Kezdőlap Turizmus Ökofalvak és életmódváltók találkozója Magyarországon
No menu items!

Ökofalvak és életmódváltók találkozója Magyarországon

Fotók (forrás: Gyüttment Fesztivál)

Egyre többen érzik úgy, hogy számukra a városi lét már nem fenntartható, és valami egészen másra van szükségük, majd tanyát vesznek, megpróbálnak természetközeli, önellátó életmódot kialakítani. Azonban hamar ráébrednek: egyedül mindez szinte lehetetlen. Az igazi megoldás a közösség, olyan emberek összefogása, akik együtt gondolkodnak, együtt dolgoznak, és közösen építenek fel egy élhető alternatívát. Idén nyáron két különleges esemény is útmutatást ad azoknak, akik változtatni szeretnének.

Idén először érkezik Magyarországra Európa legnagyobb ökofalu-találkozója, a GEN (Global Ecovillage Network) szervezésében. A nemzetközi hálózat most ünnepli 30. születésnapját.

GEN – European Ecovillage Gathering

Augusztus 12-17 között Lengyeltótiban a Manas Garden ad otthont a nemzetközi tudás- és tapasztalatcserének. „Több száz résztvevő érkezik majd Nyugat-Európából, Ázsiából, Amerikából és Dél-Amerikából is, akik már működő ökofalvak képviseletében hozzák el a fenntartható közösségi életmód kulisszatitkait, évtizedes tapasztalataikat” – fogalmazott Forrai Mária főszervező.

találkozó egyfajta szabadegyetemként működik majd, ahol a résztvevők megtanulhatják, hogyan lehet hosszú távon is működő ökofalvakat létrehozni és fenntartani.

„A Gathering programjai között szerepelnek az ökológikus életmódváltással kapcsolatos workshopok, közösségindítási és közösségfenntartási képzések, természetközeli gazdálkodási technikák, társadalmi, gazdasági és ökológiai tematikus előadások nemzetközi szakértőktől, valamint személyesen lehet találkozni a több évtizedes múlttal rendelkező ökofalvak lakóival is” – részletezte a főszervező.

„Egy közösség elindításhoz sokaknak megvan a lendülete, a lelkesedése, de a fenntartás egyáltalán nem egyszerű. Kell hozzá rengeteg önismeret és tudás, amelynek elsajátításához kiváló alkalom az ökofalu-találkozó. Óriási megtiszteltetés, hogy a nagy múltú szervezet Magyarországot választotta a 30. születésnapján megrendezésre kerülő esemény helyszínének” – fogalmazott Forrai Mária.  „Magyarországon valódi ökofalvak nem is igazán léteznek, egyeteln kivétel a Krisna-völgy, sokkal inkább az a modell tűnik megvalósíthatónak, amikor elnéptelenedő településeknek adnak új életet a beköltözők” – tette hozzá.

Gyüttment Fesztivál

Három nappal a Gathering után, augusztus 21-24 között, ugyanazon a helyszínen indul Magyarország legnagyobb életmódváltó találkozója. A Gyüttment a hagyományos értelemben nem fesztivál, sokkal inkább egy közösségi élmény, a tudásmegosztás, a kapcsolódás, az egymásra találás színtere. Több tucat program zajlik majd párhuzamosan, a Közösségi udvar, az Építők tere, a Gazdálkodók tere, az Éltető-gyógyító tér, a Belső utak tere, a Zengő pagony, valamint a Nemzetközi udvar ad otthont az eseményeknek.

„A programok a természetközeli, vidéki, illetve ökologikus élethez szükséges tudásról, tapasztalatcseréről szólnak. A különböző programokat szakterület szerint udvarokba csoportosítjuk, eközben a Kézműves udvarban a termékvásár mellett számos műhelymunkán vehetnek részt a fesztiválozók, belekóstolhatnak a kézműves mesterségekbe, esténként pedig változatos zenei és táncos programokkal, tábortűzzel készülünk, minimális elektronikus hangosítással, akusztikus formában” – árulta el Forrai Mária.

Az ország első fesztiválja hulladék nélkül

Az idén 10. születésnapját ünneplő Gyüttment Találkozó zéró hulladék szemlélettel valósul meg.

„Nem lesznek szemetesek, komposztálni fogunk, így arra kérünk minden résztvevőt, hogy ne hozzon magával csomagolást, vagy bármit, amiből később hulladék lesz. Ha mégis akad ilyen, azt a fesztivál után haza kell vinni. Saját tányért, evőeszközt, poharat, vizeskulacsot kérünk a résztvevőktől, illetve azt, hogy a tisztálkodáshoz és mosáshoz csak természetes alapú, lebomló szereket használjanak. Helyi alapanyagokból készülnek az ételek, főzünk, a termékek beszerzésénél is a legfontosabb szempont, hogy a lehető legkevesebb csomagolással legyenek ezek elérhetőek.”

A főszervező elmondta azt is, hogy a korábbi résztvevők visszajelzései szerint a Gyüttment olyan légkört teremt, amely oldja a mindennapi szorongást, a klímafélelmeket és a jövő miatti bizonytalanságot. Mindkét esemény lehetőséget ad a tanulásra, a tapasztalatcserére és arra, hogy az emberek új társakat találjanak. A cél bemutatni, sőt négy nap alatt kicsit át is élni azt a társadalmi modellt, amelyben az ember harmóniában él a természettel és a választott közösségével.

Gondolatok a Gyüttment Találkozó 10. évfordulója előtt

Az idei találkozó kiemelt témája a “Cselekvő akarat ébresztése”, a legtöbb udvarban számos program foglalkozik majd ezzel a témával. 2024. augusztus 24-én, az elmúlt évi rendezvény egyik inspiráló beszélgetésén született meg az idei találkozó mottója.

