Kezdőlap Mozaik Nagy bajban vannak a kínai cégek Kínában
No menu items!

Nagy bajban vannak a kínai cégek Kínában

Miközben a nyugati vállalatok rettegnek az olcsó kínai áruk legutóbbi támadásától, hasonló dráma játszódik le Kínában is, ahol a gyártók küszködnek, mert Peking úgy növeli az ipari kapacitást, hogy nem ösztönzi az új keresletet.

 

A hatalmas túlbefektetések, a gyenge belföldi értékesítés és a külföldi kereskedelmi akadályok lenyomták a kínai vállalatok profitját, és sokakat a tönk szélére taszítottak. Például a Jiangsu Lopal Tech, amely lítium-vas-foszfátot szállít akkumulátorok gyártásához, 169 millió dollárt veszített 2023-ban, amivel csaknem három év profitját semmisítette meg – a legutóbbi éves beszámolója szerint. Ennek oka a „vörös tinta” a kínai lítium-vas-foszfát-piac túlzott kapacitása és az akkumulátor iránti kereslet lassulása, a The Wall Street Journal beszámolója szerint.

Hasonlóan panaszos dalt hallani az egész kínai vállalati környezetből. A féktelen túlkapacitás a gyenge fogyasztói kereslettel párosulva sok kínai vállalatot a kényszerít árcsökkentésre és nyereségük feladására.

Mivel az ingatlanbuborék, amely évekig hajtotta a növekedést, egyre inkább kifullad, Peking a feldolgozóiparba irányítja a beruházásokat, ugyanakkor kevés jelentős lépést tesz a fogyasztás fellendítésére, amely felszívná a keletkező kínálatot. Főként azért, mert Hszi Csin-ping kínai pártvezető az amerikai típusú fogyasztást pazarlónak és ideológiájukkal ellentétesnek tartja, miközben Kínát ipari és technológiai nagyhatalommá akarja tenni. A Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának múlt héten tartott ülésének döntése alapján így az ingatlanpiaci lassulás leküzdése érdekében Peking fel fogja gyorsítani a “feltörekvő és jövőbeli iparágak”, például az elektromos járművek és a napenergia fejlesztését – mondta egy magas rangú tisztviselő.

Az ebből eredő túlkapacitás azt jelenti, hogy a gyártói árak már majdnem két éve szabadesésben vannak, ami az egész gazdaságot közelebb sodorja a teljes deflációhoz, és felemészti a jövedelmeket. A Wall Street Journal a tőzsdén jegyzett kínai vállalatok pénzügyi kimutatásainak elemzése szerint a szárazföldi Kínában jegyzett vállalatok mintegy negyede veszteséges, szemben az egy évtizeddel ezelőtti 7%-kal.

A napelemmodulokat gyártó Longi Green Energy Technology júliusban arra figyelmeztetett, hogy az első félévben több mint 661 millió dolláros veszteségre számít, a kínai fotovoltaikai ipar túlkínálatára hivatkozva. Az ilyen nyomás azonban túlmutat a célzott új iparágakon, a gépek, az elektronika és a szoftverek területén. Az Angang Steel acélipari vállalat egy bejelentésben közölte a részvényesekkel, hogy a januártól júniusig tartó időszakban a veszteség 370 millió dollár körül lesz, ami majdnem kétszerese a tavalyi év azonos időszakának. A vállalat szerint az egész iparágra nyomást gyakorol a zuhanó árak és a gyenge kereslet.

A gyenge belföldi eladások ellensúlyozására a kínai vállalatok az export felé fordultak, amely júniusban 8,6%-kal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Ez az export azonban nyomást gyakorolt más országok munkahelyeire és iparágaira, emlékeztetve a negyedszázaddal ezelőtti úgynevezett kínai sokkra, amikor Kína belépése a globális kereskedelmi rendszerbe megszorongatta a játék-, ruha-, bútor- és egyéb munkaigényes termékek gyártóit az Egyesült Államokban és azon túl. Ennek hatására pedig a Kínával szembeni kereskedelmi korlátok, vámok egyre nőnek.

Sok közgazdász szerint a túlkapacitás a kínai gazdasági rendszer kiszámítható eredménye. Peking a tőkét támogatásokon, adókedvezményeken, valamint az állam által ellenőrzött bankokon és befektetési alapokon keresztül rendszeresen a kedvelt ágazatokba irányítja. Ez arra ösztönzi a vállalatokat, hogy ezekbe az ágazatokba tömörüljenek és növeljék a termelést. A kínai autóipar például brutális árháború közepén áll, mivel több mint 100 vállalat majdnem kétszer annyi elektromos járművet gyárt, mint amennyit a hazai autósok évente megvásárolnak.   A 2022-es év elejéhez képest a kínai bankok ingatlanhitel-állománya stagnál. Az iparnak nyújtott hitelek több mint 60%-kal nőttek.

Hszi Csin-ping számára azonban némi többletkapacitás elfogadható más célokért cserébe: ilyen a rövid távú növekedés támogatása; a termelékenység növelése a csökkenő munkaerő ellensúlyozása érdekében; vezető szerepet vállalni olyan iparágakban, mint a tiszta energia, az elektromos autók és a fejlett számítástechnika; és csökkenteni a nyugati technológiától való függőséget, amelyet ellenséges kormányok korlátozhatnak.

