Az egygyermekes politika hatalmas demográfiai problémákat okozott Kínának: a nyugdíjasok száma hamarosan meghaladja a 400 milliót. A jelenlegi fiataloknak ezért tovább kell majd dolgozniuk – állítja egy kormányzati tanácsadó.
A Spiegel értesülései szerint Kína a nyugdíjkorhatár fokozatos emelését tervezi a gyorsan öregedő társadalomra való tekintettel. A népköztársaság a nyugdíjkorhatár emelésének “progresszív, rugalmas és differenciált módját” keresi – idézte Jin Weigangot, a Kínai Munkaügyi és Szociális Biztonsági Tudományos Akadémia elnökét a Global Times című állami lap. “A nyugdíjkorhatárhoz közeledőknek csak néhány hónappal kell majd elhalasztaniuk a nyugdíjba vonulást“. Ám a fiataloknak lehet, hogy néhány évvel kell majd tovább dolgozniuk. De hosszú lesz az alkalmazkodási és átmeneti időszak – mondta a vezető kormányzati tanácsadó.
Kína még nem jelentett be semmilyen hivatalos változást a nyugdíjkorhatárra vonatkozóan, amely a világon az egyik legalacsonyabb. Jelenleg 60 év a férfiaknál, 55 év az irodai munkakörben dolgozó nőknél és 50 év a gyárakban dolgozó nőknél. “A reform legfontosabb jellemzője, hogy az emberek maguk dönthetik el, mikor akarnak nyugdíjba menni, a körülményeiktől függően” – mondta Jin.
A 400 millió nyugdíjas országa
Kína a világ legnépesebb országa, 1,4 milliárd emberrel. Az 1980 és 2015 között érvényben lévő egygyermekes politika azonban mostanra már biztosítja, hogy túl kevés fiatal lép be a munkaerőpiacra. Ez növeli a nyugdíjalapra nehezedő nyomást. A Nemzeti Egészségügyi Bizottság előrejelzése szerint a 60 év felettiek száma 2035-re 280 millióról több mint 400 millióra fog emelkedni – ez az Egyesült Királyság és az USA teljes jelenlegi lakosságának felel meg együttvéve.
Ugyanakkor a várható élettartam az elmúlt évtizedekben az ország gazdaságának fellendülésével párhuzamosan, gyorsan nőtt. Míg 1960-ban 44 év volt, addig 2021-ben 78 év – ez magasabb érték, mint az Egyesült Államokban. A tanulmányok szerint 2050-ben valószínűleg meghaladja majd a 80 évet.
Jelenleg minden nyugdíjasra öt munkavállaló járulékai jutnak. Ez az arány csak fele az egy évtizeddel ezelőtti aránynak. Szakértők szerint 2030-ra akár 4:1 is lehet, 2050-re pedig akár 2:1. A demográfusok és közgazdászok szerint a jelenlegi nyugdíjrendszer már nem fenntartható, mert a csökkenő munkaerőn alapul, amelynek egyre több nyugdíjast kell finanszíroznia. A pénzügyminisztérium szerint Kína 31 tartományából tizenegynek hiányos a nyugdíjköltségvetése. Az állami Kínai Tudományos Akadémia előrejelzése szerint a nyugdíjrendszer 2035-re kifogy a pénzből.