Az Egyesült Államokban a koronavírus-járvány miatt bezártak a vágóhidak és a nagy húsfeldolgozók, aminek következtében sokan aggódnak az élelmiszer-ellátásért.
A nagy agrárállamokban – Iowában, Dél-Dakotában, Pennsylvaniában – egymás után zárnak be a vágóhidak és a nagy húsfeldolgozó üzemek. Részben mert a dolgozóik között sokakat diagnosztizáltak koronavírus-fertőzéssel, részben pedig a járvány terjedése miatti elővigyázatosság okán.
Olyan nagy húsfeldolgozók zártak be, mint a virginiai Smithfield dél-dakotai gyára, vagy Iowában a Tyson Food. A dél-dakotai üzem például az amerikai piac egészének több mint 5 százalékát látja el húsáruval. De zártak be húsfeldolgozókat Coloradóban, Georgiában, Arkansas államban is. A Smithfield húsfeldolgozó vállalat elnök-vezérigazgatója, Kenneth Sullivan a napokban arra figyelmeztetett, hogy
komoly, talán katasztrofális következményei lehetnek a bezárásoknak, s veszélybe kerülhet a folyamatos élelmiszer-ellátás is.
Sonny Perdue szövetségi agrárminiszter még a múlt pénteken azt mondta: “minden anyagi segítség rendelkezésre áll, hogy élelmiszer-ellátásunk biztonságban legyen“. A minisztérium szerdán azt közölte: figyelmesen követik a helyzet alakulását. A tárca közleménye egyben megnyugtatni igyekezett az aggódókat, azzal érvelve, hogy az élelmiszer-termelés az Egyesült Államokban nem csupán néhány helyen összpontosul, s ez azt jelenti, hogy “az ellátás egészében nincs zavar“.
Az amerikai közszolgálati rádió (NPR) megszólaltatta az Iowai Egyetem egyik közgazdászát, Dermot Hayest, aki kifejtette: “a kereskedelemben több hónapra elegendő készletek állnak rendelkezésre húskészítményekből, annál is inkább, mert az éttermi rendelések leálltak“.
A sertéstenyésztők országos szövetsége szerint a járvány legalább ötmilliárd dolláros veszteséget okoz idén az ágazatnak. Hasonlóképpen nyilatkozott a tejtermelők országos szövetsége is.