Kezdőlap Hírek Zöld káosz a BP közgyűlése előtt
No menu items!

Zöld káosz a BP közgyűlése előtt

Illusztráció: Bigstock

A BP részvényesi lázadásra készül a csütörtöki éves közgyűlésen, ugyanis az Egyesült Királyság legnagyobb nyugdíjalapjai közül néhány azt tervezi, hogy fokozza a nyomást az olajipari nagyvállalatra, miután a rekordnyereséget követően visszavonta kibocsátás-csökkentési céljait.

A holland Follow This – egy kisebb befektetői és kampánycsoport, amely több nagy olajipari vállalatban is érdekelt – állásfoglalást terjesztett elő a BP részvényesi közgyűlésére.

Ebben felszólítják az energiaipari óriáscéget, hogy igazítsa éghajlati céljait a mérföldkőnek számító párizsi éghajlat-változási megállapodáshoz, és 2030-ig vállaljon abszolút szén-dioxid-kibocsátáscsökkentést. A Follow This szerint a kibocsátás-csökkentésnek ki kell terjednie a fogyasztói olaj- és gázfelhasználásból származó kibocsátásokra, az úgynevezett Scope 3 kibocsátásokra is.

A National Employment Savings Trust, az Egyesült Királyság legnagyobb nyugdíjalapja, az Universities Superannuation Scheme, a Border to Coast és a Britain’s Local Authority Pension Fund Forum mind jelezték, hogy támogatni fogják az állásfoglalást.

Eközben egy külön részvényesi lázadás keretében egyes nyugdíjalapok Helge Lund elnök újbóli kinevezése ellen szavazhatnak, válaszul arra, hogy a vállalat a részvényesek beleegyezése nélkül csökkentette zöld vállalásait.

A Follow This szerint a BP éves közgyűlése várhatóan “vitás” lesz, és arra figyelmeztet, hogy a befektetők “jogosan aggódnak” amiatt, hogy a BP az egyre súlyosbodó klímaválság közepette visszaveszi éghajlatvédelmi stratégiáját.

Bízunk benne, hogy a befektetők, akik azt remélték, hogy 2022-ben nem lesz szükség a szavazásra, most rájöttek, hogy a szavazás döntő fontosságú ahhoz, hogy a BP-t rákényszerítsük a párizsi megállapodáshoz való igazodásra” – mondta Mark van Baal, a Follow This alapítója a BP éves közgyűlése előtt.

A BP, amely az egyik első energiaipari óriáscég volt, amely bejelentette, hogy “2050-re vagy hamarabb” nettó nullára kívánja csökkenteni a kibocsátást, sürgette a részvényeseket, hogy ellenezzék a Follow This által előterjesztett határozatot, mondván, hogy az beavatkozik az igazgatótanács felelősségébe és elszámoltathatóságába a cég stratégiájával kapcsolatban.

Az állásfoglalást “nem egyértelműnek“, “leegyszerűsítőnek” és “zavarónak” minősítette a cég.

Az ISS és a Glass Lewis proxy-tanácsadók azt javasolták, hogy a BP részvényesei szavazzanak a Follow This által előterjesztett határozat ellen. Így tett a norvég 1,4 billió dolláros szuverén vagyonalap is.

Mély frusztráció

A tudósok többször figyelmeztettek arra, hogy az idő gyorsan fogy, hogy elhárítsuk a legrosszabbat, amit az éghajlati vészhelyzet tartogat.

Az biztos, hogy a fosszilis tüzelőanyagok, például az olaj, a gáz és a szén elégetése az éghajlati válság fő mozgatórugója.

A befektetők a bolygó felmelegedését egyre nagyobb befektetési kockázatnak tekintik a portfólióikra nézve, és sok részvényes követeli, hogy a vállalatok jobban tegyék közzé, hogy mik ezek a kockázatok, és hogyan tervezik azok mérséklését.

Lindsey Stewart, a Morningstar befektetési felügyeletért felelős kutatási igazgatója szerint a BP elnökének, Helge Lundnak az újbóli kinevezése ellen esetlegesen szavazó nyugdíjalapok “jó példa” arra, hogy a befektetők idén konkrét igazgatókat kívánnak felelősségre vonni a vállalatok nettó nullás stratégiáiért.

A befektetés-felügyeletben a vállalat elnöke elleni szavazás az egyik legerősebb eszkaláció, amelyet egy részvényes végrehajthat. Tehát nyilvánvalóan nagyon mély a csalódottság a nyugdíjalapok részéről, akik Helge Lund elnöki tisztségének újraválasztása ellen kívánnak szavazni” – mondta Stewart.

A BP korábban ígéretet tett arra, hogy az évtized végére 35-40%-kal alacsonyabb lesz a kibocsátása. Február 7-én azonban azt közölte, hogy 20-30%-os csökkentést céloz meg, mondván, a kereslet kielégítése érdekében továbbra is be kell fektetnie az olajba és a gázba.

Lindsey Stewart szerint a BP részvényesei közül sokan elégedetlenek a cég azon döntésével, hogy kevésbé ambiciózus nettó nullás célokat fogadtak el anélkül, hogy a részvényeseknek szavazási lehetőséget adtak volna.

Kiemelkedő nyereség

Napjainkra az energiaipari óriáscégek hatalmas nyomás alá kerültek a részvényesek és az aktivisták részéről, hogy a tiszta energiába fektessenek be, mivel az olajkereslet a 2020-as zárlatok csúcspontján összeomlott.

Amikor azonban a Nyugat öt legnagyobb olajipari vállalata 2022-ben közel 200 milliárd dolláros profitot termelt, miközben a fosszilis üzemanyagok árai az ukrajnai orosz inváziót követően megugrottak, a zöld reformok irányába tett erőfeszítések veszítettek lendületükből.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.