Itthon az almás gazdákat képviselő szövetség (Magosz), valamint a szaktárca is egyetért abban, hogy közösségi tulajdonú léfeldolgozó üzem oldja meg hosszú távon a felvásárlási ár körül dúló háborúságot, ami a gazdák és az osztrák cég között alakult ki az idén. Egyelőre azonban nem tudni, hogy mikor és mi, egyszerű tulajdonosváltás, vagy új üzem építése hozza el vajon a megnyugvást.
Csökkent az étkezési alma ára is, miután nincs megegyezés felvásárlóárban a gazdák, és az almalé előállító cég, az Austria Juice Kft. között. Az osztrák vállalkozás mindössze 2 forinttal többet kínált a kilónkénti 13 forintnál a tüntetés után, amiért újabb demonstrációra készülnek a gazdák. Az agrártárca a piaci viszonyokat tükröző árképletet, később a gazdák kezében lévő feldolgozó üzemmel előzné meg a hasonló eseteket a jövőben.
Nemcsak az ipari, de az étkezési alma ára is beszakadni látszik – kommentálta a helyzetet Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke, országgyűlési alelnök arádiónak nyilatkozva.
Az összefüggés nyilvánvaló: az étkezési alma kilónkénti ára az áruházban 400 forint körül van, míg a termelőnél 70 forintba kerül ismertette csütörtök reggel az M1 aktuális csatornán. Az étkezési alma 130-ról csökkent 70 forintra.
Ez azt jelenti, hogy az ipari alma árának csökkenése magával húzza az étkezési alma árát is.
Elmondta azt is, tárgyalásokat folytattak a legnagyobb felvásárlóval, aki végül két forinttal emelte volna meg az ipari alma jelenleg 13 forintos kilogrammonkénti átvételi árát, ami ez elfogadhatatlan – véli a politikus. Nem kizárt – az ármozgásból és egyéb jelekből arra is következtethetünk-, hogy kartell árazás valósulhat meg – fogalmazta meg a véleményét a politikus.
Jakab István megismételte a megoldási javaslatát: ha a gazdák rendelkezésére állna egy saját tulajdonú gyümölcsfeldolgozó üzem, befolyásolhatnák az árakat, nem úgy mint most.
Mint AzÜzlet már beszámolt róla, az Agrárminisztérium több évre szólóan a nemzetközi piacokhoz igazodó árképlet szerinti szerződés előírását tervezi a termelők és a felvásárlók között, szóba jöhetne a közösségi tulajdonú feldolgozó támogatása is.
Mindez akkor látott napvilágot, amikor a napokban a gazdák félpályás útlezárással tiltakoznak az ipari alma „megalázóan alacsony” felvásárlási ára miatt a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Vásárosnaményban és Anarcson.
A tüntetésen a gazdák előtt megtartott beszédében Jakab István kifogásolta: amit elvesznek a magyaroktól, azt külföldön odaadják. Ezzel arra utalt az országgyűlési alelnök, hogy
Lengyelországban kilogrammonként 25 forintért veszik át a feldolgozók a gyümölcsöt, Ausztriában és Németországban 8 és 12 eurocent közötti összegért.
A termelők képviselői elmondták, az ezután megnyíló léüzemek előtt is demonstrálnak, ameddig el nem érik, hogy legalább 25 forintra emeljék fel a kilogrammonkénti átvételi árát.
Az önköltséget sem tartalmazó „megalázó” áron továbbra sem szállítanak almát a feldolgozókba - hirdetik a gazdák.
A szaktárca közben megerősíttette amit a miniszter, Nagy István már a Magosz elnökével egyetértésben korábban javasolt: hosszabb távon a termelői tulajdonú, ármeghatározó szerepet betölteni képes, megfelelő nagyságú feldolgozóüzemet kell létre hozni. Ez lehet a garancia a megtermelt gyümölcsök tisztességes áron történő értékesítésére.
Egyelőre azonban nem hangzott el, hogy mikor és mi: egyszerű tulajdonosváltás, vagy új üzem építése hozza el vajon a megnyugvást.