A NATO tagországainak el kell kerülniük az Oroszországgal való kapcsolatokban elkövetett hibák megismétlését, vagyis még időben csökkenteniük kell a Kínától való függőséget – jelentette ki Jens Stoltenberg, a szövetség vezetője.
“Hiszek a szabad kereskedelemben, és a tagállamoknak továbbra is kereskedniük kell Kínával, de nem hozhatjuk meg ezeket a döntéseket kizárólag kereskedelmi megfontolások alapján” – mondta Stoltenberg, a NATO főtitkára a Bloombergnek, miután a szövetség külügyminiszterei Bukarestben megvitatták a Kína-kapcsolatok és az ukrajnai orosz invázió kérdéseit.
“Láttuk ezt a kérdést Oroszországgal, ez nem csak kereskedelmi döntés, ez a biztonságunkkal kapcsolatos. Az erőforrások túlzott függése az Oroszországhoz hasonló tekintélyelvű rezsimektől sebezhetővé tesz minket, és nem szabad megismételnünk ezt a hibát Kínával” – mondta Stoltenberg. Hozzátette:
“Fel kell mérnünk a sebezhetőségünket, és csökkentenünk kell azt”.
Korábban Bukarestben néhány miniszter hangsúlyozta, hogy Peking segíthetne az ukrajnai háborút lezáró megállapodás elérésében. Mindez azután történt, hogy az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének vezetői júniusban egyetértettek abban, hogy Kína “rendszerszintű kihívást” jelent, és figyelmeztettek a Peking és Moszkva közötti stratégiai partnerség elmélyülésére.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter a találkozó után újságíróknak azt mondta, hogy a kormányoknak “biztosítaniuk kell, hogy amikor Kína beruházásokat hajt végre országainkban“, amit “szeretnénk fenntartani“, akkor “óvatosan kell eljárni ezzel, különösen érzékeny területeken, stratégiai területeken, stratégiai iparágakban, vállalatok infrastruktúrájában“.
A biztonsági megfontolásokat “teljes mértékben figyelembe kell venni, mielőtt bármilyen beruházást engedélyeznénk” – mondta Blinken.
“Agresszív” magatartás
Stoltenberg “agresszívnek, kényszerítőnek és fenyegetőnek” minősítette Kína Tajvannal szembeni magatartását, mondván, hogy “erre nincs ok, és bármilyen konfliktus Tajvan körül senkinek sem állna érdekében“.
Bár a szövetségesek a bukaresti találkozón fokozott támogatást ígértek Ukrajnának, beleértve a légvédelmi rendszereket, Stoltenberg elismerte, hogy többet kell tenni és fel kell gyorsítani a segítséget, mivel a tél megnehezíti az ukrán csapatok számára, hogy ellenálljanak az orosz agressziónak.
A NATO-országoknak tisztában kell lenniük azzal is, hogy Oroszország képes meghosszabbítani a háborút – mondta Stoltenberg. “Oroszország súlyos veszteségeket szenvedett, de nem szabad alábecsülnünk őket, mert további csapatok százait sikerült mozgósítaniuk” – mondta.