Kezdőlap Mozaik Német gazdaság. Kelet-Közép-Európa súlya nagyobb, mint Kínáé?!
No menu items!

Német gazdaság. Kelet-Közép-Európa súlya nagyobb, mint Kínáé?!

A németek alábecsülik régiónk jelentőségét, pedig egyik legfontosabb exportpiacuk. A magyar-német külkereskedelmi forgalom megközelíti a német-oroszt. A németek többet kereskednek Csehországgal, Lengyelországgal és Magyarországgal, mint Kínával, vagy az USA-val! Jó esély van térségünk további felértékelődésére, de a német elemzők veszélyeket is látnak.

Oroszország túlexponált

Ha a kelet-európai gazdasági kapcsolatokról van szó, elsősorban Oroszország foglalkoztatja a német sajtót. Gázszállítás, viták az Északi Áramlat körül, szankciók és ellenintézkedések a Krím megszállása kapcsán – mostanában többször a címlapokra került témák. A kelet-közép-európai országokkal jóval zökkenőmentesebbek, ezért csendesebb, de nagyságrendekkel intenzívebb a kapcsolat.

Peter Altmaier német gazdasági miniszter és orosz kollégája, Maxim Oreschkin legutóbbi találkozójukon örömmel újságolták, hogy élénkülnek a kereskedelmi kapcsolatok. Tavaly 8,4%-os bővülés mellett, 62 milliárd euró értékben áramlott áru és szolgáltatás a két ország között. A szépséghiba: a növekedés csak az emelkedő olaj- és földgázárak miatt 15%-al nőtt német import értéke. A német export 26 milliárd euróval gyakorlatilag változatlan maradt.

Kelet-Közép-Európa az igazán fontos

A 118 milliárdos német-lengyel, és a 92 milliárd euró értékű német-cseh kereskedelem jóval meghaladja a 62 milliárdos német-orosz forgalmat. A tízmilliós Magyarországgal is 54 milliárd, tehát közel azonos volumenű a külkereskedelem, mint a 150 millió lakosú Oroszországgal. Minket Románia és Szlovákia követ 32, és 29 milliárddal.

Németország 5 legfontosabb kereskedelmi partnere:

A statisztikák ország centrikusak, a V4-ek összesítését ezért rendszerint nem érzékeltetik

Régiónk évek óta a német gazdasági és kereskedelmi bővülés motorja. 2018-ban összességében 4,2, Kelet-Közép-Európával viszont 6,5%-os volt a német kereskedelmi forgalom bővülése.

Márpedig Németországnak, a világ negyedik legnagyobb gazdaságának és harmadik legjelentősebb exportőrének kulcsfontosságú a külkereskedelem.

Régiónk szerepe három ok miatt is egyre fontosabb: (1) a bővülés mögött nem csak energiahordozók árának emelkedése, hanem a gazdasági kooperáció valódi élénkülése áll; (2) a kapcsolatok nem egynyáriak, múltja, történelmi és kulturális háttere van; (3) a mindenre kiható amerikai-kínai kereskedelmi háború miatt nehezedő világgazdasági helyzetben régiónk a stabilitás szigete, ezért további felértékelődése várható.

Fontosabbak vagyunk, mint Kína és az USA! 

A Németország és kelet-közép-európai közötti külkereskedelmi forgalom 18 543 milliárd euróra tehető, ami körülbelül 20%-al meghaladja Németország legnagyobb partnereivel, sorrendben Kínával, Franciaországgal és az USA-val folytatott kereskedelme egyenkénti értékét. Ez az állítás akkor is igaz, ha nem a ki- és behozatal összvolumenét, hanem csak a német gazdaság motorját adó exportot nézzük. A három legnagyobb partner egyébként itt is azonos, csak a sorrend más: USA (112mrd), Franciaország (105mrd), Kína (86mrd).

A Németország öt legfontosabb közép-kelet-európai partnere, sorrendben Lengyelország, Csehország, Magyarország, Románia és Szlovákia. Európa legnagyobb gazdasága ötükkel másfélszer akkor kereskedelmet bonyolítanak le, mint Kínával! Az export-import meglepő módon német deficitet mutat: a 2018-as export 5,6%-os bővüléssel 225, az import 7,5%-os növekedéssel 228 milliárd euró volt. A deficit oka, hogy az összstatisztikában Oroszország is benne van a már említett energiaár növekedéssel. Régiónkkal szinte kiegyensúlyozott az áru és szolgáltatáscsere.

