A Bundestag döntésének értelmében a jövőben készpénzzel és kriptovalutával sem lehet majd fizetni ingatlanvásárláskor Németországban. Az intézkedés egy nagyobb csomag része, amely az Oroszországgal szembeni szankciók végrehajtásának javítását célozza.
Az SPD, a Zöldek és az FDP alkotta koalíció parlamenti frakciói megszavazták a törvényt. A CDU/CSU és az AfD ellene szavazott, a Linke tartózkodott – számolt be a Spiegel.
A készpénztilalom célja, hogy megakadályozza az anonim ingatlanpiaci tranzakciókat, többek között az orosz oligarchák részéről. A kriptoeszközökkel és árucikkekkel rendelkező ügyfeleket szintén kizárta a döntés. A közjegyzőknek ezentúl figyelembe kell venniük a tilalmat, és jelenteniük kell a jogsértéseket. Ezenkívül a számos németországi ingatlan-nyilvántartást át kell vezetni az átláthatósági nyilvántartásba. Az ingatlanügyletek közjegyzői hitelesítésére vonatkozó információkat egy újonnan létrehozandó adatbázisban fogják tárolni.
A jogszabálycsomag második része, amelyet most fogadtak el, létrehozza a szankciók végrehajtásával foglalkozó szövetségi szintű központi hivatalt. A jövőben ez a hivatal fogja koordinálni az összes németországi hatóságot. Kezdetben a vámhatóságokhoz lesz csatolva, de később a Christian Lindner szövetségi pénzügyminiszter által tervezett, a pénzügyi bűnözés elleni küzdelemmel foglalkozó új szövetségi hatóságba integrálják. Tervezik továbbá egy bejelentő iroda létrehozását, valamint egy különleges képviselő felállításának lehetőségét a vállalatoknál, aki a szankciók betartását felügyelné.
Tavasszal a Bundestag már elfogadott egy első törvényt a szankciók végrehajtásának javításáról. Ennek célja az illetékes hatóságok közötti együttműködés fokozása volt. A szankcionált személyeknek pénzbírság és egy évig terjedő szabadságvesztés terhe mellett mostantól közzé kell tenniük vagyonnyilatkozatukat. A kormány képviselői szerint azonban ez eddig alig történt meg.
Az intézkedések nagyrészt az Ukrajna elleni február végi orosz támadásra reagálnak. Azóta számos szankciót vezettek be Oroszország ellen. A németországi kormány képviselői azonban elismerik, hogy az oligarchák vagyonának nagy részét nem lehet egyértelműen azonosítani, és hogy különösen az egymásba ágyazott vállalati struktúrák nehezítik azok nyomon követését.