Hirdetés
Kezdőlap Edukáció Mobilra optimalizálás - ilyen a jó honlap
No menu items!

Mobilra optimalizálás – ilyen a jó honlap

A jó honlap egyik alapvető ismérve, hogy mobilról is megfelelően jelenik meg, azaz mobilra optimalizált. Mit is jelent ez pontosan és mire érdemes odafigyelni? Szakértőnk válaszol.

Forrás: Pixabay

Megvizsgáltuk a felhasználók és keresőoptimalizálás szempontjából is, hogy milyen egy jó honlap. Természetesen sok a közös elem, hiszen a Google is megpróbál a felhasználók fejével gondolkodni, és ez alapján rangsorolni a weboldalakat a keresőben. Viszont mégis van két kifejezetten fontos tényező, mely mindkét oldalról megközelítve egyaránt nagy jelentőséggel bír. Ezek a mobilra optimalizálás és az oldal gyorsasága. Ebben a cikkben a mobilra optimalizálás témakörét fejtjük ki bővebben. Mit is jelent pontosan és mire érdemes odafigyelni?

Mobilhasználat gyakorisága

Miért is tartjuk ennyire fontosnak a mobilra optimalizálást? Az utóbbi években rohamos mértékben terjedt az okostelefonok használata a lakosság körében, ezzel együtt pedig  mobilról történő internetezés is.

 

Internetelérésre használt eszközök
Forrás: NMHH

Ahogyan a különféle okos eszközök képernyőjének mérete és felbontása eltér, figyelembe kell venni ezeket a tényezőket a weboldalak kialakításánál is. Hiszen nem csupán látványbeli különbségeket okoz és esztétikai hátrányokat jelenthet a nem megfelelő megjelenés, hanem sok esetben a használhatóságot is nagymértékben befolyásolja.

Kézi eszközök használati aránya a neten
Forrás: NMHH

2017-ben a magyarok több mint fele már gyakrabban internetezett kézi eszközökön, mint asztali gépen. Természetesen az egyes eszközökről érkező felhasználók aránya az adott vállalkozás tevékenységi körétől, a honlap funkciójától és a látogatók összetételétől is függ, ezen adatok ismeretében döntsük el, hogy mekkora figyelmet fordítsunk a mobilos oldal fejlesztésére.

Miért fontos a mobilos optimalizálás?

Elsősorban nem a kereső, hanem a felhasználók miatt érdemes mobilbaráttá tenni az oldalunkat, hiszen ha telefonról nem tudják használni vagy nem találják meg a keresett információkat, nagy eséllyel visszafordulnak és keresnek egy másik számukra releváns honlapot. Nem beszélve arról, ha eleve be sem töltődik pár másodperc alatt az oldalunk mobilról.

A Google 2015. április 21-én vezette be a mobilbarát algoritmust, mellyel hivatalosan is elkezdődött a mobilra optimalizált oldalak előtérbe helyezése. Ezzel alátámasztva, hogy érdemes figyelembe venni a mobilról történő látogatásokat és a mobilos megjelenést is.

Fogalmak tisztázása

Mi a különbség a reszponzív és az adaptív oldal között?

A reszponzív oldal bármely eszközön optimálisan jelenik meg, igazodik a kijelző méretéhez. Ezt úgy is ellenőrizhetjük, ha a böngészőnket megpróbáljuk kisebb majd nagyobb méretre húzni, és amennyiben közben végig alkalmazkodik az oldal –tulajdonképpen csak átméreteződik–, akkor reszponzív design-nal van dolgunk.

Forrás: Pixabay

Adaptív design alatt azt értjük, mikor minden elem az adott eszközre van optimalizálva, és előfordul, hogy minden eszköz esetén más-más megjelenítést alkalmazunk. Ez azt eredményezi, hogy ennyiféleképpen kell megtervezni a struktúrát.

Ezzel a két módszerrel nem csupán mobil oldalt hozunk létre weboldalunk számára, hanem lehetővé tesszük minden eszközről a megfelelő megjelenítést.

Másik lehetőség az aldomain használata. Ebben az esetben a mobilról érkező látogatókat másik oldalra irányítjuk, mely mobilbarát. Általában az m.honlapneve.hu aldomaint használják erre a célra. Ha ezt a megoldást választjuk, vigyázzunk az árirányításokkal! Asztali aloldalakról ne a mobilos főoldalra irányítsuk a látogatókat, hanem a megfelelő mobilos aloldalra!

Manapság a reszponzív design a legelterjedtebb, de természetesen céljainktól és preferenciáinktól függ, hogy melyik verziót használjuk.