Ok a borúlátásra

A világgazdasági turbulenciák miatt erősödnie kellene régiónk helyzetének. A német elemzők mégis látnak aggasztó jeleket. Ait felrónak: romló politikai helyzet, a növekvő korrupció, az egyre inkább hiányzó szakképzett munkaerő, a protekcionizmus, illetve a külföldi cégeket sújtó szankciók fékezhetik a kapcsolatok bővülést. Legutóbb Szlovákia borzolta a német kedélyeket. Északi szomszédunk 2,5%-os extra adót vetett ki az országban aktív, külföldi élelmiszeripari cégekre. A németek rossz szájíze magyarázhatja, hogy a szlovákokkal a régió többi országánál kisebb mértékben, csak 2%-al bővült a kereskedelem 2018-ban.

Német-magyar kapcsolat

Magyarország legfontosabb kereskedelmi partnere hosszú évek óta Németország. Mi is előkelő helyet foglalunk el a nemeteknél: mások mellett Japánt, Indiát és Koreát is megelőzve a 14.-ek vagyunk. Mi 2%-al részesedünk a teljes német külkerből, ők 27%-al a magyarból. A növekedés mindkét oldalon 8% körüli volt 2018-ban.

Nekünk sikerül az is, ami szinte csak Kínának. A kereskedelem német hiányt mutat (2017-ben 27-24mrd). A kereskedelem közel felét (10 mrd) a gépek teszik ki. Ezeket az autók és az acéltermékek követik. Regionálisan, fej-fej mellett Baden-Württemberg, Bajoroszág és Észak-Rajna-Vesztfália a legfontosabb partnerek 2,5 milliárd euróval körüli összvolumennel.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az MNB megtiltotta egy magánszemélynek, hogy jogosulatlan betétet gyűjtsön a fogyasztóktól

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ideiglenes intézkedésként, vizsgálatának lezárásáig...

A 2026-os költségvetés tervezete a Költségvetési Tanácsnál

Csütörtökön a kormány átadta a 2026-os költségvetés tervezetét a Költségvetési Tanácsnak.

Tanulsz? Lakást kapsz! Bécsben

Bécs városa 2025. május 1-jétől új lakhatási akciót indít a felsőoktatásban tanuló diákok számára, aminek keretében akár 1.000 önkormányzati lakás válik elérhetővé számukra.

Pécs is bekapcsolódik a Bartók Tavasz 2025 programsorozatába

A Bartók Tavasz idén májusban Pécsre is elhozza a világzene, a tánc és a filmművészet különleges élményeit. A művészetek sokszínűségét ünneplő programoknak a Zsolnay Kulturális Negyed és a Kodály Központ ad otthont.
Hirdetés

Hírek

Tanulsz? Lakást kapsz! Bécsben

Bécs városa 2025. május 1-jétől új lakhatási akciót indít a felsőoktatásban tanuló diákok számára, aminek keretében akár 1.000 önkormányzati lakás válik elérhetővé számukra.

Új ökoturisztikai központ lesz a Nagyszéksós-tónál

Kiemelkedő ökoturisztikai beruházás kezdődik a Nagyszéksós-tónál 1,4 milliárd forintos uniós támogatással.

Zebrák a falvakban

Kihirdeti kedden a kormány az utcák és járdák felújítására szóló pályázatát a falusi önkormányzatok számára.

450 ittas sofőr ellen intézkedtek húsvétkor

A húsvéti ünnepek négy napja alatt 450 ittas járművezetőt szűrtek ki a forgalomból a rendőrök.

Újfajta visszaváltó automata jelent meg Magyarországon

Mostantól fesztiválokon és tömegrendezvényeken is könnyen visszaválthatjuk a palackokat, dobozokat, üvegeket.

Deviza – Erősödött a forint jegyzése

Erősödött a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

IMF: Világgazdasági recesszió nem lesz, de rugalmasabb világgazdaság jöhet a vámháborúk miatt

A világgazdaság továbbra is szilárd lábakon áll – legalábbis...

Kína ellen blokkot gründol az ázsiai családi egység meghírdetésével?

Miközben Donald Trump újabb kereskedelmi szövetségi nyomást helyez Ázsia...
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.