Rovatunkban – akár a mindennapi közérzetünket, életünket befolyásoló – üzleti-, munkahelyi kihívások megoldásáról kérdezünk vezető menedzsereket, akiktől rövid, néhány mondatos, őszinte választ remélünk, “távirati stílusban” a megoldásaikról és annak indíttatásairól.
Ezúttal Bányai Kornél, a Rockwool Hungary Kft. ügyvezető igazgatója válaszol.
– Milyen évet zártak? Milyen tervekkel és reményekkel kezdték a 2021-es évet?
o 2020 az egyik legsikeresebb évünk volt a vállalat magyarországi történetében. Habár a pandémia év eleji megjelenésekor nagy lett a bizonytalanság, szerencsére az építőipar az ebben kevésbé érintett szektorok közé tartozott. A tervezett fejlesztések többségét fel kellett függesztenünk a kilátások kiszámíthatatlansága miatt, amit 2021-ben már meg fogunk valósítani. Ez gyártósori fejlesztést, beruházást takar. Az építőipar visszaesését remélhetőleg meggátló intézkedések, mint például az 5%-os ÁFA az új lakásokra, vagy a 3 millió forintos felújítási támogatás elindulása kapcsán a 2021-es évre optimistán tekintünk.
– Mire lenne elsősorban szükség ahhoz, hogy a tervek megvalósuljanak?
o A legfontosabb hogy a koronavírus helyzet ne romoljon, és a védekezésben ne szoruljon a gazdaság sokkal szigorúbb korlátozásokra. Összességében az építőipar – véleményem szerint – jó év elé néz, és ez szerintem ránk is érvényes.
– A védőoltás kapcsán mivel számolnak? Meddig kell együtt élni a Covid járvány egészségügyi kockázataival?
o A vírus miatti fokozott egészségvédelmi rendszabályok nálunk szigorúbbak, mint amelyek amúgy kötelezőek lennének, és ehhez mindaddig ragaszkodunk is, amíg a – remélhetőleg – folyamatosan érkező védőoltásokkal a megfelelő átoltottságot el nem érjük a cégünknél. Az oltási programról még sajnos keveset tudunk, de remélem a második félévben már jelentős enyhüléssel lehet számolni a korlátozásokkal és a védelmi intézkedésekkel kapcsolatban.
– Melyek azok a tanulságok, megoldások, amelyek a Covid járvány hatásából erednek, és amelyeket 2021-ben alkalmaznak?
o A vírus több dologra is felhívta a figyelmet, kényszerű változásokra sarkallt mindenkit. Talán a legjelentősebb változás, fejlődés az informatikai készségek, képességek jól látható fejlődése volt. A kényszerű home office, a nagyságrendekkel kevesebb személyes találkozó, az üzleti partnerkapcsolatok fenntartásának kényszerű változásai egyfajta digitális robbanást okoztak. Olyan területeken is megjelentek és napi rutinná váltak a digitális megoldások, amelyek egy ilyen kényszer nélkül jóval lassabban és nehezebben valósultak volna meg. Csak néhány példa: hirtelen hangsúlyosabbá vált a digitális marketing, újra kellett gondolni a legtöbb adminisztrációs folyamatot, nagy lökést kapott az elektronikus kereskedelem. De ami talán a legszembetűnőbb, az a kollégák személyes fejlődése az informatikai lehetőségek alkalmazásában, használatában.