Kezdőlap Világgazdaság Uniós büdzsé. A Bizottság 166,7 milliárd eurós keretet javasol

Uniós büdzsé. A Bizottság 166,7 milliárd eurós keretet javasol

Az Európai Bizottság 166,7 milliárd eurós uniós költségvetést javasolt 2021-re, amely az európai gazdaság fellendítésére, a beruházások mozgósítására, valamint a pénzpiacok támogatására összpontosít – jelentette be Vera Jourová, az Európai Bizottság alelnöke.

A költségvetést kiegészíti még az Új Nemzedék (Next Generation EU) elnevezésű uniós helyreállítási alap.

Vera Jourová. Fotó: Francisco Seco/AP

A jövő évi költségvetés és az új uniós helyreállítási alap együttesen jelentős beruházásokat mozgósít majd a koronavírus-világjárvány okozta közvetlen gazdasági és társadalmi károk kezelésére, a fenntartható fellendülés indítására, valamint a munkahelyek védelmére és létrehozására.

A költségvetés által biztosított források hozzájárulnak az EU újjáépítéséhez és korszerűsítéséhez azáltal, hogy elősegítik a zöld és a digitális átmenetet, munkahelyeket teremtenek és erősítik Európa szerepét a világban” – fogalmazott.

Kiemelte, a javasolt tételek Európa azon prioritásait tükrözik, amelyek elengedhetetlenek a fenntartható növekedés biztosítása érdekében. E célból az uniós bizottság egyebek mellett 1,34 milliárd eurót javasol a digitális fejlesztésekre és az unió kibervédelmének támogatására. Az egységes piac támogatására 575 millió euró jutna, valamint több mint 160 millió euró az adóztatás és a vámügyek terén folytatott együttműködésre. Az oktatás 2,89 milliárd euróban részesülne az Erasmus Plus uniós program keretében, 306 millió euró pedig egyéb kulturális és kreatív ágazatokhoz kerülne a Kreatív Európa programon keresztül.

A Menekültügyi és Migrációs Alaphoz 1,1 milliárd euró jutna, 1 milliárd euró pedig a külső határok védelmével összefüggő feladatok ellátására, valamint a migrációs és menekültügyi együttműködés fokozására.

Az uniós bizottság javaslata szerint a Közös agrárpolitika (Kap) 55,2 milliárd euróval gazdálkodhatna, emellett 813 millió euró erősítené az agrár-élelmiszeripari és halászati ágazat ellenálló képességét. A kohéziós politika számára 47,15 milliárd euró jutna, amelyet az uniós gazdaság zöld, digitális és rugalmas átállását és fellendülését segítő REACT-EU kezdeményezés 42,45 milliárd euróval egészítene ki. A 2050-ig elérni kívánt éghajlatsemlegesség célkitűzése elérésére 9,47 milliárd euró állna rendelkezésre.

Több mint 1,2 milliárd eurót fektetne a bizottság az európai stratégiai autonómia és biztonság fokozásába, az unióhoz csatlakozni vágyó országok törekvéseit pedig 1,9 milliárd euróval támogatná. Mintegy 22,3 milliárd euróval finanszírozná az egészséggel és az éghajlatváltozással kapcsolatos kutatási és innovációs tevékenységeket, 10,13 milliárd eurót juttatna a fenntartható infrastruktúrát, az innovációt és a digitális átállást segítő beruházásoknak. A nagyszabású vészhelyzetekre való reagálás biztosítására 619 millió euró jutna az EU polgári védelmi mechanizmusán keresztül. Az egészségügyi vészhelyzetekre való felkészülést 1,19 milliárd eurós költségvetés segítené, a humanitárius segítségnyújtásra 2,8 milliárd euró jutna.

Az Európai Bizottság ezen túlmenően a koronavírus-járvány okozta gazdasági és társadalmi károk helyreállítási költségeinek fedezésére és az ellenálló képesség javítására forrást biztosítana a tagállamok számára az Új Nemzedék (Next Generation EU) elnevezésű uniós helyreállítási alapon keresztül.

