Kezdőlap Pénzvilág Nem szállt el a forint, csak drága lesz az euró
No menu items!

Nem szállt el a forint, csak drága lesz az euró

Miközben az átlagemberek többsége már a 300 forintos euró árfolyamnál is úgy érezte, ki van babrálva vele, a jegybank tudatosan tartja gyengének a forintot, a napokban tovább gyengülve már a 317-es árfolyamba is belekóstolt a nemzeti valuta. Mi történik?

– A forintra éveken keresztül nehezedett egy felértékelési nyomás, ami az árfolyamot időközönként megindította lefele, a 300 forint/euró árfolyam irányába, és a jegybank időről időre próbálta ezt a felértékelődést megakadályozni – fejti ki Tardos Gergely, az OTP vezető elemzője.

– Tette ezt nem konvencionális eszközökkel.

– Részben konvencionális eszközökkel – kamatcsökkentéssel, kommunikációval – illetve nem konvencionális eszközökkel (ide tartozik a Növekedési hitelprogram, az Önfinanszírozási program keretében a korábbi kéthetes kötvények betétté alakítása, futamidejének nyújtása és az elhelyezhető összeg korlátozása, az IRS és az FX swap, illetve a jelzáloglevél-vásárlási program). Ennek következtében kialakult egy olyan sáv, ahol a forint jellemzően tartózkodott. Azt mondhatjuk, hogy a forint ebben az időben, jellemzően a 307-315 közötti árfolyamon ingadozott.

– De azért az év elején még így is inkább a 310 körüli árfolyam volt a jellemző. Mi változott?

– Az elmúlt időszakban gyengültek a felértékelődés irányába ható erők. A külső egyensúly többlete mérséklődött, illetve a világban elindult egy kamatemelési trend: az Egyesült Államokban már régóta folyamatban van egy kamatemelési ciklus, illetve most úgy tűnik, hogy az euró zónában is belátható időn belül sor kerül a likviditásbővítő intézkedések kivezetésére, és várhatóan 2019-ben ott is elindulhat egy lassú kamatemelési folyamat. Ezzel párhuzamosan pedig azt látjuk, hogy mindennek hatására a feltörekvő országoktól elvárt felárak növekednek.

– Ez alatt mit kell érteni?

– Mivel a befektetők számára legbiztosabbnak tekintett fejlett országokban a kamatszint szépen lassan emelkedik, ilyenkor a fejlődő országoktól elvárt kamatot nemcsak a dollár és az euró rövidkamatok, hanem az ezen felül elvárt többletkamat emelkedése is növeli. És mivel egy nagyon hosszú időszak után, most a dollár rövidkamat is emelkedik, sőt a rárakódó prémium (vagyis a megszokottnál is nagyobb kamatot realizálhatnak a befektetők) mindez a feltörekvő piacok devizáinak gyengülését okozza. Ráadásul a térség devizáihoz hasonlóan – más, geopolitikai tényezők is gyengítik a forintot: nagyon nem használ a legújabb Argentin válság sem, de mivel hozzánk közelebb van – még ennél is nagyobb szerepe van annak, hogy a törökországi események miatt a török líra is lejtmenetbe kezdett.

– Mit jelent ez a gyakorlatban?

– Elemzői körökben az a várakozás, hogy a forint árfolyama nemcsak kilép a 307-315-ös sávból, hanem tartós gyengülésre is sor kerülhet.

– Mennyiben kell attól tartani, hogy elszáll az árfolyam?

– Ezt nem nevezném elszállásnak, eddig mindössze  2-3%-ot értékelődött le a forint, ami egy lebegő árfolyamrendszerben lévő országnál nem jelentős. A magyar gazdaság erős, a jegybank eszköztára pedig széles. A magyar gazdaság külső adóssága, illetve a devizakitettség jellemzően elég kicsi, ezért most a forintgyengülés negatív hatásai lényegesen kisebbek, mint amikor korábban a lakosság mellett majd minden ágazat devizában volt eladósodva. Így most egy mérsékelten gyengülő forint nem okoz komolyabb gondot a gazdaságban. A jegybank – az MNB – sem kényszerül arra, hogy azonnal, kamatváltozással reagáljon a leértékelődésre. Még akkor sem, ha azt gondoljuk, hogy a forint akár a 320-as árfolyam fölé is gyengülhet az euróval szemben, hiszen az sem okozna különösebb gondot senkinek.

– A forint erősödése ellen tett korábbi sikeres lépéseket figyelve, a jegybanknak mindez nincs is ellenére.

– Igen, a jegybank sokszor kifejezte, hogy még ebben a környezetben sem ellensége a gyengébb forintnak. Ehhez azt kell látni,  hogy a jegybank álláspontja szerint a gyenge forint segíti az exportot és a versenyképességet, segíti a felzárkózást, miközben a mérsékelten gyenge árfolyamnak nem tulajdonít érdemi inflációs kockázatot sem. Már csak azért sem, mert az infláció egyelőre a cél alatt van, és a jegybanki illetve az elemzők többségének várakozásai szerint nem emelkedik a cél fölé az előrejelzési horizonton.

– Mi lehet a forint valódi értéke most?

