég már jut hozzá alkatrszekhez. Most az Avtovaz bejelentette, hogy kényszerszabadságra küldi a dolgozóit.

Az akut ellátási problémák miatt az orosz Avtovaz autógyártó május végétől három hétre kollektív szabadságra küldi dolgozóit. “2023 tavaszán több alkatrész-beszállító értesítette az Avtovazt a szállítások leállításáról” – közölte a konszern a Spiegel beszámolója szerint.

Az orosz állam által tavaly átvett vállalat arra panaszkodott, hogy a felmondással megszegték a korábbi szállítási megállapodásokat. Az autóipar az egyik olyan ágazat, amelyet a legsúlyosabban sújtottak a nyugati szankciók Oroszországban az ukrajnai háború kezdete óta.

Eredetileg úgy volt, hogy az Avtovaz összeszerelő szalagjait csak július végén állítják le három hétre, és a munkaerőt szabadságra küldik. Most a kényszerszabadságot két hónappal előrehozták, és a tervek szerint május 29-től június 19-ig tart majd. A megszakítás nélküli termelés egyébként sem lenne lehetséges – közölte az Avtovaz.

Jelentős létszámleépítés

A vállalatnak már tavaly is hónapokra le kellett állítania a termelést az alkatrészellátással kapcsolatos problémák miatt. Mivel gyakorlatilag az összes nyugati autógyártó kivonult Oroszországból, az Avtovaz kiépítette piacvezető szerepét, de a nehézségek miatt nem sokat tudott profitálni a versenytársak kivonulásából. A 2022-ben 59 százalékos teljes piaci visszaesés mellett a Lada eladásai is 46 százalékkal estek vissza.

Ezért a vállalat a telephelyei leépítéséről döntött. A Moszkvától mintegy ezer kilométerre keletre fekvő Izsevszk városában a cégtől önként távozó alkalmazottaknak tizenkét minimálbérnek vagy öt átlagbérnek megfelelő végkielégítést ajánlottak fel. A maximális összeg állítólag 183 348 rubel, azaz jó 3000 dollárnak megfelelő összeg.

Az Avtovaz a közelmúltig a francia Renault autógyár csoportjához tartozott, de mostanra Oroszország ismét államosította. Július végén az izsevszki dolgozók nyílt levelet írtak Vlagyimir Putyinnak, amelyben telephelyük megőrzését és munkahelyeik védelmét kérték.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.