Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Minden, amit az uniós gázárplafonról tudni kell
No menu items!

Minden, amit az uniós gázárplafonról tudni kell

Illusztráció: bigstock

Február 15-től az európai polgárok és vállalkozások jobban védve vannak a gázárak újabb robbanásszerű emelkedésével szemben, hatályba lépett ugyanis az uniós gázárplafon. De miről is van szó pontosan?

Oroszország Ukrajna elleni háborúja következtében tavaly drasztikusan megemelkedtek a földgáz nagykereskedelmi árai Európában, aminek hatásait ma is érzik a fogyasztók és a gazdaságok. Ám szerdától egy dinamikus uniós árplafon hivatott megakadályozni, hogy egy ilyen helyzet megismétlődjön. Más kérdés, hogy egyelőre nincs rá szükség az alacsony árak miatt.

Miről szól?

Az úgynevezett piaci korrekciós mechanizmus célja, hogy megvédje a polgárokat és a gazdaságot a túlzott áraktól. Konkrétan arról van szó, hogy az EU-ban a gáz nagykereskedelmi árai hosszabb ideig ne legyenek jelentősen magasabbak a világpiaci áraknál.

Hogyan működik?

A jövőben az EU megtilt bizonyos gázvásárlásokat, ha azok ára eléri az előre meghatározott szintet, és az áremelkedés nem felel meg a regionális szinten vagy a világpiacon tapasztalható hasonló áremelkedésnek. A korrekciós mechanizmus akkor lép életbe, ha a kínált gáz ára három munkanapon keresztül meghaladja a 180 eurót megawattóránként, és 35 euróval meghaladja a folyékony földgáz (LNG) nemzetközi átlagárát. Magyarország szempontjából kulcsfontosságú, hogy a tőzsdén kívüli ügyletekre – így a hosszú távú szerződésekre – nem vonatkozik.

Azonnal hatályba lép?

Nem. A vonatkozó európai gázár nemrégiben 50 és 60 euró között volt, ami egyértelműen a 180 eurós megawattóránkénti határérték alatt van. Ez így mérföldekre van a tavaly augusztusi csúcsértékektől, amelyek az árplafonról szóló vitát elindították. Az EU Bizottsága szerint az európai földgázárak ekkor 1000 százalékkal meghaladták az Unióban eddig mért átlagárakat. Míg az elmúlt tíz évben az árak megawattóránként 5 és 35 euró között mozogtak, tavaly nyáron rekordszintre, megawattóránként jóval 300 euró fölé emelkedtek.

Miért volt drasztikus az áremelkedés?

Az Európai Bizottság elemzése szerint az árak elsősorban azért emelkedtek, mert Oroszország fegyverként használta gázszállításait, és szándékos megszakításokkal manipulálta a piacot. Augusztusban aztán különösen feszült volt a kereslet és a kínálat viszonya, mivel a csővezetékeken keresztül történő beáramlás csökkenését tetézte az uniós országok azon törekvése, hogy még a tél előtt feltöltsék a tárolókat. Emellett az elemzés szerint szerepet játszott a további ellátási zavaroktól és az oroszországi piaci manipulációtól való félelem, valamint az árképzési mechanizmus, amely nem volt felkészülve a kereslet és a kínálat ilyen szélsőséges változásaira.

Mik az előrejelzések?

A gázpiaci szakértők szerint a nagykereskedelmi árak alakulása elsősorban az időjárástól függ majd a fűtési szezon hátralévő részében. Ha a hőmérséklet lehetővé teszi, hogy a nagyobb gáztartalékok a tárolókban maradjanak, akkor nyáron áresés következhet be.

(Spiegel)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A francia elnök sötét és prófétai figyelmeztetést adott ki

Európának fel kell ébrednie erre az új veszélyre. Macron nem hajlandó visszalépni februári nyilatkozatától, miszerint Európának nem szabad kizárnia, hogy csapatokat vezényeljen Ukrajnába.

További két évvel meghosszabbítják a kedvezményes lakásáfát

A költségvetés biztosítja az adócsökkentéshez szükséges forrásokat, az intézkedés a hiánycélt nem veszélyezteti

Véget ért az idei Szakma Sztár Fesztivál

Sikerrel zárult az idei Szakma Sztár Fesztivál. Az esemény zárónapján 65 szakmából 21 agrárszakmában, az ország legjobb tanulói, összesen 63 diák részesült elismerésben, akik példát mutatnak a környezetüknek, iskolájuknak, településüknek, sok száz hozzájuk hasonló fiatalnak. A fesztivál ideje alatt a szakmai bemutatók során, a foglalkoztatószigeteken keresztül az általános iskolások és szüleik is megismerkedhettek az agrár- és élelmiszeripari szakmákkal.

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától?

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától? A mesterséges intelligencia térnyerése egyaránt kelt izgalmat és aggodalmat a cégvezetők körében. Vajon mekkora tudással rendelkeznek a mindent elsöprő technológiával kapcsolatban? Elkészült Magyarország átfogó AI&Leadership kutatása, hogy hiteles- és valós képet kapjanak egymásról is a vállalatirányítók.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.