A Kreml háborús adó kivetését tervezi az Oroszországban működő vállalatokra, mivel a háború és a szankciók ótiási lyukat ütöttek a költségvetésen. Moszkva szerint ez egy önkéntes és egyszeri befizetés lesz, de ebben sokan kételkednek.
Több mint egy évvel Ukrajna lerohanása után az orosz hatóságok a hazai pénzügyi problémák miatt erőltetik a társasági különadó tervét. Alekszej Szaszanov orosz pénzügyminiszter-helyettes a Taszsz állami hírügynökségnek elmondta, hogy az egyes vállalatokra kivetett adó mértékét április elején határozzák meg. Az orosz pénzügyminisztérium már korábban bejelentette, hogy a teljes összeg mintegy 300 milliárd rubel (3,7 milliárd eurónak megfelelő összeg) lesz.
A Spiegel értesülései szerint az új szabályozás várhatóan az év végén lép hatályba. A tervek szerint például az olaj- és gázipari cégek mentesülnek majd az adó alól. Hivatalosan Moszkva mindig is hangsúlyozta, hogy ez egy önkéntes és egyszeri befizetés lesz. Egyes megfigyelőknek azonban kétségeik vannak ezzel kapcsolatban, és magas rangú üzleti képviselők máris kritikát fogalmaztak meg. A nem kormányzati médiában rendre “háborús adóról” beszélnek, amellyel a moszkvai vezetés részben be akarja tömni az állami költségvetésben tátongó lyukat.
Magas költségvetési hiány
Oroszország 2022. február 24. óta agressziós háborút folytat Ukrajna ellen, ezért a nyugati államok messzemenő gazdasági szankciókkal sújtották. A magas olaj- és gázbevételek ellenére a világ legnagyobb országának tavaly 3,3 billió rubel (mintegy 41 milliárd euró) költségvetési hiánya volt. Idén az időközben bevezetett olajárplafon miatt még súlyosabb veszteségek fenyegetnek.
A Nemzetközi Energiaügynökség jelentése szerint többek között az olajbevételek több mint 40 százalékkal csökkentek. Mivel a katonai és szociális programokra fordított kiadások is jelentősen megnőttek, Oroszország költségvetési hiánya egyre nagyobb. A pénzügyminisztérium szerint februárban már 2,6 billió rubelt tett ki, ami az egész évre eredetileg becsült hiány 88 százaléka.