A Nyugat lassan reagál arra, hogy Kína dollármilliárdokat költ világszerte a dezinformációk terjesztésére. Beleértve olyan üzeneteket is, amelyek teljes mértékben az orosz állásponthoz igazodnak az ukrajnai háborúval kapcsolatban – állítja egy amerikai különmegbízott.
“A kutat megmérgezte a kínai és az orosz dezinformáció, és ez káros” – mondta James Rubin, aki annak a Global Engagement Centernek a koordinátora, amely az amerikai külügyminisztérium által a külföldi propaganda és dezinformáció “leleplezésére és ellensúlyozására” létrehozott szerve.
Hat héttel ezelőtt, amikor munkáját megkezdte, Rubin elmondta, hogy célja nem csupán az Ukrajnával kapcsolatos orosz-kínai dezinformáció passzív cáfolata, hanem aktív támadásba is akar lendülni, arra ösztönözve az országokat, hogy ne adjanak menedéket azoknak, akikről kiderült, hogy dezinformációt terjesztenek.
Azt állította, hogy Oroszország és Kína dollármilliárdokat költ az információk manipulálására. Mint mondta, Peking globálisan tevékenykedik, és többet költ, mint Moszkva.
“Mi mint nemzet és a Nyugat lassan reagálunk, márpedig nagyon-nagyon nagy kihívással állunk szemben. A kommunikációs térben Kína és Oroszország között szinte teljes az összehang”
– mondta újságíróknak e heti európai körútja során a Guardian beszámolója szerint.
Állítása szerint Kína folyamatosan “ismételgeti és terjeszti Oroszország érveit a háborúról, illeteve, hogy azt a NATO kezdte“.
Rubin elmondta: “Ha le akarjuk küzdeni a dezinformációs fenyegetést, amely valós és rosszabb, mint valaha is gondoltam, akkor szövetséges egységre, szövetséges munkamegosztásra lesz szükségünk.”
Megismételve az amerikai kormányzat figyelmeztetését, miszerint a Kína és Oroszország közötti együttműködés elérheti a következő szintet – vagyis fegyverek szállítását Moszkvának – Rubin azt mondta, reméli, hogy az emberek nem követik el ugyanazt a hibát Kínával kapcsolatban, mint korábban Oroszországgal kapcsolatban.
Rubin csalódottságának is hangot adott, mondván “a globális dél egyes országai még azt sem tudják elismerni, hogy invázióról van szó, nemhogy eldöntsék, melyik oldalon állnak“.
Azt mondta: “Néhány afrikai és ázsiai ország számára az ukrajnai egy távoli háború. Úgy gondolják, hogy nem kapnak elég figyelmet a Nyugattól. Ez arra készteti néhányukat, hogy a kínai szemüvegen keresztül tekintsenek erre a háborúra.“