Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság A kínai gazdaságra most üt vissza az egygyermekes modell
No menu items!

A kínai gazdaságra most üt vissza az egygyermekes modell

Illusztráció: Bigstock

Az egygyermekes politika hatalmas demográfiai problémákat okozott Kínának: a nyugdíjasok száma hamarosan meghaladja a 400 milliót. A jelenlegi fiataloknak ezért tovább kell majd dolgozniuk – állítja egy kormányzati tanácsadó.

A Spiegel értesülései szerint Kína a nyugdíjkorhatár fokozatos emelését tervezi a gyorsan öregedő társadalomra való tekintettel. A népköztársaság a nyugdíjkorhatár emelésének “progresszív, rugalmas és differenciált módját” keresi – idézte Jin Weigangot, a Kínai Munkaügyi és Szociális Biztonsági Tudományos Akadémia elnökét a Global Times című állami lap. “A nyugdíjkorhatárhoz közeledőknek csak néhány hónappal kell majd elhalasztaniuk a nyugdíjba vonulást“. Ám a fiataloknak lehet, hogy néhány évvel kell majd tovább dolgozniuk. De hosszú lesz az alkalmazkodási és átmeneti időszak – mondta a vezető kormányzati tanácsadó.

Kína még nem jelentett be semmilyen hivatalos változást a nyugdíjkorhatárra vonatkozóan, amely a világon az egyik legalacsonyabb. Jelenleg 60 év a férfiaknál, 55 év az irodai munkakörben dolgozó nőknél és 50 év a gyárakban dolgozó nőknél. “A reform legfontosabb jellemzője, hogy az emberek maguk dönthetik el, mikor akarnak nyugdíjba menni, a körülményeiktől függően” – mondta Jin.

A 400 millió nyugdíjas országa

Kína a világ legnépesebb országa, 1,4 milliárd emberrel. Az 1980 és 2015 között érvényben lévő egygyermekes politika azonban mostanra már biztosítja, hogy túl kevés fiatal lép be a munkaerőpiacra. Ez növeli a nyugdíjalapra nehezedő nyomást. A Nemzeti Egészségügyi Bizottság előrejelzése szerint a 60 év felettiek száma 2035-re 280 millióról több mint 400 millióra fog emelkedni – ez az Egyesült Királyság és az USA teljes jelenlegi lakosságának felel meg együttvéve.

Ugyanakkor a várható élettartam az elmúlt évtizedekben az ország gazdaságának fellendülésével párhuzamosan, gyorsan nőtt. Míg 1960-ban 44 év volt, addig 2021-ben 78 év – ez magasabb érték, mint az Egyesült Államokban. A tanulmányok szerint 2050-ben valószínűleg meghaladja majd a 80 évet.

Jelenleg minden nyugdíjasra öt munkavállaló járulékai jutnak. Ez az arány csak fele az egy évtizeddel ezelőtti aránynak. Szakértők szerint 2030-ra akár 4:1 is lehet, 2050-re pedig akár 2:1. A demográfusok és közgazdászok szerint a jelenlegi nyugdíjrendszer már nem fenntartható, mert a csökkenő munkaerőn alapul, amelynek egyre több nyugdíjast kell finanszíroznia. A pénzügyminisztérium szerint Kína 31 tartományából tizenegynek hiányos a nyugdíjköltségvetése. Az állami Kínai Tudományos Akadémia előrejelzése szerint a nyugdíjrendszer 2035-re kifogy a pénzből.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megalkották az első magyar AI alapú éttermi asszisztenst

A koronavírus-járvány okozta elszigetelődés adta az inspirációt egy kis baráti társaság számára, hogy olyan közösségi applikációt fejlesszen, ami megkönnyíti az információszerzést, a tájékozódást, miközben a vendéglátóhelyek kiszolgáltatott helyzetét is orvosolni tudja.  A kis közösségi alkalmazás bár népszerűvé vált, de a várt áttörést nem érte el, ezért a csapat egy inkubációs programban kapott segítséget felhasználva fejlesztette ki a jelenlegi formában elérhető rendszert.

A júliusra elvárt szint felett a gáztárolói töltöttség

A jelenleg 4,5 milliárd köbméternyi készlet másfélszeresét teszi ki a tavalyi egész éves lakossági fogyasztásnak.

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Ősztől a Konvergencia Programot az uniós gazdasági kormányzás reformja keretében felváltja a középtávú nemzeti fiskális strukturális terv,.

Most licitáljon több millió forintos arany ékszerekre a NAV oldalán

Több millió forintos arany ékszerekre is lehet licitálni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) oldalán.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.