Alig egy nappal azután, hogy a német nemzeti tizenegy csúfosan távozott a labdarúgó-világbajnokságról, a kereskedők pánikszerűen elkezdték leárazni a rajongói termékeket. De a vesztesek listája még ennél is hosszabb.
Az természetes, hogy a Nationalelf váratlan kiesése az oroszországi világbajnokságról Németországban sokaknak fáj. Ráadásul az érzelmi tényezőkhöz több helyütt az üzleti veszteség miatti elkeseredés is társul.
A futballválogatott kudarca amellett, hogy a szurkolóknak tragédia, nemcsak a focisták és a Német Futball Szövetség (DFB) pénztárcáját érinti rosszul – az elmaradt jutalmak, illetve bevételek miatt –, hanem a kiskereskedelem számára is komoly csapás. Mégpedig azért, mert a foci Eb-k és vb-k idején a szurkolói termékek értékesítéséből származó bevétel korántsem alábecsülendő.
A 85 millió német 48 százaléka nyilatkozott úgy az oroszországi vb előtt, hogy be fog szerezni valamilyen fekte-piros-arany színű szurkolói kelléket. Ráadásul a legnépszerűbb cikk, a trikó egyben az egyik legdrágább is. A Német Futball Szövetség hivatalos válogatott pólója modelltől és üzlettől függően ugyanis nem kevesebb, mint 50-100 eurót kóstál. A borsos ár azonban nem riasztja el a lakosságnak azt a 42 százalékát, amely a jeles esemény alkalmából ennek a beszerzését tervezi.
A mezt a népszerűségi listán a nagy zászló (40%), majd annak autóra erősíthető változata (35%) követi, a sapkák (25%) és – talán a mindig kiszámíthatatlan német időjárásra tekintettel – a sálak (22%) előtt. A németek rajongói és ezzel összefüggő vásárlási kedvét az utcakép is tükrözi. Autók milliói közlekednek hetek óta ablakukra erősített kis zászlokkal és jó pár erkélykorláton fúj lobogót a szél. Az ország sokszínűségét jelezve persze nem csak németet! Németország bevándorló ország és ezért a kereskedelemnek az üzlet fontosabb a patriotizmusnál: nincs olyan szurkolói termékeket árusító bolt Németországban, ahol ne szerepelnének a többi résztvevő ország zászlói is a kínálatban. A horvát, török, lengyel, portugál és szerb nemzeti színekben pompázó termékek különösen népszerűek.
Nem kevés pénzről van szó. A teljes népesség 25 százaléka 20 és 100 euró közötti összeget tervezett kiadni a vébé eufóriájában. 20 százalékuk ugyan megelégszik kisebb fan-tárgyakkal 20 euró alatti értékben, de a lakosság 2,5 százaléka, tehát több mint 2 millió német 100 eurónál is nagyobb kiadást tervezett a szurkolói elkötelezettség kapcsán. Nem csoda, hogy nincs olyan kiskereskedelmi lánc, amelynek kínálatában már jó pár hete ne szerepelnének a legkülönfélébb szurkolói tárgyak.
„Fan (vagyis szurkoló) vagy? Akkor ez a Te boltod!” – hangzott heteken át az egyik nagy élelmiszerlánc, a REWE szlogenje. Az amúgyis elképesztően nagy forgalmú cégnél 2 százalékos forgalombővüléssel számoltak a világbajnoksággal összefüggésben. Ebbe persze a szurkolói csecsebecsék mellett az extra sör, rágcsálni való, grillélelmiszer és -felszerelés eladásokat is beleszámolták. Utóbbi Németországban rendkívül népszerű kísérőprogramja a focinézésnek baráti társaságban.
Így aztán a Löw-csapat váratlan kudarca a kereskedőknek is igazi csapás volt. A kiesés hírére jobb híján készleteik kiárusításába kezdtek. Az egyik legnagyobb áruházlánc, a Kaufhof például „Vigaszakció” szlogennel már 40 százalékos kedvezménnyel kínálja a focis termékeket. A kereskedők mindössze azzal tudják vigasztalni magukat, hogy a mindig előre tervező németek már a vb előtt, illetve annak első napjaiban bevásároltak fan-tárgyakból, és így talán nem is akkora a kieső forgalom, mint amekkorának elsőre látszik. Emellett pedig abban reménykednek még, hogy ha az idő jó lesz, a sörözéstől és a grillezéstől akkor sem fog elmenni a németek kedve, hogy éppen nem a kedvenc csapatuk játszik. Mondván a nemzeti tizenegy, a Nationalelf részvétele nélkül is lehetnek még izgalmas meccsek a világbajnokságon.