Érdemes megfontolni a helyi iparűzési adó átalakítását, mert ez az adónem éppen azokat a cégeket nem segíti, amelyek fejlesztenek – mondta az InfoRádiónak Oszkó Péter, volt pénzügyminiszter, az OXO Technologies Holding alapító-tulajdonosa.
Oszkó Péter úgy vélte, az iparűzési adóval az a legnagyobb baj, hogy nagyon eltérő mértékben terhel különböző jellegű cégeket, és azokat terheli nagyobb arányban, amelyek magas hozzáadott értéket állítanak elő, illetve innovatív technológiába fektetnek be. Hozzátette, már 15 éve is a legnagyobb ellenzője volt az iparűzési adó fenntartásának, mert rontja a versenyképességet.
“A vállalati szektor fejlődését torzítja rossz irányban, hiszen aki változatlan formában értékesít tovább valamit, az nem vagy alig fizet iparűzési adót, aki pedig értéket állít elő, az a legnagyobb befizető. Érdemes lenne úgy átalakítani, hogy ne azokat jutalmazza, akik a lehető legkevesebbet állítják elő, és azokat büntesse, akik nagyobb értéket állítanak elő” – fogalmazott Oszkó Péter.
A volt pénzügyminiszter szerint az nem gazdaságszabályozási kérdés, hogy az adónem megszűnik-e, mert egy nyereségadó jellegű helyi adó akár fenn is maradhat, bár a racionalitását megkérdőjelezi, és felvetette, miért nem központi beszedésű adók vannak, amelyekből aztán a helyi önkormányzatok megfelelő mértékű finanszírozást kapnak.
Abban van logika, hogy a helyi önkormányzatoknak legyen a helyi vállalkozásoktól bevételük, de ezt olyan adóalappal kellene megtenni, amely nem ennyire hátrányos az értékteremtő vállalkozásoknak – jelentette ki.
Arra a felvetésre, hogy az iparűzési adó az önkormányzatok jelentős bevételi forrása, ezért érdekeltek abban, hogy a területükön működjenek olyan vállalkozások, amelyek fejlesztenek, Oszkó Péter azt mondta, az adópolitikát makroszinten érdemes kitalálni és rendezni, utána már minden csak címkézés kérdése.
Jó lenne, ha az iparűzési adó rendezését nem kötné gúzsba az, hogy az önkormányzatok bevétele abból származik. Számos más adónem, lehetőség van az önkormányzati bevételek biztosítására.
Ez önmagában nem okozhatja azt, hogy az adónem folyamatos gazdaságtorzító hatása fennmarad – mondta a pénzügyi szakember, és hozzátette, az alapvető kérdés, hogy a költségvetésben van-e elegendő mozgástér az adónem átalakítására. Úgy látja, hogy az utóbbi években számos kedvező adójogi intézkedésre volt mozgástér, ezért lehet, hogy érdemes lenne most az iparűzési adót előre venni.