– Ezt természetesen nehéz pontosan meghatározni, hiszen a külső politikai és világgazdasági tényezőktől sem lehet elvonatkoztatni. De a gazdaság teljesítményére és a külső egyensúlyra tekintettel a forint lehetne a mainál érdemben erősebb is.

– Vagyis egy kis ország valutája önmagában már nem is igen értékelhető, ha a külső körülmények ennyire befolyásolják az árfolyamot?

– De. Azt gondolom, minden ország devizája önmagában értékelhető, miközben az is tény, hogy már nagyon régóta olyan világban élünk, ahol egy kis ország devizáját nagyon sok külső tényező mozgatja. De ennek így is kell lennie, hiszen a deviza az egyik legerősebb kapocs egy ország belső gazdasága és a külső környezete között. És ha egy ország elég szerencsés ahhoz, hogy lebegő árfolyamrendszert használja – ahogy azt a magyar jegybank is teszi –, akkor, ha a külső környezet változik, az nyilván megmozgatja az árfolyamot is. Ezt látjuk most, egy kedvezőtlen külső fordulat esetén az árfolyam gyengül.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Vízpótlás a Tarpai-erdőben

A klímaváltozáshoz való alkalmazkodás komoly kihívás elé állítja az erdészeket is. Ennek egyik alappillére a lecsökkent talajvízszint pótlása. 

Új támogatások segítik a hazai halgazdálkodás és akvakultúra fejlesztését

Két új pályázati felhívás összesen több mint 8 milliárd forint keretösszeggel érhető el augusztustól a hazai halgazdálkodók, akvakultúrával foglalkozó vállalkozások és a halfeldolgozók számára a MAHOP Plusz program keretében

Továbbra is dinamikusan nőnek a keresetek Magyarországon

Továbbra is dinamikusan nőnek a keresetek Magyarországon, a bruttó átlagkereset három hónapja meghaladja a 700 ezer forintot, a nettó átlag karnyújtásnyira van a 500 ezer forinttól, a nettó medián bér pedig a 400 ezer forinthoz közelít.

Befejeződött a pályázatok elbírálása a Napenergia plusz programban

Nem maradt döntésre váró támogatási kérelem a családokat a modern napelemes rendszerek telepítésében támogató kiíráson, befejeződött a pályázatok elbírálása a Napenergia plusz programban
Hirdetés

Hírek

Vízpótlás a Tarpai-erdőben

A klímaváltozáshoz való alkalmazkodás komoly kihívás elé állítja az erdészeket is. Ennek egyik alappillére a lecsökkent talajvízszint pótlása. 

Befejeződött a pályázatok elbírálása a Napenergia plusz programban

Nem maradt döntésre váró támogatási kérelem a családokat a modern napelemes rendszerek telepítésében támogató kiíráson, befejeződött a pályázatok elbírálása a Napenergia plusz programban

Devizahiteles döntés: az MBH Bank is állást foglalt

Az alábbiakban küldjük az MBH Bank állásfoglalását

Már 5 milliárd forint értékben igényeltek kamatmentes forgóeszközhitelt a vállalkozások

Jelentős az érdeklődés a KKV Technológia Plusz Hitelprogramon belül elindított, keddtől elérhető kamatmentes forgóeszközhitelre, az első nap 5 milliárd forint értékben nyújtottak be igényt a hazai mikro- és kisvállalkozások.

Nagy siker a magyar-amerikai gazdasági együttműködés

A jelenlegi, igen kedvezőtlen nemzetközi környezet ellenére is óriási siker a magyar-amerikai gazdasági és beruházási együttműködés, amelyet az is nagyban segít, hogy új aranykor köszöntött be a két ország kapcsolataiban.

Májusban a bruttó átlagkereset 702 800 forint volt, 7,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit

2025. májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 702 800 forint, a nettó átlagkereset 483 000 forint volt. A bruttó átlagkereset 7,8, a nettó átlagkereset 7,7, a reálkereset pedig 3,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 4,4 százalékos növekedése mellett.

Teljes készpénzmentesség jön a Forma-1 magyar futamán

A magyar alapítású Festipay biztosítja a készpénzmentes fizetést a Hungaroringen megrendezendő 40. Formula–1-es Magyar Nagydíjon. A cég a vendéglátó egységek teljes területén több száz érintésmentes terminált üzemeltet, ahol bankkártyával, mobiltelefonnal vagy Festipay kártyával lehet fizetni. A rendszer már Bahreinben is sikerrel debütált.

A nyári szabadságolások után nő a felmondások száma a cégeknél

A nyári szabadságolások lecsengésével sok cégvezető szembesül azzal az évről évre visszatérő jelenséggel, hogy a pihenés után a munkatársak körében kezdetét veszi a felmondási hullám. A szakértő szerint mindez a cégvezetés minőségének és a vállalati struktúra hiányosságainak egy pontos indikátora. A tudatos cégépítéssel és a vezetői képességek fejlesztésével ugyanakkor megelőzhető a tömeges elvándorlás.
Hirdetés

Gazdaság

Rekordszinten a bitcoin jegyzése

Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése a dollárral szemben péntek reggel az intézményi befektetők keresletének a hatására.

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,