A globális olajkereslet korábbinál lassúbb növekedését jelezi előre idénre és a jövő évre a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) november havi piaci jelentésében.
Az olajkartell a világgazdasági aktivitás lanyhulásával, illetve a szigorú kínai járványvédelmi intézkedéseknek a kereskedelmi forgalomra és a termelőipari aktivitásra gyakorolt következményeivel indokolta a prognózis visszafogását.
Kételyek merültek fel a világgazdasági növekedés lendületének fenntarthatóságával szemben és növekedtek a félelmek a globális recesszió kialakulása miatt – írták.
Az OPEC prognózisa szerint a világ olajfelhasználása napi 2,55 millió hordóval, 2,6 százalékkal haladja majd meg idén a tavalyit, jövőre napi pedig 2,24 millió hordóval az ideit. A nyersolaj iránti globális kereslet az év végére eléri a napi 101,3 millió hordót, 2023 végére pedig napi 103,4 millió hordóra emelkedik.
Mindkét előrejelzést napi 100 ezer hordóval csökkentették az előző havi prognózishoz képest. Az OPEC ezzel április óta ötödször csökkentette olajkeresleti előrejelzését.
Az OPEC mellett a nagyobb olajtermelőket is tömörítő informális piaci együttműködés, az OPEC+ legutóbb termelésének napi kétmillió hordóval való csökkentéséről döntött novemberrel kezdődően az olajár megtámasztása érdekében.
Az első negyedévben a globális olajkínálat napi 300 ezer hordóval maradt el a kereslettől az OPEC jelentése szerint, majd a második negyedévben napi 200 ezer hordós kínálati többlet alakult ki, amely a harmadik negyedévben napi 1,1 millió hordóra duzzadt.
Az OPEC olajtermelése októberben a tervezettnél nagyobb, napi 210 ezer hordóval csökkent napi 29,49 millió hordóra. A legnagyobb mértékben, napi 149 ezer hordóval Szaúd-Arábia vágta vissza termelését.