Kezdőlap Mozaik Német gazdaság. Kelet-Közép-Európa súlya nagyobb, mint Kínáé?!
No menu items!

Német gazdaság. Kelet-Közép-Európa súlya nagyobb, mint Kínáé?!

A németek alábecsülik régiónk jelentőségét, pedig egyik legfontosabb exportpiacuk. A magyar-német külkereskedelmi forgalom megközelíti a német-oroszt. A németek többet kereskednek Csehországgal, Lengyelországgal és Magyarországgal, mint Kínával, vagy az USA-val! Jó esély van térségünk további felértékelődésére, de a német elemzők veszélyeket is látnak.

Oroszország túlexponált

Ha a kelet-európai gazdasági kapcsolatokról van szó, elsősorban Oroszország foglalkoztatja a német sajtót. Gázszállítás, viták az Északi Áramlat körül, szankciók és ellenintézkedések a Krím megszállása kapcsán – mostanában többször a címlapokra került témák. A kelet-közép-európai országokkal jóval zökkenőmentesebbek, ezért csendesebb, de nagyságrendekkel intenzívebb a kapcsolat.

Peter Altmaier német gazdasági miniszter és orosz kollégája, Maxim Oreschkin legutóbbi találkozójukon örömmel újságolták, hogy élénkülnek a kereskedelmi kapcsolatok. Tavaly 8,4%-os bővülés mellett, 62 milliárd euró értékben áramlott áru és szolgáltatás a két ország között. A szépséghiba: a növekedés csak az emelkedő olaj- és földgázárak miatt 15%-al nőtt német import értéke. A német export 26 milliárd euróval gyakorlatilag változatlan maradt.

Kelet-Közép-Európa az igazán fontos

A 118 milliárdos német-lengyel, és a 92 milliárd euró értékű német-cseh kereskedelem jóval meghaladja a 62 milliárdos német-orosz forgalmat. A tízmilliós Magyarországgal is 54 milliárd, tehát közel azonos volumenű a külkereskedelem, mint a 150 millió lakosú Oroszországgal. Minket Románia és Szlovákia követ 32, és 29 milliárddal.

Németország 5 legfontosabb kereskedelmi partnere:

A statisztikák ország centrikusak, a V4-ek összesítését ezért rendszerint nem érzékeltetik

Régiónk évek óta a német gazdasági és kereskedelmi bővülés motorja. 2018-ban összességében 4,2, Kelet-Közép-Európával viszont 6,5%-os volt a német kereskedelmi forgalom bővülése.

Márpedig Németországnak, a világ negyedik legnagyobb gazdaságának és harmadik legjelentősebb exportőrének kulcsfontosságú a külkereskedelem.

Régiónk szerepe három ok miatt is egyre fontosabb: (1) a bővülés mögött nem csak energiahordozók árának emelkedése, hanem a gazdasági kooperáció valódi élénkülése áll; (2) a kapcsolatok nem egynyáriak, múltja, történelmi és kulturális háttere van; (3) a mindenre kiható amerikai-kínai kereskedelmi háború miatt nehezedő világgazdasági helyzetben régiónk a stabilitás szigete, ezért további felértékelődése várható.

Fontosabbak vagyunk, mint Kína és az USA! 

A Németország és kelet-közép-európai közötti külkereskedelmi forgalom 18 543 milliárd euróra tehető, ami körülbelül 20%-al meghaladja Németország legnagyobb partnereivel, sorrendben Kínával, Franciaországgal és az USA-val folytatott kereskedelme egyenkénti értékét. Ez az állítás akkor is igaz, ha nem a ki- és behozatal összvolumenét, hanem csak a német gazdaság motorját adó exportot nézzük. A három legnagyobb partner egyébként itt is azonos, csak a sorrend más: USA (112mrd), Franciaország (105mrd), Kína (86mrd).

A Németország öt legfontosabb közép-kelet-európai partnere, sorrendben Lengyelország, Csehország, Magyarország, Románia és Szlovákia. Európa legnagyobb gazdasága ötükkel másfélszer akkor kereskedelmet bonyolítanak le, mint Kínával! Az export-import meglepő módon német deficitet mutat: a 2018-as export 5,6%-os bővüléssel 225, az import 7,5%-os növekedéssel 228 milliárd euró volt. A deficit oka, hogy az összstatisztikában Oroszország is benne van a már említett energiaár növekedéssel. Régiónkkal szinte kiegyensúlyozott az áru és szolgáltatáscsere.

Ok a borúlátásra

A világgazdasági turbulenciák miatt erősödnie kellene régiónk helyzetének. A német elemzők mégis látnak aggasztó jeleket. Ait felrónak: romló politikai helyzet, a növekvő korrupció, az egyre inkább hiányzó szakképzett munkaerő, a protekcionizmus, illetve a külföldi cégeket sújtó szankciók fékezhetik a kapcsolatok bővülést. Legutóbb Szlovákia borzolta a német kedélyeket. Északi szomszédunk 2,5%-os extra adót vetett ki az országban aktív, külföldi élelmiszeripari cégekre. A németek rossz szájíze magyarázhatja, hogy a szlovákokkal a régió többi országánál kisebb mértékben, csak 2%-al bővült a kereskedelem 2018-ban.

Német-magyar kapcsolat

Magyarország legfontosabb kereskedelmi partnere hosszú évek óta Németország. Mi is előkelő helyet foglalunk el a nemeteknél: mások mellett Japánt, Indiát és Koreát is megelőzve a 14.-ek vagyunk. Mi 2%-al részesedünk a teljes német külkerből, ők 27%-al a magyarból. A növekedés mindkét oldalon 8% körüli volt 2018-ban.

Nekünk sikerül az is, ami szinte csak Kínának. A kereskedelem német hiányt mutat (2017-ben 27-24mrd). A kereskedelem közel felét (10 mrd) a gépek teszik ki. Ezeket az autók és az acéltermékek követik. Regionálisan, fej-fej mellett Baden-Württemberg, Bajoroszág és Észak-Rajna-Vesztfália a legfontosabb partnerek 2,5 milliárd euróval körüli összvolumennel.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A lakóépületeket is rendbe teszi az ÉKM a rádiótömb bontásánál

Hőszigeteléssel látná el és megerősítené a bontás után szabadon maradó szomszédos épületek, társasházak és intézmények tűzfalait az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új kampuszának építését megelőző bontási munkálatok során.

Vissza nem térítendő támogatás a hazai innovációk levédésére

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) idén is meghirdette pályázatát, amely akár 7,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújt hazai vállalkozások, kutatóhelyek, valamint magánszemélyek számára szellemi alkotásaik jogi védelméhez.

Összeírják a baromfiféléket Csongrád-Csanád vármegyében

A betegség miatt elrendelt járványügyi korlátozás alatt álló területeken a jogszabályok alapján szükséges a baromfiállományok haladéktalan összeírása.

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.