A 2021-es uniós költségvetés a 2021-2027 közötti időszakra vonatkozó több éves pénzügyi keret első költségvetése. Jourová alapvető fontosságúnak nevezte a tervezet gyors elfogadását, hogy több ezer európai vállalkozó, kutató, mezőgazdasági termelő és önkormányzat mihamarabb részesülhessen az uniós alapokból, és így a következő generációk jobb jövőjébe fektethessen be.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Mol-csoport: öregszik a közép-kelet-európai régió autóparkja

A közép-kelet-európai régióban a járműpark átlagos életkora elérte vagy meghaladta a 12 évet és a válaszadók 48 százaléka 10 évnél idősebb autót vezet. Ennek ellenére az autósok csaknem fele nem tervezi lecserélni járművét a következő 5 évben, függetlenül annak életkorától

Illegális szociális otthonokat számolt fel a NAV

Két illegális szociális otthon működésének vetett véget a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Hajdú-Bihar vármegyében, ennek köszönhetően az idős lakók ma már biztonságban, méltó körülmények között, szakemberek gondozásában élnek

Június elsejétől a késési biztosítás a MÁV-csoport minden járatára vonatkozik

Június elsejétől a késési biztosítás a MÁV-csoport minden járatára,...

Áprilisban 1,4 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

2025 áprilisában a kivitel volumene 2,3 százalékkal, a behozatalé 0,1 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakának volumenétől.
Hirdetés

Hírek

Illegális szociális otthonokat számolt fel a NAV

Két illegális szociális otthon működésének vetett véget a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Hajdú-Bihar vármegyében, ennek köszönhetően az idős lakók ma már biztonságban, méltó körülmények között, szakemberek gondozásában élnek

Áprilisban 1,4 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

2025 áprilisában a kivitel volumene 2,3 százalékkal, a behozatalé 0,1 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakának volumenétől.

Mennyit kereshetnek a diákmunkások?

Az idei nyári szezonban a diákmunkások órabére átlagosan bruttó 2000 forint körül alakul, de a legjobban fizető pozíciókban 3000 forintot meghaladó órabér is elérhető a Mind-Diák Szövetkezet friss adatai szerint.

Drágábban utazunk – Drágul a BKK jegyek ára

Drágul a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) jegyeinek ára vasárnaptól - tudatta a cég közleményben szerdán.

Hol érdemes lekötni a pénzünket?

Feltétel nélkül 5 százalék feletti, egyéb feltételek teljesítésével pedig ennél akár magasabb kamatra is leköthetjük a bankoknál a megtakarításunkat. Az alapkamat nem változott, így az ahhoz kapcsolt betéti kamatok is kitartanak.

Környezetvédelmi minősítést kapott Bécs adatközpontja

Május 25-én a Bécsi Városi Adatközpont (Rechenzentrum der Stadt Wien) elsőként nyerte el az Osztrák Környezetvédelmi Kitűntetést.

Róma a sláger – a nemzetközi repülőtér forgalma 21 százalékkal nőtt egy év alatt

A római nemzetközi repülőtér utasforgalma tavaly 21 százalékkal nőtt, és az idén további növekedés várható - mondta Marco Troncone vezérigazgató.

Később eszünk szamócát, elhúzódik a szabadföldi szüret

Jó szezonban bíztak idén a hazai szamócatermesztéssel foglalkozó gazdálkodók, de eddig „felemásnak” bizonyul a szezon. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) közös piaci körképe szerint a fóliás termesztésből származó szamóca május első hetében jelent meg a piacon, a szabadföldi gyümölcs szedése pedig május 15-20. között kezdődött.
Hirdetés

Gazdaság

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a péntek délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Családban marad a pénz: ennyit nyerhetnek a családtagok, ha közösen bankolnak

Hatékonyan menedzselhetők akár egy többgenerációs család pénzügyei is, ma már több bank is kínál erre alkalmas szolgáltatásokat. A közös bankolással akár több ezer forintot is spórolhatnak havonta, emellett a pénzügyi tudatosságot is fejleszthetik

Az MNB üdvözli a jegybanktörvény módosítását

A jegybank a jövőben kizárólag a törvényben meghatározott alapfeladatok ellátására fókuszál, elkötelezett az intézmény átlátható és hatékony működése mellett

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,