Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Ipar - KSH: csaknem 15 százalékos drágulás augusztusban
No menu items!

Ipar – KSH: csaknem 15 százalékos drágulás augusztusban

Augusztusban a belföldi értékesítési árak 18,5, a forintban számolt exportárak 12,4 százalékkal növekedtek. Az ipari termelői árak átlagosan 14,4 százalékkal magasabbak voltak, mint egy évvel korábban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Az előző hónaphoz képest a belföldi értékesítés árai 1,1 százalékkal emelkedtek, az export értékesítési árai nem változtak, így az ipari termelői árak összességében 0,4 százalékkal nőttek.

Éves összevetésben a belföldi árak emelkedése 0,2 százalékponttal magasabb, az exportáraké 0,6 százalékponttal alacsonyabb volt a júliusinál, a termelői árak átlagos emelkedése ezzel 0,4 százalékponttal lassult.

Az áremelkedés ütemét elsősorban a nyers- és alapanyagok, valamint az üzemanyagok drágulása mellett a forint árfolyamváltozása is befolyásolta.

A belföldi értékesítésben a 63 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 15,1, a 31 százalékos súlyú energiaiparban 26,3 százalékos volt a termelői árak emelkedése.

A feldolgozóipar belföldi termelői árait is a nemzetközi olajárakhoz kapcsolódó olajfinomítóipar 43,3 százalékos, valamint a vegyipar 36,5 százalékos áremelése, valamint a fémalapanyagok és fémfeldolgozási termékek 25,9 százalékos drágulása húzta. Negyedik hónapja mutat 10 százalék feletti, augusztusban 10,7 százalékos növekedést a villamosberendezések termelői ára. A járműgyártás és a gépgyártás éves belföldi áremelkedése a júliusi 5,0 százalékról 3,6 százalékosra, illetve 4,6 százalékról 3,3 százalékosra szelídült. Február óta töretlenül erősödik az élelmiszerárak növekedési üteme, augusztusban 6,9 százalékot ért el.

A fogyasztási cikkeket gyártó ágazatok átlagosan 5,2 százalékos, ezen belül a tartós fogyasztási cikkeket gyártók 8,1 százalékos termelői áremelkedést tudtak elérni, míg az energiatermelők 28,3 százalékost. A további felhasználásra alapanyagokat, félkész termékeket és részegységeket gyártók 19,0 százalékos áremelkedést regisztráltak.

Az ipar forintban számolt exportárai között a 95 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 8,0, a 4,5 százalékos súlyú energiaiparban – a világpiaci árak emelkedésének, a forint gyengülésének, valamint a nyersanyagok árának egy évvel korábbi alacsony szintje következtében – 140,9 százalékos volt a drágulás.

A forint árfolyama az euróval szemben 0,88 százalékkal, a dollárral szemben 1,38 százalékkal gyengült tavaly augusztus óta.

Az exportban legnagyobb súlyú ágazatokban lassult az áremelkedés éves üteme, a járműgyártásban a júliusi 3,6 százalékosról 1,9 százalékra, a számítástechnikai gyártásban 3,3 százalékról 2,8 százalékra, az élelmiszeriparban 9,3 százalékosról 8,3 százalékra. A villamosberendezések exportja 4,5 százalékkal,  a gépipari termékek 3,9 százalékkal drágultak. A feldolgozóipari exportárakat is a kőolajfeldolgozás és a vegyipar 57,2 és 41,3 százalékos, valamint a fémalapanyagok és fémfeldolgozási termékek 27,4 százalékos emelkedése tolta fel.

Január-augusztusban a belföldi értékesítés árai 11,9, az exportértékesítés árai 10,2, az ipari termelői árak összességében 10,8 százalékkal nőttek.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Adventi szeretetvendégség az Ökumenikus Segélyszervezetnél

Egy hívás 500 forint adomány, így 4 hívás egy tál meleg ételt jelenthet egy rászorulónak.

Itt az első magyar elektromos csuklós busz

Az Electronell 18-at 2025 elején az utasok is kipróbálhatják majd a Volánbusz járatain.

HungaroControl: 6 százalékkal nő a forgalom az ünnepek alatt

A tavalyi ünnepi időszakban 32 300 légi járművet kezeltek a társaság szakemberei, az idén 1800 járattal többre számítanak.

Mit mond a Századvég? – A belső kereslet növekedése támogathatja a gazdasági bővülést

2024-ben 0,7, 2025-ben 2,6, 2026-ban pedig 3,1 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság
Hirdetés

Hírek

Csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

A 6 hónapos diszkontkincstárjegy-aukción az ÁKK 10,0 milliárd forintért vitt piacra állampapírt.

Vegyesen alakult kedd reggel a forint árfolyama

Kedd reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a decemberi kezdésnél, 0,9 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 1,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

Országgyűlés – Kedd a döntések napja – két tucat előterjesztés

A Pénzügyminisztérium év végével beolvad a Nemzetgazdasági Minisztériumba.

Címzetes egyetemi docensi címet kapott Feldman Zsolt

Az elismerés átadására a MATE Cselekvő Vezetők Konferenciáján került sor az intézmény kaposvári campusán.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint gyengébben áll a decemberi kezdésnél, 0,3 százalékkal az euró, 0,7 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

A Mikulás nyomában Antalyában

A templomban található egy római kori szarkofág, amelyet halpikkelyek és akantuszlevelek díszítenek, és amelyről úgy vélik, hogy Szent Miklósé volt.

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0553 dollár után 1,0568 dolláron áll péntek reggel.

Kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama

Kevéssé változott a forint árfolyama szerda reggelre a főbb...

Gazdaság

Csökkentette az irányadó eurókamatokat az EKB

A kamatcsökkentést az EKB a kedvezőbb inflációs kilátásokkal és a monetáris politika transzmissziójának javulásával indokolta.

Egymillió magyar embernek van állampapírja a Magyar Államkincstárnál

Állampapírt ma már akár telefonról is, néhány kattintással lehet vásárolni a WebKincstár és a MobilKincstár felületein

A Mol részesedését az ENEOS MOL Synthetic Rubber Kft.-ben az ENEOS veszi meg

A tranzakció várhatóan 2025 első negyedévében zárul le, a hatósági jóváhagyástól függően.

Háromból két ügyfélszámla már kamatadómentes az idén is profitban fürdő brókereknél

A befektetési vállalkozásoknál összesen 298,5 ezer számla volt szeptember végén, ebből több mint 160 ezer volt a TBSZ és csaknem 32 ezer a NYESZ,.