Drasztikusan romlott az üzleti hangulat márciusban a német vállalati vezetők körében – derült ki a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének adataiból.
Az ifo gazdaságkutató intézet (ifo Institut – Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e. V.) előzetes adatai alapján márciusban 87,8 pontra zuhant a németországi üzleti hangulatindex a februári 96,0 pontról.
A havi csökkenés mértéke 1991 óta a legnagyobb, az index márciusban elért értéke pedig 2009 augusztusa óta a legalacsonyabb lett.
Az index összetevői közül az aktuális helyzet megítélését számszerűsítő mutató 99,0 pontról 93,8 pontra, a hat hónapra előre vonatkozó várakozásokat számszerűsítő mutató pedig 93,2 pontról 82,0 pontra esett.
A feldolgozóiparban a hangulatindex a német újraegyesítést követően még nem tapasztalt alacsony szintet ért el. A kilátások megítélését számszerűsítő részmutató a feldolgozóipari üzleti hangulati felmérések hetven éves történetében még soha nem tapasztalt mértékben esett vissza. Az aktuális helyet megítélését számszerűsítő mutató is nagyot romlott, de a kilátásoknál kisebb mértékben.
Az üzleti hangulatindex minden gazdasági ágazatban romlott, esetenként számottevő mértékben. Számos vállalat termelési és exporttervei csökkentését jelentette be.
A szolgáltatóipari szektorban mind a kilátások, mind az aktuális állapotok megítélése a legnagyobb visszaesést szenvedte el a szektorban végzett felmérések 2005-ös kezdete óta.
A kereskedelemben is zuhant a hangulatindex, ezen belül a kilátások megítélése a német újraegyesítés óta a legnagyobb mértékben, a kis és nagykereskedelmi ágazatokban egyaránt.
Az építőiparban a többi ágazathoz képest kevésbé romlott az üzleti hangulat. Az aktuális helyzet megítélése még nagyon is pozitív, a kilátások megítélése azonban jelentős mértékben romlott.