Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Németország. Tizenhárom éves csúcson a termelői infláció
No menu items!

Németország. Tizenhárom éves csúcson a termelői infláció

Tizenhárom éves csúcsra ugrott a termelői árak emelkedésének üteme májusban Németországban. A meredek növekedés tovább erősítheti az inflációs aggodalmakat.

A német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis jelentése szerint májusban az előző hónaphoz képest 1,5 százalékkal nőttek a termelői árak, ami a 2008. júliusi 2,0 százalék óta a legerősebb ütem. Elemzők 0,7 százalékot vártak az előző havi 0,8 százalékos emelkedés után.

Éves összehasonlításban 7,2 százalékkal nőttek a termelői árak májusban, ami a 2008 októberében mért 7,3 százalék óta a legnagyobb mérték. Elemzők 6,4 százalékos emelkedésre számítottak az áprilisi 5,2 százalékos növekedés után.

Májusban különösen nagy mértékben nőtt a félkész termékek és az energia ára.

Az energiaárak tavaly májushoz képest 14,9 százalékkal, áprilishoz viszonyítva pedig 2,6 százalékkal kúsztak feljebb. A félkész termékek éves összevetésben 10,7 százalékkal, áprilishoz képest pedig 2,2 százalékkal drágultak.

Tavaly májushoz képest a másodlagos nyersanyagok ára 69,9 százalékkal, a fűrészelt és gyalult faanyagé 38,4 százalékkal, a fémeké pedig 23,1 százalékkal nőtt. A vas-, acél- és vasötvözet-alapanyagok 33,6 százalékkal, a színesfémek pedig 26,6 százalékkal drágultak. Az acélárak emelkedésében a nyersanyag-ellátási problémák és a vasérc 76,8 százalékos drágulása mellett valószínűleg az is szerepet játszik, hogy növekszik a bel- és a külföldi kereslet is.

A tartós fogyasztási cikkek 1,7 százalékkal drágultak éves szinten, áprilishoz képest pedig 0,1 százalékkal, míg a tőkejavak termelői ára 1,2, illetve 0,2 százalékkal nőtt.

A nem tartós fogyasztási cikkek termelői ára tavaly májushoz képest 0,5 százalékkal nőtt, áprilishoz képest azonban stagnált. Az élelmiszereknél éves szinten 0,3 százalékos emelkedést mértek, de ezen belül például az étolaj 39,8 százalékkal, a vaj 27,4 százalékkal, a cukor pedig 13,3 százalékkal drágult, míg a sertéshús ára 6,2 százalékkal, a hús- és baromfihústermékeké 8,1 százalékkal csökkent.

Az ipari termelői árak megbízhatóan jelzik előre a fogyasztói árak alakulásának trendjét, mivel közvetlenül megjelennek az áruk és szolgáltatások végső árában.

A Destatis módszertana szerint számolva májusban éves összevetésben 2,5 százalékkal, áprilishoz képest pedig 0,5 százalékkal nőttek a fogyasztói árak Németországban. Az uniós összehasonlításra kalkulált harmonizált fogyasztói árindex (HICP) havi bázison 0,3 százalék, éves bázison 2,4 százalék volt májusban az áprilisi 0,5 és 2,1 százalék után.

Az euróövezet legnagyobb gazdaságának inflációs adatait nagy figyelem övezi, mert erős hatást gyakorol az Európai Központi Bank (EKB) monetáris politikájára.

Az EKB elsődleges célja az árstabilitás fenntartása, ennek jegyében arra törekszik, hogy az éves harmonizált fogyasztóiár-index középtávon 2 százalék alatt, ám ahhoz közeli értéken maradjon.

Az euróövezeti jegybankot egyelőre nem nyugtalanítja az infláció Európa szerte tapasztalt megugrása. Christine Lagarde, az EKB elnöke a kormányzótanács múlt heti ülése után megismételte, hogy álláspontjuk szerint az infláció emelkedése átmeneti jelenség.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nagy Márton: Kína és Magyarország kapcsolata erős és töretlen marad

Kína és Magyarország kapcsolata mindig is erős és töretlen volt, ez a jövőben is így fog maradni.

OTP-vezérigazgató-helyettes: piacvezető a régióban az OTP

Az OTP Core 50 milliárd forintos profitot ért el a leányvállalatoktól kapott osztalékok nélkül, 67 százalékkal emelkedett az első negyedévben.

KSH: 3,7 százalékkal nőttek átlagosan a fogyasztói árak áprilisban

A legnagyobb mértékben a ruházkodási cikkek ára nőtt, 2,8 százalékkal.

Négy év alatt több mint hétszeresére nőtt a tisztán elektromos járműpark

Az elmúlt időszakban tapasztalt felfutás elsősorban a 30 milliárd forintos keretösszeggel meghirdetett vállalati e-autó támogatási programnak köszönhető.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Meghaladta a várakozásokat az OTP adózás utáni nyeresége az első negyedévben

Az OTP összesítésében készült eredménykonszenzus szerint az elemzők alacsonyabb, átlagosan 221,645 milliárd forint eredményt valószínűsítettek az idei első három hónapra.

Tízezrek menekítik a millióikat az adó elől, a TBSZ az új sztár

Az idei első negyedévben csaknem 33 ezer tartós befektetési számlát (TBSZ) nyitottak a magyarok, ami azt mutatja, hogy az állampapírpiacról kivett százmilliárdok hozamára továbbra...

Jelentősen nőtt az Erste Bank nyeresége az első negyedévben

Kivárás jellemzi a vállalati szektorban a hitelkeresletet, ezért elmaradt a növekedés.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.