Versenyfelügyeleti eljárás indítására nem látott okot a téglapiacon a Gazdasági Versenyhivatal. Állami ösztönzőket viszont javasol a kormánynak a hazai gyártás bővítésére.
A hivatal az építőipari drágulás megfékezése érdekében folytatta le a vizsgálatot.
A GVH által feltárt tények alapján a hazai gyártás bővítésével ellensúlyozható a gyártói szinten fennálló piaci koncentráció, fokozható a gyártók közötti verseny.
A GVH közölte: egyes építőanyag-kereskedések árai között nagyarányú eltérések mutatkoznak, ezért azt javasolják a vevőknek, hogy döntésük előtt semmiképp ne elégedjenek meg kevés – vagy egyetlen – ajánlattal.
A növekvő fuvar-, csomagolási és logisztikai díjak miatt a vevők még akkor is magasabb árakkal szembesülnek, ha maga a termék ára nem is indokolná az áremelkedést – hívta fel a figyelmet a GVH.
A vizsgálat megállapította, hogy a tüzépek vagy beszerzési társulások nagyobb volumenű rendelés esetén kedvezményesebben jutnak hozzá az adott gyártó termékeihez. Ez a GVH szerint arra készteti a kereskedőket, hogy egy, vagy kevés beszállító irányába koncentrálják megrendeléseiket. A mennyiségi kedvezmények alkalmazása ugyan a jelentősebb szereplők piaci helyzetét erősíti, ugyanakkor fogyasztói árelőnyökhöz is vezethet – állapította meg a GVH. A kis méretű építőipari-kereskedőket tömörítő beszerzési társulások képesek a leginkább ellensúlyozni a jelentősebb gyártók nagyobb alkuerejét – tették hozzá.
A koronavírus-járvány okozta bizonytalanság miatt egyes cégek csökkentették termelésüket, ami a megnövekvő kereslet miatt időszakos hiányokhoz vezethetett – állapította meg a hivatal, utalva arra, hogy ez mára nagyrészt korrigálódott.
A vizsgálatról készített jelentéstervezetet a GVH honlapján tette közzé; az ágazat szereplői társadalmi konzultáció keretében, 8 napon belül, szeptember 6-ig írásban észrevételezhetik a megállapításokat.
A GVH tájékoztatott arról, hogy a közeljövőben újabb építőipari alapanyag ágazati gyorselemzést készít.