Négy és fél százalékot meghaladó mínuszban állt a kőolaj világpiaci ára szerdán 17 órakor.
Mintegy három órával korábban 14 órakor a veszteség még csak 2,0 százalék volt. Elemzők ekkor azt mondták, hogy egyebek között az gyakorol nyomást a kőolaj árára, hogy kedden Bécsben sikerült jelentős előrehaladást elérni abban a kérdésben, hogy visszatereljék az Egyesült Államokat és Iránt az iráni atomprogram-megállapodásba. Az orosz tárgyalóküldöttség egyik vezetője azt mondta, hogy szerdán “komoly bejelentés várható” a kérdésben.
Irán az OPEC egyik vezető olajtermelője. A hathatalmi megállapodásból Donald Trump előző amerikai elnök 2018-ban léptette ki országát, és visszaállította az Irán elleni szankciókat, amire válaszul Teherán fokozatosan felhagyott kötelezettségvállalásainak teljesítésével.
Szakértők szerint gyengíti az olajárat az is, hogy számos ázsiai országban még mindig igen magas a koronavírus-járványban megbetegedettek száma, ami kihat a lakossági keresletre, így közvetve a kőolajat is érinti.
Az árcsökkentő tényező közé sorolták tovább azt a befektetői bizonytalanságot, hogy miként alakult az amerikai olaj- és benzintartalék egy hét alatt. Az amerikai energiaügyi minisztérium azóta ismertette az adatokat, az olajtartalék 1,32 millió hordóval, 486,011 millió hordóra nőtt, a benzintartalék pedig 1,96 millió hordóval, 234,226 millió hordóra csökkent a május 14-én záródott héten.
Szakértők az olajtartalék nagyobb, 1,6 millió hordó növekedésére, a benzintartalék kisebb, 900 ezer hordó csökkenésére számítottak.
17 órakor az északi-tengeri Brent ára hordónként 3,21 dollár (4,67 százalék) csökkenéssel, 65,50 dolláron állt, a Brent ára április 28-a óta először süllyedt 66 dollár alá. Ugyanekkor a nyugati féltekén irányadó WTI amerikai könnyűolajfajta hordónkénti ára 3,37 dollárral (5,15 százalékkal) 62,13 dollárra esett.