Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Jövőre valószínűleg csökken a világkereskedelmi forgalom
No menu items!

Jövőre valószínűleg csökken a világkereskedelmi forgalom

Londoni pénzügyi elemzők legfrissebb előrejelzése szerint várhatóan csökken 2023-ban a világkereskedelmi áruforgalom értéke, elsősorban az amerikai és az európai import valószínűsíthető visszaesése miatt.

Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics éves prognózisában közölte: arra számít, hogy a globális áruforgalom jövőre 0,2 százalékkal esik.

A ház hangsúlyozza, hogy ez jelentősen rontott becslés, mivel júniusban kiadott előző prognózisa még a globális árukereskedelem 3,4 százalékos növekedését valószínűsítette 2023-ra.

A cég szerint ráadásul még a rontott előrejelzést is lefelé ható kockázatok terhelik.

Az Oxford Economics elemzői szerint a negatív korrekciót olyan nagy frekvenciájú – vagyis rövid időközönként összegyűjtött magas információtartalmú – adatsorok indokolják, amelyek arra vallanak, hogy a világkereskedelem növekedési üteme megtorpanásszerűen lassul a következő negyedévekben.

A globális áruforgalom értéke 2022 elején még 6 százalék körüli ütemben nőtt éves összevetésben, a negyedik negyedévben azonban várhatóan 1,9 százalékra lassul a növekedési ütem, az utána következő három negyedévben pedig visszaesik az áruforgalom, és csak 2023 negyedik negyedévében indul ismét növekedésnek – áll az Oxford Economics előrejelzésében.

A cég közölte ugyanakkor: egyes forgatókönyvei szerint, amelyek a vártnál magasabb inflációt és gyengébb ingatlanpiaci teljesítményt modelleznek, a világkereskedelem szintje 2024 végére 3-4 százalékkal elmaradhat az alapeseti előrejelzésben valószínűsített értéktől.

A ház szerint a növekedés megtorpanását az idén elsősorban a kínai gazdaság, jövőre azonban mindenekelőtt az észak-amerikai, a magasan fejlett ázsiai és az európai gazdaságok gyengeségei okozzák.

Az Oxford Economics közölte: becslése szerint a legfontosabb ázsiai gazdaságok exportja dollárban számolva már októberben 6 százalékkal esett havi összevetésben, és azokban a gazdaságokban, amelyeknek kereskedelméről már megvannak a legutóbbi adatok, az export mennyisége 2020 közepe – vagyis a globális koronavírus-járvány elhatalmasodásának időszaka – óta nem mért ütemben csökken.

A cég a világgazdaság egészében jövőre mindössze 1,3 százalékos GDP-növekedést vár.

Az utóbbi időben más nagy londoni házak is komor rövid távú előrejelzéseket adtak a világgazdaság teljesítményére.

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő markánsan felülvizsgált új negyedéves prognózisában 2022-re 2,4 százalékos, 2023-ra 1,7 százalékos növekedést valószínűsített a világgazdaságban.

A Fitch a globális GDP-érték idei növekedésére szóló előrejelzését 0,5 százalékponttal, a jövő évit egy teljes százalékponttal csökkentette az előző negyedéves prognózisához képest.

Egy másik globális hitelminősítő, a Moody’s Investors Service Londonban ismertetett éves előrejelzésében közölte: az idén még 3 százalékos, jövőre azonban szintén 1,7 százalékra lassuló globális GDP-növekedéssel számol reálértéken.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Véget ért az idei Szakma Sztár Fesztivál

Sikerrel zárult az idei Szakma Sztár Fesztivál. Az esemény zárónapján 65 szakmából 21 agrárszakmában, az ország legjobb tanulói, összesen 63 diák részesült elismerésben, akik példát mutatnak a környezetüknek, iskolájuknak, településüknek, sok száz hozzájuk hasonló fiatalnak. A fesztivál ideje alatt a szakmai bemutatók során, a foglalkoztatószigeteken keresztül az általános iskolások és szüleik is megismerkedhettek az agrár- és élelmiszeripari szakmákkal.

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától?

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától? A mesterséges intelligencia térnyerése egyaránt kelt izgalmat és aggodalmat a cégvezetők körében. Vajon mekkora tudással rendelkeznek a mindent elsöprő technológiával kapcsolatban? Elkészült Magyarország átfogó AI&Leadership kutatása, hogy hiteles- és valós képet kapjanak egymásról is a vállalatirányítók.

Érezni a zenét: Mélynyomós koncerten buliznak együtt siketek és hallók

Sub_Bar a neve annak az új rendezvényformátumnak, amelynek keretében siket, halló és nagyothalló fiatalok bulizhatnak együtt. A zene kizárólag 150 Herz alatti frekvencián szól a mélynyomókból, így inkább érezni lehet, mint hallani. Bécsben a FLUCC Wanne lokál adott helyet az első Sub_Bar koncertnek 2024. április 29-én.

A hazai vadállományunk egyedülálló nemzeti kincsünk

Teremtett világunk megőrzése közös kötelességünk, a természet rendjét pedig nem lehet megbontani, éppen ezért hárul kiemelkedően fontos szerep a felelős és tudatos vadgazdálkodásra.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.