A túlkapacitás Kínában végül nemfizetéshez és fizetésképtelenséghez vezet, akárcsak az Egyesült Államokban. A különbség az, hogy Kínában az állam vezető szerepet játszik annak eldöntésében, hogy mely vállalatok maradnak életben, és melyek buknak meg. A múltban, amikor az olyan felduzzadt ágazatokban, mint az acél- és a napenergia-ipar, egyre nagyobb veszteségek keletkeztek, Kína megvonta a támogatásokat, elrendelte a vállalatoknál a kapacitáscsökkentést, és számos kisebb szereplőt összevont nagyobb, versenyképesebb, nyereséget termelni képes cégekké.

Sokan mások azonban az államilag ellenőrzött hitelezők hiteléből vagy az államilag támogatott befektetési alapok tőkéjéből fenntartva sántikálnak tovább. A játékban maradás érdekében a kínai vállalatok a világ piacai után kutatnak, tengerentúli termelésbe fektetnek be, vagy még nagyobb veszteségeket vállalnak, hogy továbbra is ott értékesítsenek, ahol vámokkal kell szembenézniük. Ez korlátozza lehetőségeiket arra, hogy új termékekbe fektessenek be, béreket emeljenek vagy új alkalmazottakat vegyenek fel otthon. Végső soron azzal, hogy Kína a kereslet helyett inkább a kínálatot növeli, amivel ma növekedést generál, de ezt a holnapi növekedés rovására teszi – mondta Louise Loo, az Oxford Economics vezető Kína-közgazdásza.

Érsek M. Zoltán

 

Új cafeteria és HR megoldások a versenyképesség növeléséhez

Konferencia 2025. január 24. Budapest Helyszín: CONTINENTAL HOTEL BUDAPEST**** (Cím: 1074 Budapest, Dohány u. 42-44)

2025 januártól új fejezet nyílt a Cafeteriában. Jelentősen bővült a kedvezményes adózású béren kívüli, valamint az adómentes juttatások köre. A NAV, a PwC, valamint a téma legjobb szakembereinek előadásai megmutatják, hogy egy új Cafeteria stratégiával hogyan növelheti a munkavállalók elkötelezettségét és cége versenyképességét. Tartson velünk! További információ és jelentkezés: https://azuzletkonferenciakozpont.hu/uj-fejezet-nyilik-a-cafeteria-rendszerben-szakmai-konferencia/

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Gyengült a forint szerda reggel

Az euró 1,0425 euróról 1,0416 euróra gyengült.

A Neumann Társaság megünnepelte a magyar informatika napját

Az NJSZT 1968-as megalapítása óta kiemelkedő szerepet vállal a digitális esélyegyenlőség megteremtésében. Tevékenységei között kiemelt szerepet kap az informatikai tehetséggondozás. A nemzetközi bizonyítványt nyújtó ECDL/ICDL vizsgarendszer meghonosítója és működtetője.

Nem feleltek meg az előírásoknak a vizsgált, lítium akkumulátorral működő termékek

A kormányhivatalok munkatársai kisboltokból, nagyobb áruházláncokból, telefonos boltokból, műszaki áruházakból, barkácsáruházakból, szerszám és számítástechnikai webáruházakból egyaránt vettek mintát, és az összes terméknél nagy biztonsági kockázatot állapítottak meg a szakemberek.

A Grand Budapest projekt miatt élénkülés várható a környék lakáspiacán

A XIV. kerületi oldalon a Grand Budapest-közeli részeken a használt lakásokat majdnem 1,1 millió forintos négyzetméteráron kínálják eladásra, az újaknál pedig 1,3 millió forinttal lehet számolni.

Hírek

Gyengült a forint szerda reggel

Az euró 1,0425 euróról 1,0416 euróra gyengült.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint erősebben áll az egy héttel korábbi kezdésnél, 0,2 százalékkal az euró, 0,8 százalékkal a dollár és 0,4 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült péntek reggelre a forint

Péntek reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a hétfői kezdésnél mindhárom devizával szemben, 0,5 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 0,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama csütörtök reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtökön reggel a szerda esti szintekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.

Erősödött a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0263 dollár után 1,0272 dolláron áll péntek reggel.

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggel

Az eurót 1,0364 dolláron jegyezték kedden reggel a hajnali 1,0354 dollár után.

Devizapiac – Minimálisan gyengült a forint hétfő reggel

Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.

Vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is?

Évente átlagosan közel 35 ezer forintba kerül egy bankszámla fenntartása egy lakossági ügyfélnek, pedig vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is - írja a Privátbankár.huEgy magyar...

Elindult a kereskedés a Gránit Bank részvényeivel a Budapesti Értéktőzsdén

Az elmúlt 25 év legnagyobb magyarországi nyilvános részvénykibocsátását (IPO) hajtotta végre a Gránit Bank - mondta Hegedüs Éva, a Gránit Bank Nyrt. alapító tulajdonosa,...