Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Londoni elemzők: az IMF rontott globális előrejelzése is túl optimista
No menu items!

Londoni elemzők: az IMF rontott globális előrejelzése is túl optimista

Illusztráció: Bigstock

Londoni pénzügyi elemzők szerint a Nemzetközi Valutaalap  2023-ra szóló rontott globális növekedési előrejelzése is valószínűleg túl derűlátó.

Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics októberi előrejelzésében felidézi, hogy az IMF új világgazdasági prognózisa – vásárlóerő-paritással (PPP) súlyozott számítási módszer alapján – a globális hazai össztermék (GDP) 2,7 százalékos növekedését valószínűsíti jövőre az idei évre várt 3,2 százalékos bővülés után.

A valutaalap 0,2 százalékponttal korrigálta lefelé 2023-ra adott világgazdasági növekedési előrejelzését a júliusban kiadott előző prognózisához képest, közölve, hogy meglehetősen vérszegény, de pozitív növekedést vár a fejlett gazdaságokban.

Az Oxford Economics elemzői átfogó előrejelzésükben ugyanakkor kiemelték, hogy az IMF-nél sokkal markánsabb lassulást várnak jövőre globális szinten, és – elsősorban a reálbérekre nehezedő nyomás, az emelkedő kamatok, valamint a befektetési eszközök és a lakóingatlanok áreséséből eredő negatív vagyoni hatások miatt – azzal számolnak, hogy az Egyesült Államok, Kanada, az euróövezet és Nagy-Britannia recesszióba kerül 2023-ban.

Az IMF mind a négy gazdasági erőcentrumban növekedést vár jövőre.

Az Oxford Economics mindezt egybevetve, PPP-módszertannal végzett saját becslése alapján jövőre mindössze 2 százalékos világgazdasági növekedést vár a júliusi előrejelzésében szereplő 2,8 százalékos globális GDP-bővülés helyett.

A ház londoni elemzői közölték: felülvizsgált prognózisuk azt jelenti, hogy a világgazdaság 2023-ban a recesszió szélére sodródik az általánosan elfogadott kritériumok alapján, amelyek szerint két egymást követő negyedéves GDP-visszaesés esetén állapítható meg a recesszió bekövetkezte.

Az utóbbi időszakban más nagy londoni elemzőházak is jelentősen rontott globális növekedési előrejelzéseket állítottak össze az energiaellátási válság és a magas infláció miatt.

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő harmadik negyedévi, markánsan felülvizsgált prognózisában közölte: 2022-re 2,4 százalékos, 2023-ra 1,7 százalékos növekedési ütemet valószínűsít a világgazdaságban.

A cég a globális GDP-érték idei növekedésére szóló előrejelzését 0,5 százalékponttal, a jövő évi világgazdasági növekedésre adott becslését egy teljes százalékponttal csökkentette a júniusban kiadott előző negyedéves prognózisához képest.

A Fitch londoni elemzői az Egyesült Államokban és az euróövezetben jövőre “zéróhoz egészen közeli” GDP-növekedést – az euróövezetben valójában enyhe, 0,1 százalékos egész éves átlagos visszaesést -, Kínában az idén mindössze 2,8 százalékos, jövőre is csak 4,5 százalékos gazdasági bővülést várnak.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A júliusra elvárt szint felett a gáztárolói töltöttség

A jelenleg 4,5 milliárd köbméternyi készlet másfélszeresét teszi ki a tavalyi egész éves lakossági fogyasztásnak.

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Ősztől a Konvergencia Programot az uniós gazdasági kormányzás reformja keretében felváltja a középtávú nemzeti fiskális strukturális terv,.

Most licitáljon több millió forintos arany ékszerekre a NAV oldalán

Több millió forintos arany ékszerekre is lehet licitálni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) oldalán.

Az Accent Hotels idén Magyarország legvonzóbb munkaadója lett a HORECA szektorban

Az Accent Hotels kiemelkedő eredményt ért el a vizsgált területen, melynek köszönhetően a vállalat lett 2024-ben a „Legvonzóbb munkaadó” HORECA kategóriában.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.