Stumpf-Biró Balázs, Takács-Sánta András és Vágvölgyi Gusztáv – Pabló három teljesen különböző nézőpontból keresték a választ arra: hogyan tovább? Egyetértettek abban, hogy már nem elég gondolkodni a jövőről – cselekedni kell érte. Nem külön utakon, hanem kapcsolódva. Nem kizárva egymást, hanem tanulva egymástól.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Idén több mint 2,1 millióan rendelkeztek személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékáról

A NAV a kimutatásban szereplő regisztrált civil kedvezményezetteknek idén is hivatalból teljesíti a kiutalást szeptember 30-ig.

A bruttó átlagkereset 693 700 forint volt, 9,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit

. A bruttó átlagkereset 9,0, a nettó átlagkereset 9,4, a reálkereset pedig 4,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Rossz állapotú BKV-buszokon utazunk? Százból hatvan BKV-busz állapota kritikus

Latorcai Csaba arra kérte a fővárosiakat, hogy a [email protected] címre küldjenek fényképeket - rendszámmal együtt - , ha úgy ítélik meg, hogy nem alkalmas biztonságos utazásra az a busz, amellyel közlekednek.

A Shell Hungary új igazgatósági elnöke Marik Gyula

Marik Gyula Istenesné Solti Andreát váltja, aki több mint 32 év után távozik az energiavállalattól.
Hirdetés

Hírek

Idén több mint 2,1 millióan rendelkeztek személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékáról

A NAV a kimutatásban szereplő regisztrált civil kedvezményezetteknek idén is hivatalból teljesíti a kiutalást szeptember 30-ig.

A bruttó átlagkereset 693 700 forint volt, 9,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit

. A bruttó átlagkereset 9,0, a nettó átlagkereset 9,4, a reálkereset pedig 4,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Rossz állapotú BKV-buszokon utazunk? Százból hatvan BKV-busz állapota kritikus

Latorcai Csaba arra kérte a fővárosiakat, hogy a [email protected] címre küldjenek fényképeket - rendszámmal együtt - , ha úgy ítélik meg, hogy nem alkalmas biztonságos utazásra az a busz, amellyel közlekednek.

A Shell Hungary új igazgatósági elnöke Marik Gyula

Marik Gyula Istenesné Solti Andreát váltja, aki több mint 32 év után távozik az energiavállalattól.

Csoportos adóelkerülési kísérletet leplezett le a NAV

Csoportos adóelkerülési kísérletet leplezett le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), amikor Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei revizorai kiutalások felülvizsgálatakor felfigyeltek egy gyanúsan gyakran előforduló számlaszámra, amelyre több, egymástól független személy is kérte az általa visszaigényelt összegek átutalását.

A MÁV-csoport készül az M1-esen hétfőn életbe lépő jelentős korlátozásokra

A MÁV-csoport készül arra, hogy az M1-es autópálya bővítése miatt hétfőtől jelentősen korlátozzák a sztráda forgalmát, dugókra és hosszabb menetidőre lehet számítani.

Szünetelhetnek a Magyar Telekom szolgáltatásai a napokban több helyen

Hálózati korszerűsítés miatt a héten időszakosan több településen és fővárosi kerületben is szünetelhetnek a Magyar Telekom Nyrt. szolgáltatásai. A társaság a honlapján közölt felsorolásban jelezte: a munkák miatt az otthoni internet, tv- és telefonszolgáltatásban is lehet kiesés, akár több órán át is.

Európai Mobilitási Hét – Keddtől egy héten át díjmentes kerékpárszállítással is várják az utasokat

A MÁV-csoport idén is csatlakozik az Európai Mobilitási Hét programjához: keddtől egy héten át díjmentes kerékpárszállítással, kedvezményes autómentes napijeggyel, a hétvégén pedig színes fővárosi programokkal várják az utasokat.
Hirdetés

Gazdaság

A kockázatkezelés nem játék, de tanulhat a sakkból – öt párhuzam a tábla és a tőkepiacok között

A 2008-as pénzügyi válság óta a kockázatkezelés a banki működés egyik legfontosabb területévé vált. Ma már nemcsak arról szól, hogy egy intézmény megfeleljen a szabályozói elvárásoknak, hanem arról is, hogy előre felkészüljön szélsőséges forgatókönyvekre és biztosítsa a pénzügyi szektor hosszú távú stabilitását.

Devizapiac – Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Nézzük a jó oldalát – Van, amiben Mészáros Lőrinc rávert Elon Muskra

Elon Musk vagyona ma már kontinensek leggazdagabbjainak elitjét utasítja maga mögé – mutat rá Karagich István, a Blochamps Capital ügyvezető igazgatója. Musk 342 milliárd dollárja több, mint Afrika és Óceánia 10 országának leggazdagabb vállalkozójának együttes vagyona. Ám egy dologban meg kell hajolnia Mészáros Lőrinc előtt: a magyar top-milliárdos vagyona 10 év alatt 150-szeresére ugrott, miközben Musk, csak 38-szorosára növelte pénzét. Igaz, Mészáros vagyona európai viszonylatban még így is a középmezőnyben marad.

Az Otthon Start indulása miatt is új MNB szabályok az ingatlan- és jelzáloghitelpiacon

A Magyar Nemzeti Bank a korábbi évek gyakorlatához hasonlóan átfogóan áttekintette a hazai ingatlan- és jelzáloghitelezést érintő makroprudenciális eszközeit (vagyis azokat a szabályokat, amelyek...