Tervezés

Forrás: Pixabay

Általában másféle információt keresnek, másra kíváncsiak különféle eszközökről érkező látogatók. Éppen ezért fontos, hogy a főoldalon, menüpontokra történő kattintás nélkül megtalálhatók legyenek a legfontosabb információk, melyeket a mobil eszközökről érkezők nagy valószínűséggel keresnek.

Itt még inkább fontos a design és a tartalom megfelelő használata, mint asztali környezetben, hiszen az átláthatóság és használhatóság követelménye kisebb kijelzőkön még inkább érvényesül.

Tipp: Kezdjük az oldal tervezését mobil környezetre, majd innen haladjunk a nagyobb eszközök felé, így elkerülhetjük, hogy a mobilos oldalunk végül túl zsúfolt legyen!

Amennyiben viszont a weboldalunk jelenleg még nem optimalizált, készítsünk elemzéseket a látogatókról, derítsük ki, milyen eszközről érkező felhasználók hogyan viselkednek, és ez alapján tervezzük meg az oldalunk optimalizálását!

Csapó Gergely

Alapító és vezérigazgató

Rackhost Zrt.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Növekvő forgalomban csökkent a BUX a héten

A részvénypiac forgalma a héten 69,9 milliárd forint volt az előző heti 63,2 milliárd forint után, a vezető részvények gyengültek.

Mit és honnan visznek el? Az új lomtalanítási rendszer részletei

a fővárosi lakosok - az eddigiekkel ellentétben - nem a lakóépületük elé történő kihelyezéssel, hanem az egyes kerületekben kifejezetten ezen céllal, ideiglenes jelleggel kialakított gyűjtőpontokon adhatják le a háztartásokban felhalmozott lomhulladékokat,

Január 1-től emelkedik a gázolaj jövedéki adója

A NAV által közzétett lista szerint egy literre vetítve a gázolaj jövedéki adója a mostani 142,9 forint helyett 148,76 forintra emelkedik.

A TEK a karácsonyi vásárokra is figyel

A rendezvények biztonsága érdekében a terrorelhárítók folyamatosan figyelemmel kísérik és elemzik a lehetséges kockázati tényezőket is, a partnerszolgálatokkal folyamatosan együttműködve értékelnek minden információt.
Hirdetés

Hírek

Alig változott a forint árfolyama péntek reggelre

A decemberi kezdéshez képest a forint az euró ellenében 0,4 százalékkal, a dollárral szemben 2,5 százalékkal a svájci frankkal szemben 0,6 százalékkal gyengült.

Csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

A 6 hónapos diszkontkincstárjegy-aukción az ÁKK 10,0 milliárd forintért vitt piacra állampapírt.

Vegyesen alakult kedd reggel a forint árfolyama

Kedd reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a decemberi kezdésnél, 0,9 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 1,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

Országgyűlés – Kedd a döntések napja – két tucat előterjesztés

A Pénzügyminisztérium év végével beolvad a Nemzetgazdasági Minisztériumba.

Címzetes egyetemi docensi címet kapott Feldman Zsolt

Az elismerés átadására a MATE Cselekvő Vezetők Konferenciáján került sor az intézmény kaposvári campusán.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint gyengébben áll a decemberi kezdésnél, 0,3 százalékkal az euró, 0,7 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

A Mikulás nyomában Antalyában

A templomban található egy római kori szarkofág, amelyet halpikkelyek és akantuszlevelek díszítenek, és amelyről úgy vélik, hogy Szent Miklósé volt.

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0553 dollár után 1,0568 dolláron áll péntek reggel.

Gazdaság

Lezárult a állampapír-vásárlási nyereményjáték

A MÁK tájékoztatott arról is, hogy a kincstár értékpapír- vagy Start-számlával rendelkező ügyfélköre az idén elérte az 1 milliót, ezzel 2020-hoz képest megduplázódott az ügyfelei száma.

A Fed 25 bázisponttal csökkentette az irányadó dollárkamatokat

z irányadó dollárkamatláb az idén átlagosan 4,4 százalék lesz.

Csökkentette az irányadó eurókamatokat az EKB

A kamatcsökkentést az EKB a kedvezőbb inflációs kilátásokkal és a monetáris politika transzmissziójának javulásával indokolta.

Egymillió magyar embernek van állampapírja a Magyar Államkincstárnál

Állampapírt ma már akár telefonról is, néhány kattintással lehet vásárolni a WebKincstár és a MobilKincstár felületein